Arazileri lahzada satıp kaçıyorlar

Ekincilik arazilerinde yapılaşmanın ve niteliğinin bozulmasının önünü açtığı gerekçesiyle tartışmaya kez açan ‘uğraşı bahçeleri’hangi ilişkin kanun değişikliği geçtiğimiz kamer Er Bezi Yasa’yla Meclis’ten geçti. Düzenlemeyle birlikte ekincilik arazileri hobi bahçeleri gibi uygulamalarla bölünemeyecek, bölünenler ve üzerlerinde yapılaşma olanlara yönelik ise yaptırımlar uygulanacak.

Kanuna bakarak tarım arazilerini uğraşı bahçeleri aracılığıyla bölüp satan ve pazarlayanlara 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde kodes cezası getirilirken, tarım arazilerinde tasrif ve projelere çap cereyan edenlerin valiliklerce belirleme edilerek mesul dirilik ve kurumlara 1000 liradan bir iki olmamak amacıyla, bozulan arazinin metrekaresi hesaplanarak ve seçme metrekare başına 10 liralık yönetimsel nakdî ceza kesilecek.
 
Yenişafak’tan Kenan Biter’in haberine bakarak, düzenlemenin yasalaşmasının arkası sıra valilikler ve belediyeler üstelik harekete geçti. Hobi bahçeleri adı altında bölünen ekincilik arazilerine yönelik tespitler yapılırken, düzenlemenin çıkmasıyla bu şekilde planlanmış binlerce yer dahi çabukça satışa çıkarıldı.

2 AY SÜRE

”Kanun imdi, daha çok sistem kanunun emrettiği şekilde görevini yerine ilam etmek durumunda. Öncelikle hobi bahçeleri adı altında tarım arazilerinin tarım dışına çıkaranların tespitleri yapılacak. Bu usulsüzlüğü yapmış olanlara m2 başına 10 liralık koyulmak kaydıyla toplam bin TL’den dun olmamak üzere aynı cezai yaptırım uygulanacak ve kendisine alanında düzelti yapması için iki aylık tıpkısı süre verilecek.” diye niteleyerek konuştu.

İki mahiye süre içerisinde hobi bahçesi adı altında tarım arazisi üstünde işlenmiş olan usulsüzlüğün düzeltilmemesi halinde benzeri ay içerisinde hususi idarelerin ve belediyelerin görevinin başlayacağına ilgi calip Tığ, ”Hangilerinin imkanları ve kabiliyetleri bu alanı baştan eski haline getirmeye yarar ise görev devralınacak. Bahse laf tıpkısı ay içerisinde bahis konusu kurumlar dahi görevlerini namına getirmez ise bu kat da devreye Tarım Bakanlığı girecek ve bu alanları sakat haline dönüştürecek. Tabi bu dönüşüm süresi içerisinde yapılan eksiksiz masarif ise iki kaskatı doğmak amacıyla özel idarelerin ve belediyelerin İller Bankası ve Hazine’den kendilerine mevrut paylarından kesilerek direk bakanlığın adına aktarılacak. Bu süreç bu şekilde tüm olacak.” dedi.

TESPİTLER BAŞLADI

Valiliklerin dolaysız tespitlere başladığını ve tıpkısı topluluk cezalandırmaları üstelik yaptığını dile getiren Tığ, ”Toplumdan bunlara bozukluk vakti bir zamanlar cevaz verdiniz şeklinde doğru çıkışlar geliyor fakat şu var hele pandemi sürecinde bu forma yerlere olan dilek yüzde 1000 seviyelerinde arttı. Bu süreçte arazilerin bu şekilde tarım dışına çıkarılmasına izin edecek olursanız, site tarımı yapabilecek hangi yazık kim tıpkısı alanımız kalmayacak. O yüzden tarım arazilerini dulda etmenin bire bir ayrıksı yolu yok.” diye niteleyerek konuştu.

Kılıç, kendisine birlikte ”Hakikaten yıkılacak mı?” diyerek çokça sayıda istifham yöneltildiğini bile kaydederken, ”Bizim derdimiz milletin malını evini nakzetmek değil. Bizim derdimiz tarım arazilerini arkalamak. Yasa bunu emrediyor. İnanmıyorsun açıp ban soruyorsun kanun imdi daha çok.” dedi.
Hobi bahçeleri adı altında insanlarını bu yönde gönderme fail ve bu işin rantını yiyip ortadan kaybolanlar olduğunu bunları ise alelumum gayrimenkul danışmanları bazı bazı muhtarlar bazen bile kendini köyün akıllısı zannedenler olduğunu rapor eden Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü;

200 BİN TL İSTİYORLAR

”Bir tarlayı alıyor, 500’er metrekarelik parçalara bölüyor, bunu genellikle noterde yapıyor. Evet benzeri ortaklık kuruyor ya üstelik kooperatif. 10 bin TL dönümü olan tarım arazisini birtakım yerlerde 200 bin TL’ye büyüklüğünde satıyor. 1’e 20 para kazanıp işin içinden sıyrılıyor. Kanuna bu kişilere yönelik bire bir ilave yön ekledik ve bu şekilde tarım arazilerini tescil edilemeyecek şekilde adi parçalara ayıranlara 1 ile 3 yıla büyüklüğünde mapus, bin güne büyüklüğünde adli para cezası ve 250 bin TL’ye büyüklüğünde bile idari nakdî ceza uygulanması yönünde değişmeyen aldık. Onların birlikte imdi yaptıkları yanına kar kalmayacak.”

Düzenlemenin çıkmasının peşi sıra uğraşı bahçelerine yönelik yüzlerce satılık ilanının çıkılmasına ilgilendiren üstelik konuşan Tığ, ”Bizzat kendim kalkmak için söz konusu ilanların benzeri kısmı üzere yanlışlık duyurusunda bulundum. Antrparantez uyardıklarımız üstelik var. Onların tıpkı çoğu dahi kanunun çıkması ile birlikte ellerindeki bu şekil arazileri satıp kaçmaya müteharrik kişiler. Son zamanlarda sosyal medya üzerinden lansman ve komutan duyuruları birlikte güç oranda arttı.” dedi.

Pakdemirli’den hobi bahçesi uyarısı

 

Yeni husye yasada ne maddeler var?

 

Share: