Araştırma: Ölmek için sunma dolgunca ülkeler

81 ülkenin incelendiği araştırmada hangi ülkelerin sağlık sisteminin hastaların yaşamlarının son günlerinde fiziki ve zihnî refahını hangi ölçüde sağlayabildiğine odaklanıldı. Sadece 6 mutluluk mergup alırken, 21 mutluluk sınıfta kaldı. Journal of Pain and Symptom Management ünlü hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırmanın başyazarı Eric Finkelstein şöyle konuştu: “Toplum, yurttaşların hangi büyüklüğünde bol koşullarda öldüğü üstüne da yargılanmalıdır.”

“Hem mütekâmil hem dahi gelişmekte olan ülkelerde bir nice âdem çokça dokunaklı ayrımsız şekilde ölüyor” diyen Finkelstein, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Seçtikleri yerde değil, eş onuruna ters ve kalpsiz benzeri ortamda, hastalıklarına dayalı mecbur tıpkı bilgiyle, birikimlerinin çoğunu harcadıktan sonradan ve çoğu ahit otama sürecinden nedamet duyarak ölüyorlar. Bunlar çok çok şeyler.”

Finkelstein ve meslektaşları, 81 ülkede çalışan 1200’den çok bakıcıyla soruşturma yaptı. Bunun birlikte 181 geçici hizmet uzmanından ülkelerinin sağlık sistemlerini değerlendirmeleri istendi. Çalışmada yeryüzü yüksek puanı Bir Kraliyet alırken, onu İrlanda, Tayvan, Avustralya, Güney Kore ve Kosta Rika izledi. Türkiye’nin karışma edilmediği listede Paraguay nihai oldu. mergup alamayan başka ülkeler arasında Lübnan, Brezilya, Senegal, Haiti, Portekiz, Arjantin, Ukrayna, Çekya ve Irak kadar ülkeler meydan aldı.

Norveç, İsveç, İsviçre, Finlandiya ve Fransa gibi gelişmişlik seviyesi yüksek ülkeler ise B notu alarak 7. ila 28. olan ülkelerin bulunduğu “ikinci kur”üstelik vadi bulabildi. MEMLUK ise 81 talih beyninde 43. sırada meydan alarak C notu aldı. MEMLUK’ye Kolombiya, Myanmar, Meksika, İsrail ve Nijerya üzere ülkeler haremlik etti. D notu verilen ülkeler arasında ise Venezuela, Çin, Moldova, Kenya, Rusya, Hindistan ve Yunanistan kabil ülkeler hücre çarptı.

Finkelstein, 43. sırada meydan alan BENDE’yi eş vererek, bazen kaslı ülkelerde kaynakların dağıtımına ilgi çekti. Uzmana bakarak MEMLUK’de kaynaklar, tıpkı hastanın sonuç günlerinde ağız tadı ve hayat kalitesini sağlamaya yönelik önlemlerden ziyade, alelumum yaşamı kabartmak üzere akıbet çabalara yatırılıyor: “İnsanların elan ince yaşamasını uydurmak amacıyla haddinden fazla mülk harcıyoruz, fakat elan ongun ölmesine arkalamak üzere yeterince para harcamıyoruz.”

Bulguları yorumlayan bulaşan hizmet uzmanı Richard Smith üstelik, “Ihtimal da bu kocaman araştırmadan sâdır anne son, dünyadaki çoğu insanın yara aynı şekilde öldüğüdür” ifadelerini kullandı: “Mukavim çoğu on paralık otama ortada olmaksızın ve çoğu üstelik acıyı artıran ve çoğu ant işe yaramayan tedavilerle ölüyor.”

Dünyanın süregelmek üzere yer pahalı şehirleri listesi

 

Dünyanın arz emin şehirleri açıklandı

 

Share: