Araştırma: Karı işleri yaşlılıkta sağlıklı kalmayı sağlıyor

Ocak işleri bunaltıcı görünebilir, ancak araştırmacılar, türap ahiz, yerleri delk ve pencereleri ayıklama kadar işlerin yetişkinlerin yaşlılığa kadar dimdik kalmasına havari olabileceğini öne sürüyor.

Singapur merkezli benzeri araştırı ekibi, BMJ Open dergisindeki çalışmada, tınlamalı fiziki aktivitenin “fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirdiğini, kronik hastalıkların risklerini ve etkilerini azalttığını; yaşlılıktaki düşmeleri, hareketsizliği, bağımlılığı ve ahiret yolculuğu oranını bile azalttığını” bildirdi.

Kırıcı sülale işleri yapanlar daha acul

Ekip, Singapur’daki ayrımsız kasabadan rastgele seçtikleri kişilerin fiziksel yeteneklerini aynı dizi film uygulamayla sınav etti.

Yaş, eşey, hafif ve ağır sıklet familya işleri faktörlerinin birlikte katıldığı uygulamaların sonucunda okkalı aile işleri yapanların belli belirsiz ocak işleri yapanlara oranla daha seri hareket ettiği ve düşme riski açısından elan avantajlı durumda olduğu görüldü.

Araştırı ekibinden Dr. Shiou-Liang Wee, dosdoğru eğlenmek için hareketi heveslendirme etmeye müteveccih mesajların takkadak uyumlu işleri içermemesi gerektiğine dikkat çekti.

Wee, “Tatil, işe gidip hulul ve işle ilişik diğer fiziksel aktivitelerden özgür adına, ağırbaşlı familya işleri, buğulu yetişkinlerde daha dokunaklı hafıza ve ‘düşmekten korunmayla’ ilintili.” ifadesini kullandı. (The Guardian)

İş yükündeki artışa rağmen alarga gitmek elan şen hissettiriyor

 

Haftada dört dönüş evden işlemek gelgel kirliliğini iri ölçüde azaltıyor

 

Turizm sektöründe gitmek isteyenlere 10 bin TL ikramiye

 

Share: