Avrupa’da araba satışları dibe vurdu

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Bildirme sorunları Avrupa araba piyasasını de vurdu. Arz sıkıntılarına yol açan tedarik zinciri darboğazları ve otomotiv endüstrisini baştan aşağı etkileyen rekor enflasyon dolayısıyla el günler nâkil Avrupa otomotiv endüstrisi, 1996 yılından bu yana en yara günlerini yaşıyor.

Bloomberg’den Wilfried Eckl-Dorna’nın haberine göre, serencam 26 yılın bildirme yara Haziran kocaoğlannı geçiren otomobil piyasasındaki yavaşlama sürüyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği eliyle açıklayan verilere bakarak, yıpranmamış araba satışları Haziran ayında yüzdelik 17 oranında düşerek 1,07 milyona geriledi. Bu düşüşten sunu çokça etkilenen, satışlarında sabık yıla bakarak yüzde 24 düşüş ruhlu Volkswagen AG oldu.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Volkswagen AG ve Mercedes Benz AG, güzeşte ay yarı nâkil kıtlığındaki sorunların azalmaya başladığını açıklamış olsalar üstelik üretimde yaşanan artışın showroomlara yansıması ve bayilerin havale defterlerini uygulaması heybetli bir zaman gerektiriyor. Üreticiler tıpkı zamanda açacak fiyatlarındaki artışlar üstünde pahal katkısı mevcut hammadde ve enerji maliyetleriyle üstelik boğuşuyor.

Hazırlık kısıtlamaları ve sakıt talep

İngiltere merkezli LMC Automotive’mağara bu ay yaptığı açıklamaya bakarak, otomotiv endüstrisinin tedbir kısıtlamalarının yakın zamanda üstesinden gelmesi olabilir gözükmüyor. Açıklamada, soylu erki görünümün bozulmasıyla serencam aylarda yavaşlayan talebin de kesim amacıyla inatçı tıpkısı format oluşturduğu belirtiliyor.

Avrupa otomotiv endüstrisinin, tedbir kısıtlamalarının andıran zamanda üstesinden gelmesi cins gözükmüyor.

Tekrar da, Almanya ve İngiltere karışma doğmak için balaban pazarlardaki satışlar, tıpkısı yıl öncesine bakarak bu kamer bire bir tahaccüm gösterebilir. Sonuç 12 aydır istikrarlı şekilde düşüş güçlü sektörde ayrımsız toparlanma beklentisi doğuran bu durum, alelhusus 2022 yılının geçmiş yarısında yaşanan kayıpları telafi etmekten uzak gözüküyor. LMC Automotive, Gün Batısı Avrupa binek otomobil teslimatlarının bu sene yüzde 6,3 oranında düşerek 9,92 milyona gerileyeceğini anlayış ediyor. LMC Automotive’in Karı kocaoğlan tahmini, satışların az daha yüzde 9 oranında artacağı yönündeydi.

Enerji sorunu

Ukrayna Savaşı zımnında ortaya çıkan erke kıtlığının henüz birlikte kötüleşmesi riski, otomotiv endüstrisinin geleceğiyle ilgili benzeri adisyon yapmayı güçleştiriyor. Moskof gazını Avrupa’ya haiz asıl boru hattının bu hafta bakıma girmesi ve Zalim yetkililerin bakımın ne ant sonlanacağına ilgili çatışık açıklamaları işleri daha dahi zorlaştırıyor. Bile Almanya ve ayrıksı Avrupalı ülkeler, Moskof gazının ağız ağıza kesilmesi üzere tedarik yapıyor.

İstikrarsızlık sürecek

Dünyanın tamam bölgelerinde neşelilik gösteren Kanada merkezli envestisman bankası RBC Capital Markets’ın Avrupa Otomobil Piyasası Analisti Tom Narayan, anne tehlikenin Almanya amacıyla meri olduğunu belirtiyor. Bunda, araba bileşenleri için beğenilen plastiği fora etmek üzere cıvıltı gösteren Alman fabrikalarının enerji kıtlığı ve tedbir zinciri sorunları dolayısıyla kapanma ihtimalinin nazik etkisi bulunuyor.

Otomobil üreticileri, satışların düştüğü bu dönemde, daha yüksek fiyatlar murat ederek ve en fiyatlı ve karlı modellerine odaklanarak kayıplarını telafi etme yolunu seçiyor. Ancak enflasyonun artmaya devam etmesi ve tüketicilerin harcamalarını kısmasıyla bu takip birlikte her an işe hovarda hale gelebilir. VW CEO’su Herbert Diess, geçen hafta verdiği röportajda, ati yılın görünümü üzerine temkinli olduklarını söylemişti. Diess, 2023 yılında da bugün yaşanan istikrarsızlığın tam dünya üzere bitmeme edeceğini öngördüklerini belirtti.

Makine sahibi görünmek lükse mi dönüşüyor?

 

Otomotiv ihracatı haziranda yüzdelik 18 arttı

 

Share: