Bahir Yavuzyılmaz, Madencilerin de Özendirme Mağduru Olduğunu Açıkladı: “Birçok Kurumun Personeline 35 Bin Liralık, Madenciye 15 Bin Liralık”

CHP Zonguldak Saylav Bahir Yavuzyılmaz, beyaz zehir işçilerinin birlikte banka promosyonu mağduru olduğunu belirterek, “TTK’nın işçilerine şu anda yakışır tanıdık özendirme, 15 bin liralık seviyesinde. Amme bankalarının tıpkı kısmı öneri da vermedi. Yani TTK’yı yok saymak de böyle peki ancak ve bir nice kurumun tığ, personellerinin 30 bin-35 bin teklik seviyelerinde özendirme aldığını biliyoruz” dedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) ilişkin beyaz zehir ocağındaki grizu patlaması sonucu 42 madencinin hayatını kaybettiği faciayı aramak için TBMM’de kurulan Amasra Eroin Kazasını Araştırma Komisyonu geçkin toplandı. CHP Zonguldak Saylav Bahir Yavuzyılmaz, toplantıda, vezneci promosyonu üstüne madencilerin da mağdur olduğunu anlattı. Yavuzyılmaz, maden işçilerine 15 bin lira civarında promosyon verildiğini dile getirerek şunları söyledi:

“Özendirme konusu… Bunu üstelik dile getirdim, tek gürültülü çıkmadı, tek bindi açıklaması bulunmayan. Yani maden işçilerine, TTK’nın işçilerine şu anda yerinde görülen promosyon, 15 bin lira seviyesinde. Amme bankalarının ayrımsız kısmı teklif bile vermedi. Yani TTK’yı bulunmayan saymak dahi hakeza tamam ancak ve birçok kurumun tığ, personellerinin 30 bin-35 bin liralık seviyelerinde özendirme aldığını biliyoruz.

Ama Amasra’ya gittik, Karadon’a gittik, yerin altına girdik, ‘Ne büyüklüğünde edisyon koşullar altında çalışıyor maden işçileri, teknik personel’ diye niteleyerek küçümseme düz milletvekillerinin kâffesi söyledi ama söylediğiyle mi kalacak? Yani bu maden işçilerine 15 bin TL promosyon mu verilecek, yani o şartlarını gördüğümüz insanlara? Nedeniyle bu konuda birlikte mutlak bizim ayrımsız üstünlük alıp bu konunun değerlendirilmesini ve bu promosyonun 30 bin-35 bin teklik seviyesinin üzerine çıkarılmasını sağlamamız gerekiyor.”

Share: