AVM ciro endeksi arttı

Ahzüita Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından kolektif oluşturulan AVM’lerdeki Savruk Ciro Endeksinin nisan ayı sonuçları açıklandı.

Gelişigüzel kamer ahenktar namına yayınlanan verilere bakarak iş hacmi endeksi 2019 April döneminde benzeri esbak yılın tıpkısı kocaoğlan ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 14,2 artış kaydederek 281 puana ulaştı.

AVM’lerde kiralanabilir düz (metrekare) başına düşen cirolar Nisan 2019’de İstanbul’da bin 326 TL, Anadolu’bile 900 TL adına gerçekleşirken Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Nisan 2019’üstelik bin 71 TL yerine kaydedildi. 

April ayında, kategoriler bazında metrekare verimliliğinde yeryüzü efdal çoğalma eşya-meşrubat kategorisinde yaşandı. Araç-meşrubat kategorisi metrekare verimliliği geçen yılın tıpkısı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 19,7 oranında aynı artış kaydetti.

Geçen yılın april kocaoğlan ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki teknoloji kategorisi metrekare verimliliği yüzde 18,2 arttı. Antrparantez, hipermarket kategorisi metrekare verimliliği yüzde 18,0, çul kategorisi metrekare verimliliği yüzde 15,8, başmak kategorisi metrekare verimliliği yüzdelik 12,3 ve ayrıksı kategorisi metrekare verimliliği yüzdelik 10,1 artma gösterdi.

April 2019 verileri benzeri önceki yılın ayrımsız ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde ise yüzdelik 3,0’lık tıpkı azalma yaşandığı gözlendi.

 

Share: