Azerbaycanlı hekim Samsun’da iflah buldu

Azerbaycanlı doktor Samsun’bile felah buldu

SAMSUN – Geçirdiği çeşitli hastalıklar sonucu adım atmakta ağırlık çekici Azerbaycan’da memur adli tababet hekimi Samsun’de yapılan otama sonucu ayağa kalktı.

30 yıldır türlü hastalıklarla mücadele fail Dr. Jeyran Samadova (47), omurgasında meydana mevrut kemik erimeleri ve kemiklerindeki yıkımlar sonucunda yürümekte zahmet çekmeye başladı. beş altı bilahare tamamen yürüyemeyen tutkun, Samsun Medicana International Hastanesi’ne başvurdu. Burada Doç. Dr. Enis Kuruoğlu’na otama olan hasta ayağa kalktı ve yürümeye başladı.

“Çok mutlu kaldım”

Yaşadıklarını anlatan Jeyran Samadova, “30 yıldır hastayım. Almanya’birlikte yaşadım. Bilahare öğrendim kim pöçük ağrısı getiren büzdüm hastalığına yakalanmışım. Bu problemler giderek imdi arttı. Sonrasında biraz komaya girdim, ayaklarımda problemler oldu. Kül namına yürüyemedim, çok güçlük yaşadım. Ego adli tıp doktorum ve bir gün çalıştığım yerde üstümü değiştirirken yere yığıldım ve sentagma kırıldı. 2021 yılında Ankara’da endoprotez ameliyatı oldum. Ama gine birlikte sağlığım hesabına gelmedi, yürüme problemim benzeri şekilde bitmeme etti. Benimle ilgilendiler ancak hastalığım çözülemedi. Sonraları bu hastaneye gelip Doç. Dr. Enis Kuruoğlu hocamızla tanıştım. Omurgamda bir operasyon gerçekleştirdi. Haddinden Fazla mutlu kaldım ve inşallah ilerledikçe bunun faydasını görmeye devam edeceğim” dedi.

“Yürümeye başladı ve ahit ilerledikçe elan dahi dolgunca olacak”

Hastanın tedavi süreci karşı hikmet veren Us ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Enis Kuruoğlu,

“Hastamız 30 yıldır büyük teessürat çekmiş. Bize önceki geldiğinde öncelikle ondaki çaresizliği gördük. Hayattan çok tıpkısı beklentisi kalmamış, çok şişman eziyetler çekmiş. 30 yıl kadar geçmiş ur cerrahisi geçirmiş. Ona mecbur bacağında güçsüzlükler muammer. Yüksek düze kortizon ilaçlar kabul etmek zorunda kalmış. Kendisi bile filhakika adli tababet hekimi Azerbaycan’dahi. Ona mecbur kemiklerde yıkımlar oluşuk. Bu yıkımlar ur zannedilmiş. Bununla alakalı ameliyatlar geçirmiş. Ama tıpkısı sonuca birlikte varılamamış. Serencam adına kadem atmakta birlikte müşkül calip aynı sayrı namına bize geldi. Tığ dahi hastamızı değerlendirdik, neler yapabileceğimizi düşündük. Omurgasında birlikte koskocaman steroid kullanımına bağlı koca mızrap erimeleri vardı. Bu bölgeye mızrap güçlendirmesi yaptık. Kanallarını belirgin düzenleme yaptık. Deminden elan mıhlı ve elan bahtiyar durumda. 1-2 ay sonradan elan de gür olacağını düşünüyoruz. Kendisiyle haddinden fazla evire çevire bir bağımız oluştu. Hele Azerbaycan’dan gelip dahi bizi yeğleme etmesi bizim amacıyla ayrı bire bir bahtiyarlık oldu. Kendisi şu anda daha gür durumda. Yürümeye başladı ve antlaşma ilerledikçe daha da ongun olacak” diye konuştu.

“Liyakatli benzeri şekilde tedavisini oldu”

Medicana Int. Samsun Hastanesi Genel Müdürü Güner Armutlu ise “İki izzet tek millet’ dediğimiz ülkemizden gelen Azerbaycanlı misafirimiz tıpkısı sağlık problemi dolayısıyla bizi yeğleme etti. Burada liyakatli tıpkı şekilde tedavisini oldu. Hastamızı onma bulmuş halde ahi memleketimize uğurlayacağız. Kendisi hekim olduğu üzere de bu otama bizim amacıyla haddinden fazla kıymetli. Kıvrak kadromuz ve altyapısı çok bol olan hastanemizle oradaki kardeşlerimizin seçme nev keyif problemlerinde, hangi şartlarda olursa olsun onlara hizmet vermekten değer duyarız” şeklinde konuştu.

Share: