Aspirin kanseri önlüyor

İngiliz Oxford Üniversitesi’nin araştırmasına göre yatmadan önceki sütle gelişigüzel alınan çeyrek aspirin bütün kanser türlerinde yakalanma riskini yüzdelik 20 oranında azaltıyor.
İngiltere’de yapılan bir araştırmada, aspirinin kalp krizi ve amansız hastalık riskini azalttığına dayalı tezler incelemeye alındı. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmadan sâdır ilginç akıbet ise her dönem yatmadan önce sütle alınan çeyrek altın aspirinin, mutedil yaşlarda kansere yakalanma ihtimalini yüzde 20 düşürdüğü yönünde oldu. Haddinden Fazla düşük dozda alınan aspirinin faydalarının yan etkilerinden fazla olduğunun şeş çizilen araştırmaya göre, aspirinin bu müspet etkisi tekmil amansız hastalık türleri için makbul. Fakat uzmanlar akciğer ve ümük kanserine yakalanma riskinin aspirin kullanımıyla riski yüzde 60 oranında azaldığını söylüyor. Sütteki kalsiyumun aspirinin etkisini artırdığı belirtiliyor. Dört yıl süren çalışmayı 25 bin 570 gönül üzerinde yaptıklarını tamlayan Müderris Peter Rothwell, “Araştırmamızda gördük ki aspirin hoppadak kanser riskini azaltmıyor. 45 ile 70 yaş arasında günde benzeri aspirin ahzetmek, bu gözyaşı aralığında kalp aksesi yahut ayrıksı değme hastalıktan yitme riskini da yüzdelik 10 oranında azaltıyor” dedi.

DÜNYANIN YER İLGİNÇ İLACI
İngiltere’deki Amansız Hastalık Araştırmaları Merkezi, çalışmayı “umut verici” yerine nitelerken East Anglia Üniversitesi’nden profesör Alastair Watson ise enteresan araştırı sonuçları üzere “Bu aspirinin dünyadaki bildirme enteresan umar olduğunu kanıtlıyor” diyerek konuştu.
Türk etibba: Tığ üstelik kullanıyoruz
Doç. Dr. Filiz Çay (Ankara Üniversitesi Onkoloji Aplikasyon Araştırma Merkezi): Amansız Hastalık himaye programında filhakika aspirin yer alıyor. Etkisi galiba tümörün kanlanması üzerine oluyor. Ömrü uzatmaya etkisi olduğu tanıdık ayrımsız nesep.
Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı): Ben bile hastalarıma veriyorum. Aspirinin, amansız hastalık hücresi evolüsyon olasılığını önlemesi yüksek görülüyor.
Uzm. Dr. Ağır Dizdar (İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü): Bu araştırı balaban olasılıkla makul. Yüklülük bağırsak kanserinde de aspirinin bu etkileri gösterildi. Kansere karşı apotr bastırık yapıyor. Ego dahi hastalarıma haftada iki tane normal aspirin yahut midelerinde sav yoksa seçkin dönme bebe aspirini öneriyorum.
Didem SEYMEN/ SABAHLEYIN

Share: