Avrupa’da son bir yılda cilt tüketimi azaldı

Uluslararası ProVeg Organizasyonu’nun ‘Tüketici Trendleri ve Avrupa’de bitki bazlı gıdalara yönelik tüketici tutumları’ adlı araştırması, birçok Avrupa ülkesinde efsanevi bazlı gıdalardan nebat bazlı gıdalara akilane benzeri yönelim olduğunu gösteriyor.

Avrupa Bitki Bazlı Gıdalar Birliği (ENSA) Direktörü Vinciane Patelou, “Avrupalı tüketicilerin nebat bazlı gıdalara yönelik iştahının artması gelecekte benzin ve et alanında elan çok bitki bazlı alternatiflerin geliştirileceği anlamına geliyor” diyor. Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, İspanya ve Müttehit Krallık karışma 10 Avrupa ülkesinde 7 bin 500’den fazla tüketiciyle seçme yapılan ankete göre, katılımcıların yüzdelik 46’sı geçtiğimiz sene deri tüketimini tenzil kararı aldı.

Euronews’in haberine bakarak söz konusu süt ürünleri olduğunda dahi benzer bire bir tandans mevcut fakat daha aplikasyon aşamasında somutlaşmış değil. Tüketicilerin tahminî yüzde 30’u benzen tüketimini kesmek istediklerini belirtiyor.

Avrupalı mütemmim diyetleri

Omnivor: Düzenli adına deri tüketen

Fleksiteryan: Ara Sıra yahut kıymetli adına vücut tüketen

Pesketeryan: Deri adına sadece balık tüketen

Vejeteryan: Hiç ten tüketmeyen

Vegan: Tek cilt ve benzen ürününü tüketmeyen

Yıpranmamış benzeri protein platformu stratejisi

Büyük aynı Alman deri tedarikçisi olan PHW Group’un umumi heyet üyesi Marcus Keitzer, “Düpedüz, vegan proteini ahenkli diyete dahil almak üzere tafsilatlı vadeli aynı tüketici eğilimi var” diyor ve ekliyor:

“Değişmez olarak bildiğimiz benzeri madde var: Hangi tek başına vücut ürünleri hangi de şu anda kâin olan alternatif protein seçenekleri, gelecek nesillerin protein gereksinimini zat başlarına sürdürülebilir şekilde karşılayamayacak. Ekolojik olarak optimize edilmiş cilt üretimini ve alternatif proteinler alanında vizyoner benzeri yaklaşımı içeren bütünsel benzeri protein platformu stratejisine ihtiyacımız var.”

Araştırma, ankete katılan Avrupalı tüketicilerin hayvanca ürünlere olan ilgisinin azalmasının yanında nebati alternatif ürünlere olan ilginin dahi benzeri oranda artmakta olduğunu belirleme etti.

Ankete katılanların az daha yüzde 30’u banko henüz çok bitkisel gıda tüketmek istediğini kaydediyor. Hele “streç kefaret” (fleksiteryan) yani elden ara sıra hayvansal ürünleri tüketmek isteyen kişilerin sayısının giderek arttığı belirtiliyor.

Göveri ürünleri satın alanları motive eden şeylerin rüçhan adına tat ve afiyet olduğu, peşi sıra taravet, ulama maddesinin olmaması ve henüz bağan fiyatlar olduğu belirlendi.

Elastiki kefaret uygulayanların az daha yarısı süpermarketlerdeki ve restoranlardaki göveri sunumlarının güçlükle olduğunu düşünüyor ve yüzde 50’si sebze seçeneklerini haddinden fazla pahalı buluyor.

Flamanların yüzdelik 10’u Fleksiteryan

Soruşturma Ghent Üniversitesi ile işbirliği süresince yapıldı fakat Belçika incelenen ülkeler grubuna karışma edilmedi.

Ayrımsız Belçika Üniversitesi olan VUB’dan yapılan özge bir araştırmada, Flaman halkının tahminî yüzdelik 10’u diyetini esnek namına tanımlıyor.

BM: Afganistan’üstelik 14 milyon yavru gıdaya erişemiyor

 

Eksper adam açıkladı: Günde 2 diş sarımsak tüketirseniz ne olur?

 

Gelgel kirliliği virüsü de taşıyor

 

Share: