Apple saklı yazı dünyasını değiştirebilir

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Teknoloji devi Apple 2,5 trilyon dolar değerinde benzeri müşareket. Bu vahim rakamı henüz de ileriye yısa etmek üzere şirketin izleme edebileceği fazla sayıda okazyon birlikte bulunuyor. Sürücüsüz otomobiller veya katışık soy gözlükleri akla gelen geçmiş adaylar arasında bulunabilir. Fakat Bloomberg Opinion yazarı Trung Phan’ın Ric Burton’la gerçekleştirdiği röportaja bakarak iPhone üreticisinin fark yaratabileceği balaban benzeri punt daha bulunuyor: Kripto sektörü.

Ethereum projesinin er gün yatırımcılarından Ric Burton, “Apple’ın saklı yazı para konusundaki tutumu etkisiz ve hasmane. bununla birlikte, iPhone milyonlarca insanı ekosisteme karışma eden açar benzer. Apple’ın insanların protokollere erişmesi için mahsulat tasarlayan bir ortaklık olduğunu unutmamalısınız” ifadelerine meydan veriyor.

Burton bu noktada saklı yazı teknolojisinin bile protokollere dayandığına ve bir nice araca birlikte bu protokoller üzerinden erişildiğine ilgi çekiyor. Ancak tasarımcı ve uygulayım bilimi danışmanı Holyn Kanake CoinDesk’teki yazısında ise, saklı yazı araçları için “Bu ürünler fakirlik-i merkeziyetçiliğe ziyadesiyle ırak, saldırgan tıpkısı şekilde beceri ve eğlencesiz kullanıcı duruluk yüzlerinden oluşuyor” açıklamasında bulundu.

Burton’a göreyse Apple’ın bu teknolojiler üzere üreteceği analizör teknolojinin çokça elan acul benzeri şekilde benimsenmesine civar göl ayağı mümkün. Çünkü seçme ahit 1 milyardan aşkın insanın cebinde taşıdığı iPhone’lar kripto teknolojilerinin verimlilik problemini iki yoldan çözebilir:

Safari tarayıcı uzantıları

Kriptonun şimdiye kadarki genişlik şişman beledi araçlarından biri, 21 milyon kullanıcısı olan bire bir Google Chrome uzantısı kripto cüzdanı olan Metamask. Apple’ın Son Teşrin ayındaki iOS 15 güncellemesi da daha çok tarayıcı uzantısı desteği sağlıyor. ÇAKER’dahi faal tarayıcı trafiğin %54’ünün Safari üzerinden gerçekleştirildiği göz önünde bulundurulursa, bu safiha daha fazla saklı yazı iPhone aracı için bire bir vesile sağlıyor.

Tesisat cüzdanı

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre saklı yazı paraların muhafazası amacıyla sıcak ve antipatik cüzdan adı verilen iki tip cüzdan biçimi bulunuyor. Değiş üzere makbul kriptolar macerasız değişimi yapılabilen sıcak cüzdanlarda koruma ediliyor. Uzun süre saklanması planlanan saklı yazı paralarsa antipatik cüzdan adı verilen şifreli tesisat cüzdanlarda saklanıyor. Bu cüzdanlar bir bilgisayar yahut benzeri usb beyin üstelik olabiliyor.

Apple’ın ürettiği iPhone’un ‘security enclave’ (emin iskân) adı sunulan bir donanımsal özelliği bulunuyor. Bu teknoloji FaceID ve Apple Pay gibi kırılan güvenlikli uygulamalar için (şifreler, biyometrik veriler) bilgileri depolayan iPhone’un A1 çiplerinde bulunan tıpkı ast dizge. Şayet Apple, Eliptik Ölçü Sayısal İmza Algoritması (ECDSA) adına tanıdık aynı imza şifreleme özelliği getirirse, iPhone’lar hususi anahtarların tutulması ve dijital kimlik doğrulamalarının yapılması için güvenli bire bir kripto donanım cüzdanı haline gelebilir.

Safari amacıyla kategorik kaynaklı tıpkı saklı yazı cüzdan uzantısı Balance’in dahi geliştiricisi olan Burton, “İyi aynı tarayıcı uzantısı, yerleşik kripto kullanıcıları için andıran vadeli ayrımsız hal olanaklı” diyor.

Apple kripto için gerçekte ne düşünüyor?

Şu zaman üzere, iPhone kullanıcıları kripto cüzdan uygulamalarını indirebiliyor, fakat müşareket NFT’lerini görüntüleme uygulamalarını App Store için akıllıca bulunmuyor. Ancak Phan’a göre bu kapsam, aynı kripto probleminden çok Apple’ın App Store vergisiyle ait kabil gözüküyor. CEO Tim Cook, Kasım ayındaki DealBook Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “çeşitlendirilmiş tıpkısı portföyün parçası” namına saklı yazı paraya eş olduğunu söyledi. Cook Apple’ı kripto ödemelerini entegre eylemek amacıyla “ivedili bire bir planı olmadığını” söylese üstelik “şirketin banko incelediği ara sıra şeyler olduğunu” dahi sözlerine ekledi.

BENDE yönetimi birlikte saklı yazı inovasyonunun elbette motivasyon edilebileceğini araştırıyor. ESIR Başkanı Joe Biden mail zamanda yürürlüğe soktuğu tıpkı reislik kararnamesinde dijital erinç teknolojilerini “ÇAKER’nin rekabetçiliği ve liderliği” üzere oylumlu benzeri hedef namına tanımladı.

Burton, “Saklı Yazı mevcudat insanların kemiksiz servetlerinin henüz büyük tıpkı kısmını oluşturuyorsa, güvenlik ve gizliliğe öncelik verirler. Cook bu vasıflar üzerine sunu başından beridir uğraşıyor. Diğer nazik teknoloji devlerine (Google, Meta) kıyasla Apple’ın kripto rotasına giderse insanlar amacıyla makul benzeri öz yapacağına güveniyorum” ifadelerine düz verdi.

Metaverse’te hakimiyet savaşları başladı

 

Ünlü açığa satışçının yıpranmamış hedefi Coinbase

 

Bitcoin’dahi aşamalı yükseliş

 

Share: