Aşırı konuta verginin ayrıntıları

Meclis’e verilen 45 maddelik alacak paketiyle konut piyasasında eskimemiş aynı ahit başlıyor. Gayrimenkulde valüasyon zorunluluğu geliyor. Değeri efdal meskenlerden yeni bir algı alınması üzere “kızıl ev vergisi” getirilirken, valüasyon çalışmalarını Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yapacak. Konutlarda uzman yardımı ile gerçek değer belirlenecek ve vergiye konu olan miktar bu şekilde belirlenecek. Değeri 5 milyon lirayı aşan konutlar genel müdürlüğün internet sitesinde ilan edilecek ve konut sahiplerine da tebliğ edilecek. Bildiri tarihinden itibaren 15 dönüş süresince genel müdürlüğe itiraz edilmeyen konutların değeri kesinleşecek.

DERECE HARİTALARI ÇIKARILACAK

Başbuğ Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Hane Piyasası Izleme Sistemi sevimli geçirilirken, vergi paketinde değeri faziletli olan konutlardan değerli hane kazanç alınmasına yönelik düzenlemeye de vadi verildi. Toplulaştırma, kamulaştırma, imar uygulamalarının etkinliğini müzayede, piyasanın daha dosdoğru işlemesini seçmek amacıyla emlak valüasyon sistemi kuruldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne sınırlı “Emlak Değerleme Dairesi Başkanlığı” kuruldu. Türkiye’deki bilcümle taşınmazların ayar haritaları çıkarılacak. Taşınmazların toplu değerleme yöntemleriyle değerini belirleyerek derece bilgelik merkezi kurulacak.

Ötede göz projeleri, saray konut, sahil dairesi olanlar emlak vergisinin beraberinde altın hane vergisi ödeyecek. Değeri 5-7.5 milyon TL beyninde olan konutlar binde 3, 7.5-10 milyon TL beyninde olan konutlar binde 6, 10 milyon TL ve üstünde olan konutlar ise binde 10 oranında vergilendirilecek. Uygulama 2020 Gücük Ay ayında verilecek beyanlarla başlayacak. Algı Gücük Ay ile Ağustos aylarında iki değer taksitle ödenecek. (Sabah)

Share: