Bakan açıkladı! İmar barışında ne büyüklüğünde para toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Hedef Çekicilik, referans sayısı 5 milyon 160 bine ulaşan “bayındırlık barışı”nda 2 bilyon 800 milyon lira civarında mal toplandığını bildirdi.

Gurur, Moskova’birlikte 12’ncisi planlı Proestate Yurt Gayrimenkul Envestisman Fuarı’nda, AK Tümen Genel Komutan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve İstanbul Ticaret Odası Umumi Heyet Başkanı Şekip Avdagiç ile gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nazır Gelgel, Resmi Gazete’üstelik zaman yayımlanan Türk Vatandaşlığı Kanunu’nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’te yabancılara servet satışını düzenleyen bölüme değindi. Düzenlemenin inşaat sektörü yerine muhteşem tıpkı girişim olduğunu vurgulayan Çalım, sektörün böylece iri benzeri atağa kalkacağını dile getirdi.

Serencam 5 yılda yabancıya 12 bilyon dolarlık taşınmazlar satışı yapıldığını tamlayan Kurum, “Yabancıların o son 5 yılda aldıklarını ayrımsız yılda almalarını sağlayacak tanıtım yapmamız gerekiyor.” diyerek konuştu.

Yurt fuarlarının lansman açısından önemine işaret eden Çekicilik, “Biz Vekâlet yerine bu kök fuar ve tanıtımlara hayatiyetli tıpkısı şekilde gideceğiz. Ego elde satışta bekleyen konutların acul ayrımsız şekilde satılmasına müteveccih aynı aranjman olduğunu düşünüyorum. Bu vatandaşlık sürecini birlikte çok kısa bir zamanda bitireceğiz. Yani buna ait aranjman dahi olması geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

İlgili bakanlıkların de saha aldığı tıpkısı komite kurularak, sürecin yönetileceğini anlatan Kurum, şöyle konuştu:

“Bu aranjman epey çok cesim. İhtiyacımız olan sunma balaban düzenleme hem ev dışından döviz girdisi sağlayacağız ve çöz pazarın dışında daha büyük bir pazarımız birlikte olacak. Ülkemiz turizm ve tarih anlamında bölgedeki yer adamakıllı şehirlerden biri. Ancak bu paydan adalet ettiği büyüklüğünde alamıyordu. Çünkü Yunanistan’daki aranjman haddinden fazla düşüktü ki Yunanistan krizden üstelik bu sayede imdi diyebiliriz. Bittabi AB’nin üstelik desteği oldu amma bu manada bu düzenlemenin dahi çok nazik katkısı oldu. Bize dahi çok büyük katkısı olacağını düşünüyorum.”

Yabancıya bölük satışında 2019 hedefi 10 bilyon dolar

Yabancıya göz satışındaki hedefe ilgili tıpkı soruya fiyat ise Hava, “2019 hedefimiz 10 bilyon dolar.” ifadesini kullandı.

“İnşaat sektöründe Rusya ile teşrikimesai olup olmayacağına” ilgili istifham üzerine Kurum, Türkiye’nin güçlükle dışındaki kısaca 368 bilyon dolarlık işinin yüzdelik 19,5’inin Rusya ile yapıldığını, bunun daha de artırılması gerektiğini söyledi.

İki talih liderlerinin bu konudaki beklentilerinin 100 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlatan Alım, hem bu seviyeye ulaşılması hem birlikte 27 bilyon dolarlık tecim hacminin artırılması gerektiğini tabir etti.

Müteahhit firmaların sorunlarını dinlediklerini tamlayan Gurur, Türkiye’den inşaat malzemesi getirilmesi ve iş konusundaki maliyetlerin düşürülmesi noktasında yapılabileceklerin görüşüldüğünü dile getirdi.

“Yıpranmamış Moskova Projesi’nde çalışan müteahhit sayısı artırılmalı”

Rusya’nın Türkiye ile yapım alanında teşrikimesai düzenlemek istediğini nâkil Alım, şöyle devam etti:

“Hem şehirlerin altyapısı hem dahi Bakanlıkta mevcut kullandığımız TAKBİS, coğrafi hikmet sistemi, e- ululuk sistemine ait bizim görüşlerimizi ahzetmek istiyorlar. Özge taraftan TOKİ ve Taşınmazlar Konutla sonuç 16 yılda bir milyonun üzerinde göz yaptık. Onları kendilerine aktardık, bu tecrübelerimizi paylaşımlarımızı aktarabileceğimizi söyledik. Onlar dahi memnuniyetle karşıladılar.”

Alım, “Bakir Moskova Projesi”nde çalışan yüklenici sayısının artırılması gerektiğini belirterek, mesai grubu içerisinde bunların birlikte görüşüleceğini bildirdi.

Sektörün ihtiyacına müteveccih düzenlemelerin yapılacağını vurgulayan Alım, “Bulunduğumuz soylu erki cidal içerisindeki durumdan de bildirme gücük süre içerisinde çıkacağız. Benim buna güvenim bilcümle. Güzelce benzeri ahenkli emek var, inşallah bodur zamanda da sektörümüzle alay malay çıkacağız.” dedi.

İmar Barışı’nın asıllar ve esasları yayımlanacak

Vekil Hava, “İmar barışı” düzenlemesindeki serencam duruma ilişkin da “Turizm, sanayi alanlarında sahada anlaşılan problemler vardı. Sosyal donatıların, havaalanlarının barıştan faydalanması noktasında sıkıntılar vardı. Onlara ait usul ve esasları hazırladık. Cumhurbaşkanlığımıza gönderdik. İnşallah zaman ferda yayımlanır. Dolayısıyla sahadaki problemler çözülür diye niteleyerek düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“İmar barışı” başvurularına ait bile hikmet veren Vekil Çekicilik, “Başvuru sayısı 5 milyon 160 bine ulaştı. 2 bilyon 800 milyon civarında bile dünyalık toplandı.” diyerek konuştu.

Alım, bununla ilişkin süre uzatımının bahis konusu olmadığını vurguladı.

“Millet bahçelerinde önceki projeler gelmeye başladı”

Millet bahçeleriyle ilişkin ilk projelerin kendilerine ulaştığını anlatan Gurur, “Sene sonuna büyüklüğünde birçoğunun ihalesini yapacağız.” dedi.

Çalım, Atatürk Havalimanı’nın adına yapılacak millet bahçesinin projesinin sene sonuna büyüklüğünde tamamlanıp 2019 başında ihaleye çıkılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Yurt Bankasına ait dahi vukuf veren Alım, umumi kurulun toplandığını ve “Yurt Paydaşlık Bankası” olarak esas sözleşmenin geçtiğini anlattı.

Vekil Kurum, güdük adı “Emlakbank” olan bankanın, Vekâlet bünyesindeki ilişkin kuruluşlarla ilişkilerini sağlayabilmesi üzere düzenleme yapılmasının peşi sıra sahada Bakanlığa sınırlı kuruluşlarla çalışacağını söyledi.

Şehrim 2023 projesi

YANLIŞSIZ Parti Genel Başbuğ Yardımcısı Mahmur Çiçeği Karaaslan birlikte mart ayında “Şehrim 2023” ünlü bir emek başlattıklarını hatırlatarak, bu kapsamda 30 büyükşehirde 6 ay boyunca 85 bine yakın vatandaşa ulaşıp ümit ve taleplerini dinlediklerini anlattı.

“Şehrim 2023″nam raporlarının hazırlandığını anlatım fail Karaaslan, “Bu raporları Sayın Umumi Başkanımıza sunacağız. Yerli seçimin bire bir ayağı namzet belirleme süreci olduğu büyüklüğünde, esasta ikinci etapta o adayın şehriyle ilgili hangi söylediği, konusuna hangi kadar bilge olduğu ve ne vadettiği. Zımnında bu çalışmada burada müthiş benzeri bilim namına şu anda elimizde.” diyerek konuştu.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç üstelik yaptıkları çalışmaları anlattı.

Share: