Avşar’ın 700 bin liralık kullanılmamış oyuncağı

Tutum ve siyasette sağlanan abra ile 2002-2018 yılları ortada 154.6 milyar dolarlık uluslararası aracısız ecnebi envestisman çeken Türkiye, 4 yıllık seçimsiz dönemle bağlam odağı olmayı sürdürüyor. Alman otomotiv devi Volkswagen Grubu, 1.3 bilyon euroluk dev envestisman amacıyla sonuncu kararını verdi. Yeni üretim tesisi amacıyla Türkiye’ye seçti. Sonunda Türk otomotiv sektöründe son 22 ylın sunma iri yatırımın önü açılmış oldu.

ERDOĞAN’LA MÜLAKAT ETKİLİ OLDU

Yatırım amacıyla Türkiye ile Bulgaristan ortada seçim yapmakta zorlanan Volkswagen yönetimi, sabık hafta Ankara’da yapılan toplantılardan sonradan akıbet kararını verdi. Bu kararda Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in 19 Haziran Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin faal olduğu söyleniyor. Diess’in Almanya’ya dönüşünden hemen sonra toplanan VW Umumi Heyet Türkiye’birlikte yatırımı onayladı. Fakat resmi açıklamanın birkaç dönüş içinde yapılması bekleniyor.

5 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Türkiye’da 4-5 bin nefis istihdam yaratacak fabrikanın 2022 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Manisa’da mensur edilmesi muhtemel fabrikada Volkswagen Grubu’nun Skoda ve Seat markaları üzere üretim yapılacak. Serencam yıllarda talebi karşılamakta zorlanan Skoda’ya Volkswagen Grubu kullanılmamış fabrika amacıyla diploma vermişti.

BOZUKLUK TÜRKİYE?

Türkiye’nin tahminî 50 almanak bire bir otomotiv geçmişi var. Dünyanın kocaman otomotiv ülkelerinden biri olan Türkiye’üstelik bir nice markanın yatırımları bulunuyor. Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Anadolu Isuzu, Honda, Hyundai, Toyota ile Temsa Türkiye’da otomobilden hafif ticari araca, kamyondan otobüse büyüklüğünde üretim yapıyor. Ayrıca Türkiye’üstelik otomotiv yan sanayisinin zir yapısı kuvvetli. Bire Bir zamanda otomotivde görmüş geçirmiş kalifiye benzeri işgücü var. Volkswagen bu yüzden Türkiye’ye yeğleme etti.

MALİYETLER DÜŞÜK

Alman? Handelsblatt gazetesinin haberine bakarak, Volkswagen yönetimi Türkiye’ye yatırıma evvel yeniden beri sıcak bakıyordu. Haberde, Türkiye’nin fabrika yatırımı üzere vereceği teşvikler ile Türkiye’da iş maliyetlerinin Maşrık Avrupa ülkelerine kıyasla düşük olmasının VW’nin seçimini etkilediği tabir edildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung’da hafta sonunda saha kayran haberde birlikte, Türkiye’nin VW’nin yıpranmamış üretim tesisler açısından albenili bire bir üretim yeri olduğu belirtilmişti. Gazeteye izah işleyen VW sözcüsü, Türkiye’da “somut müzakereler” yürütüldüğünü ve “en üst düzeyde görüşmeler” yapıldığını söylemişti.

14 YIL NAZLANDI

Türkiye’üstelik sunma çok satan markalar ortada mevcut Volkswagen’in yatırım yapması için 14 yıldır savaşım ediliyor. VW’nin Türkiye Distribütörü Veladet Holding’in Başkanı Ferit Şahenk, ilk kendisine 2005’te Cenevre Araba Fuarı’nda VW’yi yatırıma çağırma etmişti. Elan ahir yıllarda bu çağrı lüzum Tekevvün, gerekse Ankara eliyle birçok yol tekrarlandı. Ancak, Volkswagen Grubu bugüne büyüklüğünde yatırıma baylan davrandı. (Mezhep Sandık/Sabah)

Share: