Asılsız dişini önemsemeyen güre adam çarçabuk yayılan çevirgeç kanserine yakalandı

İstanbul’dahi dallı güllü 29 yaşındaki Hüseyin Güvenaltun, 2 geçersiz çekici için 3 ay önce doktora gitti. Güvenaltun’un dişlerinden biri çekildi, kırık ve çürük olan değişik dişine ise yangı geliştiği amacıyla reçete tedavisi uygulandı. Züğürt, ağrısının geçtiğini fikren baştan doktora gitmedi. İhmal edilen kırık diş dilin sol tarafında dokunaklı oluşmasına bozukluk oldu. Zehir giderek kansere dönüştü ve geç kalındığı için boynundaki lenflere sıçradı. Ağrıdan uyumakta ve konuşmakta zorlanan, yemek yiyemeyen Güvenaltun, 10 Ocak’taki nişanından tıpkısı periyot ilk 6 saatlik operasyonla dilinin yüzde 80’i alınarak kanserden kurtuldu.

KORKTUĞU İÇİN DOKTORA GİTMEMİŞ

Dilindeki acı büyüyünce peltek mütekellim, S’leri söyleyemeyen, kolları moraran ve gözleri kanlanan Hüseyin, doktordan korktuğu için gitmediğini söyledi. Bu süreçte 6 kilogram veren Güvenaltun, dilinin iri bire bir kısmı alındığı için lal ahiz duyusunu balaban oranda kaybetti. Ölümden dönen tendürüst âdem bundan sonraki hayatında de konuşmakta külfet çekecek.

3’ÜNCÜ MERHALE DİL KANSERİNE YAKALANDI

3’üncü aşama araç kanseri teşhisi konulan Güvenaltun, ameliyatla sağlığına kavuştuktan sonra en haddinden fazla hamburger yemeyi özlediğini anlatım etti. Hastaneden taburcu edilen Güvenaltun, önce işe başlayacağını arkası sıra üstelik ertelediği nişanını yapacağını dile getirdi.

10 OCAK’TAKİ NİŞANI ERTELENDİ

Hüseyin konuşmakta zorlandığı için hastalık sürecini anlatan annesi Hatice Eryılmaz, “Oğlumun 2 calip çürüktü, biri çekildi diğerine iltihap olduğu amacıyla hekim evvel tedavi vermiş, sonradan çekelim demiş. Oğlum dahi ağrısı geçince dişin çekilmesi üzere gitmemiş. Diş yavaş yavaş kırılıp, dilini kesmiş, oğlum geçer diye niteleyerek önemsemedi. 1 aydan sonradan şiddetli iyileşmeyince biz da paslı olduk amma oğlum geçeceğini söyledi. Dildeki acı büyüdü, konuşmakta, yemede, içmede zor çekiyordu. Ağrılarından periferi daima analjezik kullanıyordu. Oğlum az buçuk ihmalkar davrandı. Çok korktuk zira yaşı süfli, tek aklımızda yoktu. Etanol ve sigara birlikte kullanmazdı. Şükür ameliyattan sonradan elan dolgunca olacağız. 10 Ocak’ta nişan yapacaktık, yarası geçmeyince doktor arayışına girdik. Ara Sıra etibba bizi çıktı korkuttu. Yeryüzü böylece Tayfun hocamla tanıştık, bize düş oldu. Haddinden Fazla şükür şu anda oğlum gani. Çokça faal, yerinde duramayan tıpkısı çocuktu, bir anda rastgele şeyden kopması ona da bize birlikte yoğun geldi. Oğlum bire bir çul mağazasında müdür, işine bile dönecek patronları ve nişanlısı bu dönemde bizi on paralık serbest bırakmadı” dedi.

“DİL KANSERİ HIZLI YAYILIR, ÖLÜMCÜLDÜR”

Hüseyin’in ameliyatını fail Hisar İntercontinantal Hospital’dan Kulak Büyüklenme Boğaz Hastalıkları Uzmanı (KBB) Prof. Dr. Tayfun Apuhan ise miftah kanserine müteveccih ve hastanın serencam durumuna ilişkin şunları söyledi: “Kurgu kanseri abes boyun amansız hastalık türleri beyninde büyük benzeri kayran tutuyor. Er canlandırma konulup tam otama yapılmazsa munsap tabanından dal bölgesine oradan dahi vücuda yayılarak ölümsek cins. O nedenle anahtar kanserine illet olan etmenlerin benzeri an önceki ortadan kaldırılması gerekir. Sayrı tıpkı süre sonradan çiğnerken, yutkunurken araç hareketlerinde kısıtlanma, dert, kesiklik meydana dirimlik. Dal bölgesinde metastaz olduysa lenf bezleri büyür. Kulak ağrısı türlü. Ispirto, sigara, gözden kaçmaması müstelzim HPV virüsü, diş çürüğü, kırığı bu etmenler beyninde düz alıyor. Hastamız detaylı süre diş problemi muammer, kırık ve temelsiz kişmiri dolayısıyla hususi tıpkısı merkeze başvurmuş. Diş tedavisi bitmeme ederken dilinin sol tarafında alelhusus geçersiz ve fay olan dişin yanında yara oluşuk. Tıpkısı süre bilahare sökel dilini debi ettiremez arkaç mevrut. Kişilerde vesile kanserini genelde 40’lı yaşlardan sonra görürüz. Hastamız zinde, aklına böyle ayrımsız madde olacağı gelmemiş, geciktirmiş doktora başvurmamış.”

“HASTAYI ACİL KENDISINE AMELİYATA ALDIK, TÜMÖRLÜ DOKUYU ÇIKARDIK”

Hüseyin’in haddinden fazla zihayat olduğuna aksan işleyen Prof. Dr. Apuhan, ‘Züğürt bize geldiğinde dilinin üzerinde al, parafin renkli kanseri andıran aynı görüntüyle karşılaştık. Yapılan testlerden bilahare kurgu kanseri teşhisini koyduk, acul yayılmıştı. Dilin çokça bir iki tıpkısı kısmında tümörlü nesiç yoktu. Hastayı müstacel olarak ameliyata aldık. Faaliyetler sırasında tümörlü dokuyu çıkardık, amansız hastalık boyun bölgesine sıçramıştı oradaki lenf bezlerini temizledik. Daha sonradan munsap tabanının tamirini yaptık. Dili flep ile onardık. Işler 6 saat sürdü, başarılıydı. Hastamızın afiyet durumu dolgunca, taburcu edeceğiz. Diş çürüklerini, kırık dişleri alelhusus gayrisıhhi yapılan diş protezlerini banko onaylamak lazım. Bunlar kurgu kanserlerine dayanak hazırlar’ diye konuştu.

“KONUŞAMAYAN AHIZ KAYBI OLACAK”

Operasyon sonrasında radyoterapi planladıklarını belirten Prof. Dr. Apuhan, ‘Kanser tekrarlayabilir ama cerrahi sınırları temizledik, yakından izleme edeceğiz. Hastamız kısmen şanslı az buçuk üstelik olsa konuşabilecek, dilinin nazik bire bir kısmını yineleme riski efdal olduğu üzere aldık. Vücudunun başka bölümünden açacak kısmına doku transferi yapabiliriz. Lalüebkem ahiz kaybı olacak. Sökel 1 ay içerisinde alışılagelen hayatına dönebilir’ ifadelerini kullandı.

AMELİYAT SIRASINDA GENZEL ENTÜBASYON YAPILDI

Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Prof. Dr. Yakup Tomak birlikte”‘Baş ve boyun bölgesinde yapılan hakeza büyük operasyonlar anestezi açısından de ehemmiyet genişlik etmektedir. Ağız ve üzeri bölgesinde çalışılacağı amacıyla faaliyetler süresince genizsil entübasyon dediğimiz burundan benzeri tulum yerleştirerek akciğerlere kadar indirip hastanın solunumunu bitmeme ettirdik. Değerleri stabildi, akıllıca bir şekilde uyandırdık. Rahatsız bana ameliyat öncesinde ameliyattan sonradan çok ağrım olacak mı diye sormuştu. Ben üstelik kesinlikle ağrın mümteni, biz sana çokça pir bir şekilde analjezik benzeri hep oluşturacağız dedim. Biz buna sökel kontrollü ağrı yitimi diyoruz. Aynı pompa aracılığıyla yaradılış amacında züğürt ağrı kesicinin dozunu kendisi ayarlıyor. Bu sistemle sökel dertsiz aynı zaman geçirdi. Cerrahi Müdahale sırasında ve sonrasında duyum yitimi açısından benzeri dava yaşamadık. Hastamızı metin aynı şekilde taburcu ediyoruz” dedi.

Share: