Artvin’de kayşa bölgesi üzere heveskâr dağcılar bölgede say başlattı

Artvin’dahi göçü zımnında kapanan Artvin- Erzurum karayolunun emin bir şekilde baştan trafiğe açılması için hevesli dağcılar devreye girdi. Yamaca tırmanan ekipler levye, çekiş yardımıyla riski kâin kayları kontrollü bir şekilde düşürüyor.

Artvin-Erzurum karayolu üzerinde bulunan Deriner-4 Tüneli üstünde esbak meydana gelen göçü dolayısıyla karayolu ulaşıma kapanmıştı. Karayolları 10. Bölge Müdürlüğüne bağlı 5 istekli endüstriyel alpinist heyelanın meydana geldiği alanda bulunan riski olan kayaların temizlenmesi üzere çalışmalara başladı.

Trafiğe mecbur olan yolda yamaca tırmanan ekipler levye, çekiş kabilinden âdem gücüne dayalı materyallerle karayoluna düşme riski mevcut kayları kontrollü bire bir yerinden sökerek yuvarlatıyor. Alpinist ekiplerin çalışmasının tamamlanmasının arkası sıra bölgede amade halde muntazır karayolları ekiplerinin yolunu temizlemesinin peşi sıra yolun baştan trafiğe açılması bekleniyor.

Profesyonel sınai dağcı kol sorumlusu Orhan Balkır, “Endüstriyel dağcı namına karayolları güzergahlarında kızdırma oluşturan kayaların dökümünü yapıyoruz. Geçkin burada bire bir kayşa ergin ve el sisli. Heyelanlı bölgede akım devam ettiği üzere yolun trafiğe açılması haddinden fazla riskli. Bizde kol arkadaşlarımızla bölgeye geldik ve yamaca çıkarak kaya özleştirme çalışmasına başladık. Rüçhan hedefimiz akıntıyı durdurmaktı bunu sağladık. Şimdi da yamaçta askıda olan iri kütleleri kesmek amacıyla çalışıyoruz.

5 yabanlık tıpkı ekibiz. Karayolları 10. Havza Müdürlüğüne kapalı namına çalışıyoruz. Tam Karadeniz Bölgesinde gerekseme bölgesinde yamaçlardan taş kayaç dökümünü yapıyoruz. Bu çalışmalarımızı alelumum ilkbahar ve son baharat aylarında yapıyoruz. Burada çalışmalarımız tahminî iki bölüm henüz sürecektir. Heyelanların sebebi coğrafyanın temel taşı yapısı ve sonsuz çalışkan olan yağışlar. hava şartları, yağış zeminin yapısı üzere bir nice çalışkan var” ifadelerine düzlük verdi. – ARTVİN

Share: