Avrupa’da gayrimenkul yatırımında sunma karlı ülkeler

Avrupa İstatistik Enstitüsü Eurostat, aralarında Türkiye’nin bile olduğu 37 Avrupa ülkesinin emlak envestisman karnesini (icar çarpanı) çıkardı.

Eurostat’ın serencam araştırmasına bakarak özellikle gelişmekte olan Avrupa ülkelerinde emlak arz haddinden fazla kazandıran yatırım aracı. 28 Avrupa Birliği (SUTAŞ) üyesi ülkesi ve aday ülkelere dayalı ahenkli istatistikler açıklayan Avrupa İstatistik Enstitüsü Eurostat’a bakarak özellikle SUTAŞ’nin 4 yıl içinde sınırlarına katacağı Montenegro’birlikte (Karadağ) gayrimenkul zer değerinde. Ülkede kira çarpanı 13 sene. Karadağ, çarpışma ülkesi Ukrayna ve politik kaosu bir tip atlatamayan Moldova’dan sonra sunu zer mevki. Bu iki ülkedeki asayiş sorunuyla mebde etmek istemeyen ve siyasi istikrarı önemseyenlerin yatırım yapacağı büyüklük rapora bakarak Karadağ. Avusturya’de icar çarpanı ise 51 sene, İtalya’bile 42 ve İngiltere’dahi 38 sene. Türkiye’bile ise 28 sene.

2016 böylecene Karadağ’a envestisman yapan ve önceki etapta 150 dairelik proje geliştiren Mirnadom’un müessis ortağı ve CEO’su Serkan Şahin, ülkenin bildirme fazla değerlenen sunu altın koylarına sahip periferi şehri Bar’üstelik bölük ürettiklerini söylüyor. Ülkede kayran kıtlığından çevre ilişkin sayıda konut üretimine müsaade verildiğini tamlayan Delice, Adriyatik kenarındaki şehirlerden bildirme akıllıca fiyata basamak alınabilecek bölgenin Karadağ olduğunu vurguluyor. Fiyatların her yıl yüzde 15’in üzerinde arttığını kaydeden eğin yönetici, SUTAŞ’ye cümle üyelik tamamlandığında ise fiyatların en az yüzde 100 elan değer kazanacağının altını çiziyor. Delice, Karadağ’da familya alanın derhal oturum iznine kavuştuğunun bilgisini vererek sözlerine şunları ekliyor: 

“Yatırımcının bildirme fazla sorduğu istifham isticar işlemini pekâlâ gerçekleştireceği. Bölgedeki emlakçılar bu konuda deneyimli. Elhak tığ üstelik müşterimizin kiralama işleriyle şahsen ilgilenerek daha faziletkâr nema sağlamaları için çalışıyoruz.”

Oturum izni amacıyla zir limit bulunmayan

Karadağ’da gayrimenkul yatırımı yapanların benzeri diğer motivasyonu bile ülkenin göz alana oturum izni vermesi. Göz değeri amacıyla henüz tıpkı alt sınır bulunmuyor. Avrupa’bile bazen ülkeler oturum izni amacıyla zir limit getirmiş durumda. Örneğin Yunanistan’üstelik 250 bin Euro ve İspanya’üstelik 500 bin euroluk zir limitler bulunuyor. Bu de ülkece belirlenen rakamın altında tıpkısı emlak alımı yaptığınızda evinizi sarmak amacıyla ara sınav almak zorunda kalacağınız anlamına geliyor. Karadağ’birlikte durum değişik. Celse izninin, evin tapusu elinizde olduğu sürece herhangi bir yıl yenilendiğini kaydeden Serkan Atmaca, özellikle şu uyarıda bulunuyor: 
“Dünyanın hiç bir yerinde olmadığı kabil gayrimenkul alma yolu ile yurttaşlık verilmesi Karadağ’d bile bulunmuyor. Yatırımcı, sülale alarak evet da gelişim kurarak vatandaşlık alacağı vaatlerine haysiyet etmesin.”

2000’den beri 4 bitirme büyüdü

Adriyatik’in incisi namına anılan mevki çabucak Türk yatırımcının değil tamlık Avrupa’daki yatırımcıların radarında. Avrupa’nın en kredili yayınları gelişigüzel bölüm uzun Karadağ haberilerine düzlük veriyor. Mesela değişik hafta evvel ünlü İtalyan gazetesi Corriere della Ser, bakanlardan fehamet başkanı Milo Djukanovic’e büyüklüğünde tıpkısı sekans mezun ağız ile görüşerek tam sayfalık malumat çalışması yaptı. Başkan, ülkenin 2000’üstelik 984 milyon euro olan gayri temiz milli hasılanın 2017 böylece 4 bilyon 770 bilyon euroya yükseldiği bilgisini vererek yatırımcıları ülkeye nida ediyor. 2006’da yüzdelik 3,3’lük tahaccüm rakamına eş mutluluk bugün koşa haneli tahaccüm rakamlarına ulaştı. Hoppadak güzeşte yıl 700 milyon euronun üzerinde yabancı yatırım aldı. Ülkenin arz şanlı gündemi baştan sona yenilenen ve yenileri eklenen yollar. Kâin hükümet, ilkin ülkenin vitrini 293 kilometrelik Adriyatik sahilleri koyulmak üzere ülkenin gelişigüzel beldesine öğün götürerek her karışın değerini katlamayı hedefliyor.

Avrupa’nın idrak cenneti

Hem ferdî hem da kurumsal yatırımlar üzere ülkenin çekicilik merkezi olması kadar istikrarın desteklediği rüşvet hukuku da önemlidir. Bu noktada Karadağ’daki dirimsel vergisi ve kurumlar vergisi oranlarının yüzdelik 9 olduğunu hatırlatalım. Zira Karadağ ile gelişigüzel birliğe girmesi muhtemel Arnavutluk ve Sırbistan’dahi bu mehabet sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 20. Slovenya ve Hırvatistan’bile dahi yüzde 20. Gayrı Avrupa ülkeleri arasında ise vergilerin yüzde 50’lere ulaşanlar olduğunu biliyoruz. Devlet bu yüzden de Almanya, İngiltere ve Rusya gibi ülkelerden mevrut ferdî yatırımcıların akınına uğruyor. Elhak emlaktaki değerlemenin enflasyonun epey üstünde olmasının 2 asıl sebebinden birisi Avrupalı ferdî yatırımcıların tehlikeli talebi. Ötekisi ise stabil gözüyle bakınlan KEZ üyeliğinin getireceği istikrar.

Türk yatırımcının gözdesi

Karadağ’a dair raporlar uzun süredir Türkiye’deki bir nice şirket yöneticisinin masasında meydan alıyor. Elhak Bursalı İntaş gibi kâh firmalar çoktan AVM, otel ve yapım yatırımlarında bulunmuş. D-Marin, İntaş’ın bile taşeronluk yaptığı bilyon dolarlık kompleks projesi Porto Novi’bile marina işletmeciliğini almış bile. Sahilin şeridinin sunu büyük şehri Bar’daki limanın işletmesi birlikte esasen Türklere dirilik. Buradaki limanın İtalya-Trieste’deki limanla birlikte Adriyatik’teki iki limandan birisi olduğunu bilirsek Kutman Grubun işlettiği limanın önemini kavrayabiliriz. Elhak hediyelik yük, aşçı ve butik üzere sayısız işletmeyi Türklerin işlettiğini söylememize üstelik icap yok. Antrparantez Türk taşınmazlar yatırımcısı birlikte deniz boyu şeridindeki rastgele metrekare ile ilişkin bilgiye erbap. Kışın günde tıpkısı, edebiyat günde 2 kez eden Türk Hava Yolları’nın muvakkat listesi, ilginin boyutlarını gözler önüne seriyor.

Mevki Kira çarpanı

Avusturya 51
İtalya 42
İngiltere 38
Fransa 36
Norveç 32
Andorra 32
Rusya 31
İsviçre 30
Malta 30
Türkiye 28
Hollanda 27
Çekya 27
Letonya 26
Almanya 25
Finlandiya 24
Yunanistan 24
Lüksemburg 23
Sırbistan 23
Slovakya 22
Litvanya 21
İspanya 21
Danimarka 21
Belçika 21
Makedonya 20
Kıbrıs 20
Slovenya 19
Macaristan 19
Hırvatistan 18
Portekiz 18
Polonya 18
Romanya 16
Bulgaristan 16
Estonya 15
İrlanda 14
Montenegro 13
Ukrayna 11
Moldova 10
Kaynak: EUROSTAT

Share: