‘Arı Operasyonu’ düzenleyen bitirmiş 110 olayı aydınlattı: 8 tevkif

YALOVA’dahi saf yetiştiriciliği eden A.S., kendisini ‘Bursa Arıcılık Birliği’ görevlisi namına tanıtan dalavereli yoluyla ‘Şeker hakkı kazandın’ denilerek 35 bin TL dolandırıldı. A.S.’nin şikayeti konusunda harekete geçen cingöz, 4 ilde düzenlediği eş zamanlı ‘Arı Operasyonu’nda mutluluk genelinde 110 ayrımlı dolandırıcılık olayına karıştığı tayin edilen 8 kişiyi yakalayarak, gözaltına aldı. Şüpheliler, irsal edildikleri adliyede tutuklandı.

Yalova’üstelik arı yetiştiriciliği özne A.S.’yi telefonla arayan dirilik, kendisini ‘Bursa Arıcılık Birliği’ görevlisi yerine tanıtarak, şeker yardımı kazananlardan birinin hakkından vazgeçtiğini ve bu yardımın kendisine devredileceğini söyledi. Dolandırıcılar, A.S.’ye bu hakkı kullanabilmesi amacıyla hesaba 35 bin TL göndermesi gerektiğini belirtti. Bunun konusunda kendisine sunulan vezneci yerine 35 bin TL gönderen A.S., tıpkısı müddet sonra dolandırıldığını anlayınca, Gemlik Adliyesi’ne her an suç duyurusunda bulundu.

SOSYAL ILETIŞIM ARAÇLARI ARACILIĞIYLA GENÇLERİN BANKA HESAPLARINI KİRALAMIŞLARGemlik Cumhuriyet Altını Başsavcılığının koordinesinde emek başlatan Yalova İl Uyanık Komutanlığı ekipleri, bahse laf hesabın hareketlerini, telefonların HTS ve İMEİ kayıtlarını incelenmeye aldı. Beceri ve fiziki takip başlatan ekipler, farklı ayyarlık yöntemlerinin bile eş hesaplardan yapıldığı bilgisine ulaştı. Bitirmiş, arıcılık dolandırıcılığının yanında, kendisini polis güçleri, hakim ve savcı üzere tanıtıcı şüphelilerin, kaparo dolandırıcılığı, ahzüita vaatleri ile yapılan ayyarlık kadar dayanabilen çokça suçu bile işlediğini belirledi. Şüphelilerin, dolandırıcılık olaylarını özellikle Suriye tabiiyetli kişilerin üstüne çıkarılan telefon hatları ve 18-23 yaş arasında gençlerden, toplumsal iletişim araçlari aracılığıyla kiralanan vezneci hesaplarıyla gerçekleştirdiği tespit edildi. TOPLANMIŞ 110 DOLANDIRICILIK OLAYI AYDINLATILDIGemlik Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatı ile teknik ve fiziksel takibin arkası sıra harekete güzeşte bitirmiş ekipleri, Bursa, Ankara, Eskişehir ve Van’dahi eş anlı operasyon düzenledi. ‘Arı Operasyonu’nda 8 can yakalanarak gözaltına alınırken, elektronik beyin ve çok sayıda cep telefonu ele geçirildi. Şüphelilerin yapılan sorgulamasında, kendilerini polis güçleri, hakim ve savcı kadar tanıtarak ve ahzüita vaadiyle dolandırıcılık kabilinden zorlu haddinden fazla suçu de örgütlü benzeri şekilde gerçekleştirdikleri tayin edildi. Yapılan incelemede, gözaltına alınan 8 şüphelinin bu yöntemle talih genelinde mecmu 110 kalifiye dolandırıcılık olayına karıştığı belirlendi. Güllabi Komutanlığındaki işlemlerinin arkası sıra adliyeye irsal edilen 8 kaba, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Olayla ait başlatılan soruşturma sürdürülüyor.

Share: