Araba sahibi başlamak lükse mi dönüşüyor?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Otomotiv endüstrisi, tafsilatlı süredir pandemi sürecinin illet olduğu tedarik zinciri kesintileri ve yıpranmamış makine kıtlığı ile savaş ediyor. Ancak görünüşe bakarak begayet araba pazarı bu olumsuzluklardan dokuz canlı etkilenmiyor.

ESIR’li Cox Automotive’e ilişik ayrımsız dil valüasyon şirketi olan Kelley Blue Book’un verilerine bakarak katmerli komütatör alımları Haziran ayında gerçekleşen mecmu araba satışlarının yüzde 18’ini oluşturuyor. Fortune’dan Christine Mui’nin haberine göre, alıcıların sayı farkı olarak herhangi bir yıpranmamış sivri dil için 66.476 dolar ödediği çılgın makine piyasasında bu ölçü şimdiye büyüklüğünde kaydedilen genişlik erdemli bedel olma özelliği taşıyor.

Yüksek enflasyona rağmen baş döndürücü kurgu satışları artıyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, serencam 40 yılın sunu faziletkâr enflasyonunun yaşandığı bu dönemde araba fiyatları bile artmaya devam ediyor. Akıbet yayınlanan Tüketici Denk Endeksi raporuna bakarak Haziran ayında başarısız kurgu fiyatları bire bir önceki ayak tabanı göre yüzdelik 0,7 oranında artarken, ikinci umum açacak fiyatları ise yüzdelik 1,6 oranında artış gösterdi.

Ölçüsüz araçların hep araba satışları içindeki payının artması, umum bakir vesait amacıyla averaj prosedür fiyatını 48,043 dolara çıkararak rekor seviyeye yükseltmiş oldu. Bu cirim, averaj bire bir KUL vatandaşının 46 haftalık kazancına denk geliyor. Fiyatların bu kadar yükselmesi, vakit kaybetmeden görece henüz ensesi kalın BENDE’lilerin eskimemiş bir vasıta amacıyla ifa yapabilmesi anlamına geliyor. Buna karşın, KÖLE merkezli Pew Araştırma Merkezi 2018 yılı verileri, Amerikalıların beşte birinin dal gelirli hanelerde yaşadığını gösteriyor. Bu oran ulusal ortalamanın iki katından fazlasına balya geliyor. Benzeri bambaşka deyişle, ÇAKER’da kayırıcı ve ölçülü-üst derslik büyüdükçe, satılan baş döndürücü otomobillerin mecmu satma içindeki payı birlikte artıyor.

Bilcümle kullanılmamış vesait üzere averaj satış bedeli 48,043 dolara çıkarak rekor seviyeye yükselmiş durumda. Bu nicelik, sayı farkı bire bir ÇAKER vatandaşının 46 haftalık kazancına balya geliyor.

Cox Automotive Mir Ekonomisti Jonathan Smoke, averaj hanehalkı üzere satın alınabilirliğin on paralık bu büyüklüğünde ateş ve print olmadığını belirtiyor. Smoke, yeni anahtar pazarı için ise bunun tamam tersinin makbul olduğunu söylüyor. Smoke, “Bakir vasıta pazarına bilgili olan demografi amacıyla satın alınabilirlik, tıpkısı sav olmaktan çok ırak” şeklinde konuşuyor.

Elektrikli araçlar birlikte çılgın statüsünde

Kullanıcıların enflasyondan kaynaklı efdal benzen fiyatları zımnında rastgele periyot sayıları artan şekilde elektrikli araçlara yönelmesi, elektrikli araçların bile begayet bedel bölgesine girmesine bozukluk oluyor. Kelly Blue Book’un tahminlerine göre, yeni bire bir elektrikli aracın ortalama fiyatı Haziran ayında 66 bin doları aşmış durumda. Bu ölçü bire bir önceki taban göre yüzde 3,8’lik, tıpkısı eski yıla göre ise yüzdelik 13,7’lik bir artışa bedel geliyor.

Liderlik Tesla’bile

ÇAKER sivri araba piyasasında liderliği Tesla üstleniyor. Tesla’yı Mercedes-Benz ve BMW strateji ediyor. KUL merkezli tüketici kredisi şirketi Experian’ın verilerine göre, Elon Musk’ın elektrikli çevirgeç şirketi Tesla, bu yılın önceki yarısında mecmu KUL katmerli makine satışlarının yüzdelik 21,6’sını gerçekleştirdi. Bu yıl Haziran ayına kadar tahminî 180 bin Tesla ara bulucu satılırken BMW ve Lexus sırasıyla 133 bin ve 112 bin ölçüsüz araç satışı gerçekleştirdi.

Aylık ödemelerin rekor seviyelere ulaşması antrparantez kimi vakit kira seviyelerinin üzerine çıkması ve araba üreticilerinin bitmeme fail hazırlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmalarına karşın, alelhusus sivri otomobillere müteveccih mütemmim talebi aktif kalmaya devam ediyor. Otomobil piyasasındaki bu cümbüş, bağan sayıda araca cemaat bir nice bayiinin ellerindeki araçları tertipsiz fiyatının üstünde satmasına da imkan veriyor. Takkadak ayrımsız sene geçmiş sivri araçlar, kimlik fiyatının averaj 825 dolar altına satılırken, Kelley Blue Book verilerine göre, alıcılar Haziran ayında müfrit vesait amacıyla kimlik fiyatının ortalama 1,069 dolar üstünde ödüyor. Bu süreçte Mercedes-Benz ve Kia kadar markaların yeni çevirici satışları bile averaj yüzdelik 8,7 çoğalma gösteriyor.

Cox Automotive Idareci Asistanı Michelle Krebs, araçların ayrımsız müddet elan fiyatlı kalmasını beklediklerini söylüyor. Krebs, “Arzda ayrımsız çoğalma gözlemlemememize karşın otomobillere müteveccih arzu bibi hareketli seyrediyor. Bitmeme fail düşük sunu ve erdemli talep, fiyatları faziletli tutmaya devam edecektir” diyor.

Otomotiv ihracatı haziranda yüzde 18 arttı

 

Avrupa borsalarını otomotiv hisseleri sırtladı

 

Otomotiv sektöründen 2,3 bilyon dolarlık ihracat

 

Share: