Bağan faizli kredi konuta bindirim yerine yansıdı

Üç amme bankası ekonomiyi ihya etmek hesabına çeşitli kredi paketleri hazırladı. Repo ve mehil avantajı olan konut ve vasıta kredisi mahsulat ortada öne çıkarken finansman koşullarının akıllıca olmasıyla birlikte hane ve ikinci halk otomobil fiyatları yükseldi. Uzmanlar satın alımlar amacıyla tıpkısı süre daha beklenmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Bursalı emlak bürosu Mustafa Duygusal, kamu bankalarının repo oranlarını düşürmesinin hane ve anahtar piyasasını olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Birey, “Deprem oluyor kiralar artıyor, müstevli oluyor market fiyatları artıyor. Şimdi faizler düştü temenni arttı, konut ve ikinci halk kurgu fiyatları yükselişe geçti. 50 bin TL’lik saha oldu 70 bin TL. Bu uzanım az buçuk saman alevine benziyor. Az Buçuk böyle gidecek ardından etraf normale dönecek. Tıpkısı şeyin değeri vardır. Sonsuz o değerin üzerinde bulunması benzer değil” diyerek konuştu.

FAİZ İNDİRİMİ KAZANIM DEĞİL ZARAR
Bursalı oto galerici Ümit Sim ise düne büyüklüğünde 30 bin TL’nin altında olan ikinci umum bire bir aracın amme bankalarının ürem indirimine gitmesi ile 35 bin TL’ye kadar çıktığını söyledi. “Düşük Nema piyasayı hareketlendirdi” diyen Sim, “Arzu artışı ikinci halk oto fiyatlarının artmasına bozukluk oldu. Benim düşüncem nema indirimi kazanim değil, uymazlık” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ HAZIRLIKSIZ YAKALANDI
Eskişehir Gayrimenkul Komisyoncuları Göz Başkanı Gazi Çelik, bankalardaki getiri oranlarının düşmesinin taşınmazlar ve otomobil fiyatlarının artmasına bozukluk olduğunu belirterek, “Güzeşte yıl faizlerin faziletkâr olmasından kıran çok tıpkısı yapım eden olmadı. Bir eski sene 20 bin icazet verildiyse geçen sene 10 bin onay verildi. Emlak fiyatlarında artım yaşanmaya başladı. Bağan banka faizlerinin bitmeme etmesi ile gayrimenkul fiyatlarında yüzde 20’ye yakın aynı artma olacağını bekliyorum” diyerek konuştu.

İNSANLAR ŞİMDİKİ FİYATLARDAN DAHİ ALAMIYOR
Antalya Emlakçılar Oto Galericileri ve İş Takipçileri Oda Başkanı Şeref Kuvvetli, faizlerin düşmesiyle ocak fiyatların yükselmesine tıpkı medlul veremediğini belirterek “Herkes tutturmuş faiz 0.64’birlikte düştü dakikasında kat fiyatını yükseltelim” anlayışında olduğunu söyledi. Kuvvetli şöyle konuştu: Repo oranları beyin eş sahipleri şurası zannetti, “Bu yüreklilik herkese verilir, herkes harcama alır. Gurur gücü haddinden fazla insanlarda”. Bu nedenle fiyatları artıma girişimleri oldu.

Neye göre eş fiyatlarını yükselme taraftarı oldunuz. ‘Faiz düştü’ diyorlar. İnsanlar elhak şu andaki fiyatlarımızdan alamıyorlar daireleri, konutları, arabaları. Alamadıkları amacıyla meydan zaten durağanlık yaşıyor. Sonuçta salgınında getirdiği konuşu aynı daralma var. Önüne gelene bu 0.64’lük faizli konut kredisi veriliyor diye düşünülüyor. Bu fiyatları yükseltenler bunun cezasını çekip fiyatları yine düşürecekler. Şu an Antalya’dahi kat ve göz fiyatlarında yüzdelik 5 ila, yüzde 10’luk aynı itila söz konusu. Fakat bu takma tıpkı yükselme katiyen bitecek.”

‘TALEP PATLAMASI YAŞANIYOR’
Şu anda ikinci halk sektöründe yüzdelik 30 kadar faziletli oranda bir çoğalma olduğunu tamlayan Mersin Ağacı Galericiler Derneği Genel Sekreteri Gürkan Göçkün, bunun nedeninin salgın sürecinde 3 aydır Türkiye’ye vasıta girişinin haram olmasını olduğunu söyledi. Salgın sürecinde Türkiye’bile üretimde şanlı ölçüde düşüş olduğunu kaydeden Göçer, “3 ayda ancak 20 bölüm üretim oldu. Antrparantez, müstevli nedeniyle şişman nakil araçlarına binmekten kaçınılması nedeniyle de ikinci ele bölüm oldu. Şu anda ılımlı segment 50-100 bin TL’lik araçlarda istek patlaması yaşanıyor. Banka faizlerinden etraf da yüzde 20’lik tıpkısı artış elan bekliyoruz. Bu de ikinci halk araçlarında yüzdelik 50 gibi ayrımsız artışa ulaşacak üzere görünüyor” ifadelerini kullandı.

“BANKALAR DÜŞÜK KREDİYİ ONAYLAMIYOR”
Mersin Ağacı’birlikte emlakçı İbrahim Mercandağ, faizlerin düşüşünün gayrimenkul satışlarını etkilemediği görüşünde. Mercandağ, “Haddinden Fazla soran var fakat kayran namevcut. Krediler düştü ancak, müteahhitler çılgın aynı denk artışı yaptı. 300 bin TL’lik dairenin fiyatına 400 bin fiyat biçiliyor. Bu nedenle yurt sektöründe makro ayrımsız neşelilik yok kabil görünüyor.

Başka ayrımsız emlakçı Murat Velioğlu ise şu dakika taşınmazlar piyasanın açık olmadığını söyleyerek, “Bankalar krediyi onaylamıyor. Bu de sektöre mergup hareketi getirmedi. Güven faizlerinin düşmesi talepleri artırdı. Ancak, bankalar buna denk veremedi üzere duruyor. Şu an gayrimenkul piyasası flu” dedi.

FAİZLERİN İNDİRİLMESİ PİYASAYI VE FİNANS YÖNETİMİNİ RAHATLATACAK
Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği (BESİAD) Başkanı Engin Kaplan, “Pandemi sürecinin çıkışında kullanılmamış normalleşme sürecinde Bodrum ve bölgesinde emlak sektöründe alçak aynı canlılık başladı. Fakat yapım maliyeti ve arsa maliyetleri dahi arz birkaç 2-3 kat oranında yükseldi. Ocak ve villa ahzetmek talip çok herif var, ancak maliyetlerin artması sektördeki fiyatları de okkalı oranda etkiledi. Faizlerin düşmesi uzun vadeli kredilerin açılması bu yönde müspet kabil” diyor.

“CEMI EV KABUL ETME ZAMANI AMA…”
Samsun Bilcümle Emlakçılar Iz Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Ağızcıl dahi faizlerin ancak 0,70’in altına düşmesiyle emlak piyasalarının elan hızlı hareketleneceğini belirterek şöyle konuştu, “Faizler düşmeye başlayınca corona virüs döneminde evlerini satmaya çalışan müteahhitler yahut sülale sahipleri piyasanın 50-60 bin TL altında bedel verirken, faizler hatır bu rakamları normal fiyatlarının da konusunda çıkardılar. Yani kısık dönemde 400 bin liralık dairesini 340-350 liraya satmaya çalışan bazı eşhas, faizlerin düşmesiyle tıpkısı daireyi 450-460 bin liraya satmaya çalışıyor” diyerek konuştu.

HANE KREDİSİNİN DETAYLARI
Birinci ahali/liyakatsiz yahut ikinci ahali basamak alımlarında bağan getiri oranı ve 12 ayak tabanı büyüklüğünde ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı sunulacak.

Azrail başına verilebilecek emniyet miktarı lokalize olup; üç büyük ilde (İstanbul, Ankara ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, değişik şehirler için ise yer aşkın 500 bin TL’ye kadar cesaret kullanılacak. Kredi kullanımında %10’dan başlayan, bağan özkaynak/peşinat oranı uygulanacak.

Bu kapsamda birinci halk/rate konutlar için azami 12 kamer ödemesiz dönemli, 15 yıla büyüklüğünde önel ve maaş %0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

AZAMİ 12 AY ÖDEMESİZ DÖNEMLİ
İkinci el konutlar amacıyla maksimum 12 kamer ödemesiz dönemli, maksimum 15 sene vade ve aylık %0,74 ürem oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Share: