Arsıulusal ticarette Bitcoin dönemi başlıyor

İran eşkâl bankası ile Endüstri, Beyaz Zehir ve Tecim Bakanlığı, yerel tüccarların dış tecim anlaşmaları üzere kripto servet kullanmaya başlamalarını sağlayacak tıpkısı aranjman üzerinde anlaştı.

İran merkezli Mehr Bili Ajansı’nın hafta başında aktardığı bilgiye göre, İran’bile arsıulusal yaptırımlara cebin dış alım ve ihracatta Bitcoin başta olmak amacıyla kripto paraların kullanılabileceği belirtildi.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

İran Endüstri, Beyaz Zehir ve Ticaret Icra Vekili Yardımcısı ve İran Ticareti Ihya Örgütü (TPO) Başkanı Alireza Peyman-Temiz, bakir ifa mekanizmasının “önümüzdeki iki hafta zarfında” tamamlanacağını açıkladı.

Peyman-Arı’ın bildirdiğine bakarak, bu hep ithalatçılara ve ihracatçılara arsıulusal anlaşmalarında saklı yazı mülk birimleri kullanmaları için bakir fırsatlar sağlayacak. Peyman-Nezih antrparantez saklı yazı endüstrisindeki konuşu ve ticari fırsatları görmezden gelmemek gerektiğini belirtti.

İRAN’DAHI KRİPTOYA İLGİ DOKUNAKLI

Kripto paraların arsıulusal ticarette kullanılmasının anne amacının yaptırımları cereyan etmek olduğu düşünülüyor.

İran bundan sonraki dönemde maruz kaldığı uluslararası yaptırımları işlemek ve ekonomik faaliyeti kamçılamak amacıyla Bitcoin ilkin kalkışmak için saklı yazı paraları kullanacak. İran, dünyada yeryüzü çok kripto servet madenciliği yapılan ülkelerin başında geliyor.

İran’de kripto paralar tıpkısı konuşu canlılık alanı adına üstelik görüyor. Alelhusus ticarete müteveccih bunaltıcı benzeri ambargonun olduğu İran, kripto madenciliği ile ülkeye soylu erki dirimlik elde etmeye çalışıyor. Şu zaman dünyadaki saklı yazı madenciliğinin yüzde 4,5’i İran’dan yapılıyor. Bu şevket, İran’ın kırıcı bire bir kripto madencilik endüstrisi yarattığı anlamına geliyor. İran bu oranla dünyada genişlik çok saklı yazı mal üreten 7 ülkeden biri.

AMBARGOLARA KARŞI ALTERNATİF

Küba, İran, Venezuela gibi ülkelere ABD aracılığıyla teferruatlı süredir makbul ticari ve mali cezaları içeren ekonomik yaptırımlar, ülkelerin ekonomilerini kilolu anlamda zılgıt ediyor.

Takatli haddinden fazla büyüklük yaptırımları incitmek için saklı yazı paraları kullanabilmenin yolunu arıyor. Venezuela, Küba üzere ülkeler bile daha ilk saklı yazı paralarla ilgili muhtelif resmi tensikat yapmıştı.

BENDE UYARMIŞTI

Geçtiğimiz ilkgüz ayında BENDE Kaynak Bakanlığı vasıtasıyla yapılan açıklamada saklı yazı varlıkların, yaptırımların etkisini azaltma potansiyeline erbap olduğu dile getirilmişti.

ABD yaptırımlarını laf alan raporda kısıtlamaların akıbet 20 yılda az daha 10 mezuniyet artım gösterdiği aktarılmıştı. 2000’li yılların başında çabucak 912 müeyyide kortej konusuyken bu yıl 9 bin 421 yaptırımın güncel olduğu marke, bu yaptırımların uygulandığı bir nice ülkenin başka ülkelerle ticaretinde kripto varlıkları kullandığı açıklanmıştı.

Raporda antrparantez yıpranmamış ödeme alternatiflerinin kullanımın artması ve doların gücünü zayıflatma potansiyeli olan sayısal ifa sistemlerinin arama altına alınmaması durumunda pahal riskler oluşabileceği üzerine uyarmıştı.(Sözcü)

BoA: Kriptonun Visa’sı olabilecek Ethereum rakibi

 

Pakistan Form Bankası: Saklı Yazı nukut yasaklanmalı

 

İsviçre bankasının CEO’sundan Bitcoin üzere 2022 tahmini!

 

Share: