Araştırı: Anoreksiya bellek yapısında değişikliğe neden kabil

Can Kuşu sağlığı sorunlarına kapalı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biri anoreksiya nervoza. Fen insanları, anoreksiyaya neyin hastalık olduğu üzerine henüz kül aynı sonuca ulaşamamışken, acun çapında milyonlarca insanın yakalandığı hastalığın etkileri üzerine yıpranmamış tıpkısı iş yapıldı.

Anoreksiyalı kişilerde düşünce benzeri nevi küçülüyor

Araştırmacılar, 22 değişik lokasyondan toplanan hep bin 648 karı us taramasına (bunların 685’i anoreksiya nevroza) dayanarak, anoreksiyalı kişilerde kortikal kalınlık, subkortikal hacimler ve kortikal satıh alanında azalma saptadı. Yani anoreksiyalı kişilerde hatır tıpkısı nevi küçüldü.

Bir Krallık’taki Bath Üniversitesi’nden ruh bilimci Esther Walton, “Bu çalışma için acun çapındaki araştırı ekipleriyle biraz sene boyunca yoğun bir şekilde çalıştık. Anoreksiyalı insanlardan alınan binlerce us taramasını birleştirebilmek, bu bozukluğu karakterize edebilecek bellek değişikliklerini çokça henüz etraflı olarak incelememize müsaade verdi” ifadelerini kullandı.

Karın yapısındaki tadilat aksine çevrilebilir

Biological Psychiatry’de yayınlanan araştırma, bu hastalığı türlü olduğunca er tıpkı aşamada tedavi etmenin ne kadar majör olduğunu gösterdi. Tetkikat karakteristik namına bilişsel davranışçı terapiyi içeren anoreksiya tedavilerinin beyindeki bu değişikliklerin bazılarını belli bilakis çevirebileceğini ispatladı.

Walton, “Hastalarda gözlemlediğimiz düşünce yapısındaki şişman azalmaların, iyilik uğrunda olan hastalarda elan beş altı farkedilir olduğunu bulduk. Bu bereketli benzeri meni, çünkü bu değişikliklerin sürekli olmayabileceğini gösteriyor. Akilane tedavi ile düşünce kendini toparlayabilir” dedi.(ScienceAlert)

Kovid, çocuklarda ‘yiyecek bozuklukları’na etmen benzer

Yeme bozukluğundan korunmanın 5 yolu

Share: