Avrupa Konseyi’ne ‘çevre ve azık güvenliği’ çağrısı

Fransa’dahi düzenlenen Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 43. Umumi Kurul Toplantısı’nda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, abuhava değişikliği ve gıda güvenliği konularına değindi. Karadeniz’e kıyısı olan ülkelerin belediyelerine çağrıda bulunan Başkan Güler, eş sağlığı ve besin güvenliği konularında yaşanması muhtemel sorunlara cebin geçici komisyonlar kurulması gerekliliğine vurgu yaptı.

Fransa’nın Strazburg kentinde gerçekleştirilen Avrupa Yerel ve Lehçe Yönetimler Kongresi Umumi Kurul Toplantısı üzere Fransa’üstelik kâin Ordu Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler, 47 örgen devletten 100 binin üzerinde domestik ve lehçe yönetimi sahne fail Avrupa Yerel ve Lehçe Yönetimler Kongresi 43. Genel Kurulu’na katıldı.

“İklim değişikliği ve azık güvenliği konusunu ön planda tutmalıyız”

Umumi Kurul’üstelik görüşülen “Yeni Tıpkı Kentsel Manifestonun Kâin Kriz Durumları Bağlamında Gözden Geçirilmesi” konusunda Türk delegasyonu adına bayram düz Kalabalık Büyükşehir Şehremini Dr. Mehmet Hilmi Güler, insan sağlığı, besin güvenliği ve iklim değişikliği konularından makro konulara değindi.

Avrupa Kentsel Şartı’nda yapılacak olan revizyondan iklim değişikliği ve gıda güvenliği konusunun öne çıkması gerektiğini vurgulayan Başkan Güler, “Çokça önemli bir konuyu tartışıyoruz. Bağımlı dünyamız değişiyor. Avrupa kentsel şartının bu değişiklikleri göz uğrunda bulundurarak düzeltilmiş edilmesi önemlidir. Elan evvel Avrupa Kentsel Şartı’nın önce maddesi güvenlikti. Belki bu revizyonda abuhava ve belde konusunu öne çıkarmalıyız diye niteleyerek düşünüyorum. Ego eski benzeri Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanıyım ve şuanda Karadeniz’da Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi’nin başındayım. Karadeniz’üstelik 110 km sahile sahibiz. Biz burada dere ıslahları ile cesim adımlar attık. Fakat buna rağmen baran rejimi ve iklim değişikliği çokça kocaman gelişmelere gebe. Bildiğiniz kabil büyük fırtınalar oluyor, sellerin rejimleri değişti. Hatta hortumlarla karşılaşıyoruz. Bu aynı zamanda hemen Karadeniz’i değil Tuna nehri ve bağlantıları ile Avrupa’yı da ilgilendiriyor” dedi.

“Karadeniz üzere sakil tedbirler almamız gerekiyor”

Karadeniz’bile yaşanması beklenen tehlikelere ait civar görülerini genel kurul ile paylaşan Başbuğ Güler, Karadeniz’e kıyısı bulunan belediyelere alay malay mücahede vurgusu yaptı. Konuşmasında Cıvıl Cıvıl’nun acun fındık üretiminde lider olduğuna ilgi çekici ve tedbirlerin alınmaması durumunda ‘eğer bunlara ilgi etmezseniz bir nükte ile ikna etmek isterim çikolata birlikte bu fındıkları bulamayabilirsiniz’ diyen Başkan Güler, şunları kaydetti:

“bu haysiyetle alelhusus Karadeniz üzerine sahildar ülkelerin belediyeleri ile eğreti komisyonlar kurarak çalışmalar yapabiliriz. Çünkü Karadeniz aynı dâhilî deniz tıpkı zamanda ve dibi HS (Hidrojen Sülfür) gazı ile yoğun. ve bu canlıların hayatı üzere çokça korkulu. Dibi gevşek vaziyette. Pekâlâ haddinden fazla güç tedbirler almamız gerekiyor. Bu hem çevre açısından asıl herif hakları meselesi hem dahi besin güvenliği açısından de sonuç adım oylumlu. Çabucak bu tedbirleri almamız gerekiyor. Ben kamu gelişmeleri izleme ediyorum. Ordu ilimiz dünyanın sunma çok fındık üreten şehri. Eğer bunlara özen etmezseniz tıpkısı espri ile tercüman olmak isterim ‘çikolata de bu fındıkları bulamayabilirsiniz’. Onun için çok korkulu icraat yapalım. Karadeniz’deki balıkların türleri haddinden fazla değişti. Burada eski türlere rastlamıyoruz. Seçme bakımdan ister yağmur gerekse fırtınalar bu mekân konusundaki düzenlilik şartını kesinkes ele almamızı gerektiriyor. Türk delegasyonu adına bu değişikliğin yapılmasını öneriyoruz.” – KALABALIK

Share: