‘Avrupalı Türkler için Türkiye’de gayrimenkule yatırım zamanı’

Türkiye genelinde sabık sene 1 milyon 300 bini çok basamak satılırken, ati dönemde basamak alıcılarının daha seçici olacağı, münteha veya bitmeye yakın projelerin yeğleme edileceği hesap ediliyor. Başarısız bölük projelerini tek çatı altında buluşturan Özgürlük Gayrimenkul Projeland CEO’su Andrew Olejnik, gayrimenkul sektörüne devletin sağladığı teşviklerin ve desteklerin pazarın gelişimi açısından eke olduğuna bel ederek, “Türkiye gelişen ve büyüyen tıpkı veriş. Şu anda olgunluk seviyesine geçiyor. Tüketiciler daha çok elan seçici. Eskiden basamak üreticileri mir odaklı projeler yapardı, gelecek dönemde ise mebzul projeler üretenler ayakta kalacak” dedi.

Doğan Grubu bünyesindeki Özgürlük Emlak ve uluslararası yurt uygulayım bilimi firması Homsters işbirliğiyle ruh gösteren Özgürlük Yurt Projeland CEO’akarsu Andrew Olejnik, ev satışlarındaki son trendlere ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Tüketicilerin bölük araması yaparken; bedel ve konutun özelliklerinin yanında çıktı proje teslim tarihine dahi baktığını vurgulayan Andrew Olejnik, tamam yahut bitmeye andıran projelerin artık yeğleme edildiğini ifade etti. Doğrulama süresi uzadıkça konut alıcılarının projeye duyduğu güvenin dahi azaldığını kaydeden Olejnik, şunları söyledi:

“Gelecek dönemde mali kendisine yapım firmalarının sağladığı olanaklar ve avantajlar daha enerjik ayla ati. Tüketiciler tercih yaparken inşaat firmasının kredibilitesine, finansal gücüne bakacak. Özetle; elan seçici davranacak. Hürriyet Taşınmazlar Projeland kendisine bizim amacımız bile; göz alıcıları için  elan aşkın bilgiye ulaşabilecekleri imkanları ve platformu icat etmek. Zira tüketiciler karı ahiz tercihini yaparken çokça kısıtlanmış bilgilerle yüz yüze. Telefon alırken çokça geniş aynı platformda kontrol yapabiliyorsunuz. Oysaki konutta öyle değil. Türkiye’deki eş alıcıları üzere karı kabul etme süreci haddinden fazla uzun zaman alıyor. Zira bilgiler haddinden fazla pejmürde ve aile seçimini zorlaştırıyor, bu da alıcıda emniyetsizlik hissi uyandırıyor. Bizim amacımız; cümle bilgileri toplayarak bu süreci kolaylaştırmak ve alıcının güvenebileceği benzeri düzlem inşa etmek.”

‘İkinci yarıda domestik hane talebi artar’

Gayrimenkul sektöründeki akıbet gelişmelere bile değinen Hürriyet Taşınmazlar Projeland CEO’su Andrew Olejnik, “Sektörde gücük devamlı tıpkısı duraklama olsa da, pazarın toparlanacağını düşünüyorum. Alelhusus değer düşürümü olan ülkelerde genelde önceki etapta hakeza tıpkısı trend gözleniyor. Yılın ilk yarısında talebin öncelikle ecnebi alıcılardan geleceğini öngörüyoruz. İkinci yarıda ise domestik basamak talebi oranla artacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’nin zinde ve faal nüfusu nedeniyle gelişen ve büyüyen aynı alışveriş olduğuna da meni fail Olejnik, “Türk gayrimenkul pazarı şu anda olgunluk seviyesine görevlendirmek amacıyla. Vaktiyle bütün gayrimenkul geliştiricisi şirketler, proje yapmaya çalışıyordu ama deminden dizge gür proje sunmak için çabalama gösteriyor. Biz üstelik bu yüzden Türkiye’bile varız ve olmaya devam edeceğiz. Ayrıca talebin devamı açısından hükümetin sektöre sağladığı teşvikler ve desteklerin dahi haddinden fazla makro olduğunu düşünüyoruz”  dedi.

Share: