AVM’ler için ahzüita günü tartışması

Türk perakendesinde ‘pazar’ haset tartışması baştan alevlendi. Esnaf, sanatkar ve gerçekten işletmeler, yeni tarumar kanun taslağında AVM’lerin ve zincir mağazaların pazar günü mecbur kalması maddesinin yer alması için harekete geçti.

Henüz başlangıçta birlikte dile getirilen bu kâm, pandemi döneminde AVM’lere getirilen hafta sonu kısıtlaması dolayısıyla baştan gündeme taşındı.

Tabiiyet gazetesinden Hanife Baş’ın haberine göre uymazlık yapılan ‘Savruk Ticaretin Düzenlenmesine İlişkin Mevzuat’ın ati hafta Meclis’e sunulması bekleniyor. Kanun taslağı amacıyla perakendenin bütün taraflarından rey alınıyor.

PANDEMİDE ALIŞILDI
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, eskimemiş kanun tasarısında esnaf, sanatkar ve oldukça işletmeleri müzaheret etmek üzere düzenlemeler yapılmasını istediklerini söyledi. Palandöken, “Avrupa ülkelerinin çoğunda AVM’ler ve zincir mağazalar cumartesi öğleden sonraları kapatıp pazartesi gününe büyüklüğünde sınırlı kalıyor. Elan önceleri üstelik gündeme getirdiğimiz bu modelin uygulanmasını istiyoruz. Yoksa beribenzer işletmelerin can şansı bulunmayan. Yeni yasa tasarısında hemen AVM’ler değil, zincir mağazaların da alışveriş haset mecbur olması kuralının konulmasını istiyoruz” dedi.

Yasa taslağı amacıyla bütün tarafların görüşlerinin alındığını ve ati hafta Divan’e ve Cumhur Reisi’nın imzasına gönderilmesinin beklendiğini dile getiren Palandöken, “Tığ bu maddenin kanun taslağında olması için çalışıyoruz. Hep kesimler çalışıyor. Türkiye’da 2 milyon 250 bin iş yeri var. KOBİ’ler da bu kararın alınmasını istiyor. Bütünü de AVM ve zincir mağazalardan şikayetçi. Bilcümle zincirler bile gelişigüzel şeyi satıyor. Herkesin seçkin şeyi satmaması geçişsiz. Nahak Yere rekabete illet oluyor. Kıymet ve etraf hakimiyeti ellerinde. Pandemi döneminden insanlar hafta sonu AVM’lerin sadık olmasına dahi alıştı. AVM çalışanları da münasebet haset dinlenir” diye konuştu.

“AVM’Yİ KAPATMAK MACERASIZ DEĞİL”
Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer Aklık, sektörde AVM’lerin veriş haset mecbur kalması yönünde talepler olduğu yönünde bilgiler aldıklarını dile getirerek, “Bu dönemde AVM’yi durdurmak yalinç değil. Alelhusus ki pandemiden bu kadar etkilenilen tıpkısı dönemde. Elden gıda perakendesinin ahzüita günü kapalı olması yönünde bir değişmeyen alınabilir. Bizden bile düşünüm istendi. Görüşümüzü belirttik” ifadelerini kullandı.

“AVM’NİN KAPISINA KİLİT VURDURUR”
Aksata Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, böyle benzeri kararın AVM’lerin kapısına kilit aksetmek anlamına geldiğini vurgulayarak, şu görüşleri dile getirdi: “Filhakika şu anda AVM’ler hafta sonu kısıtlaması dolayısıyla yüzde 40 kayıp yaşıyor. Benzeri birlikte pandemiden sonradan alım satım günü tutkun kalırsa AVM’ler tek toparlayamaz. Avrupa’birlikte yıllardır makbul böyle ayrımsız akort var amma yatırımcı ona göre yatırım yapıyor. Türkiye’da yatırımlar var olan düzene göre yapıldı. Yatırımcılar hakeza bire bir kararda zorlanır. Antrparantez hakeza ayrımsız karar istihdam kaybına sebep evet. Dizge öge azaltma için harcama. Antrparantez bu uygulamanın olduğu Avrupa ülkeleri dümbelek kadem atmaya hazırlanıyor.”

AVM’ler amacıyla ‘İngiliz modeli’ önerisi

AVM’lere kullanılmamış aranjman

Share: