Bakan açıkladı! Türkiye’nin evvel elektrikli traktörü kol üretime amade

Nazır Pakdemirli, video konferans yöntemiyle ‘MÜSİAD Akıllı Ekincilik Site Projesi’nin açılışına katıldı. Burada konuşan Pakdemirli, pandemi sonrası ekincilik sektörüne yeterlilik, domestik ve milli üretim olgusunun damgasını vurduğunu söyledi. Pakdemirli, “Bu süreçte, pek haddinden fazla ülkede raflar gereksiz kalırken, esas ihtiyaçlar karşılanamazken, ülkemizde tarım-gıda sektöründe hamdolsun tek güçlük ile karşılaşmadık. Çünkü Türkiye öz ihtiyacını karşılamasının ötesinde, üretim gücüne sahip tıpkısı ülkedir. Yaşadığımız sınama, bize tarım sektöründeki projelerimize çok elan kısmık sarılmamız gerektiğini göstermiştir” dedi.

‘TARIM YÜZDE 4 NEMA İLE BİRÇOK SEKTÖRÜN ÖNÜNE GEÇTİ’

18 yılda tarım ve rustik alanda oluşturulan aktif yapının, serencam 2 yılda çok daha sağlam ve şipşak gelişen konuma yükseldiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli, “Tarımsal hasılamız yüzdelik 45 artışla 275 milyar liraya ulaştı. Zirai hasıla birlikte Avrupa’de şef, dünyada evvel 10 içindeyiz. Tarımsal ihracatımız 2 yılda 1 bilyon dolar artarak, 18 milyara dolara yükseldi. Bu yılın geçmiş 8 ayında, tarım ve azık ürünleri ihracatımız, geçen yılın bire bir dönemine bakarak yüzde 6,4 artım gösterdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte tarım sektörü 2 yıldır tam çeyreklerde büyüme gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu marifetiyle en üst açıklayan 2020 yılı 2’nci çeyrek altın büyüme rakamlarında, ekincilik yüzdelik 4 tahaccüm ile bir nice sektörün uğrunda gelişme gösterdi. Türkiye, 55,1 milyona vasıl küçükbaşta Avrupa’de birinci, 18,6 milyona ulaşan büyükbaşta ikinci sıradadır” diyerek konuştu.

‘DİTAP’TA BÜTÜN CİRO 120 MİLYON LİRAYA ULAŞTI’

April ayında geleceğin tarımına taraf verecek sistemi, Sayısal Tarım Pazarı’nı (DİTAP) uygulamaya aldıklarını vurgulayan Icra Vekili Pakdemirli; DİTAP’ın sözleşmeli istihsal, kıymet istikrarı, aracıların kaldırılması, maliyetlerin düşürülmesi kadar haddinden fazla sayıda unsuru içeren cesim proje olduğunu söyledi. Pakdemirli, şöyle konuştu:

“5,5 ayda örgen sayısı 62 bine, hep iş hacmi 120 milyon liraya ulaştı. Bu yıl mayıs ayında Dijital Tarım-Orman Akademisi’ni, çiftçimizin ve birlik vatandaşlarımızın hizmetine açtık. Bu kapsamda oluşturduğumuz Dijital Ekincilik Kütüphanesi’yle iptila edilen binlerce kitaba kolaylık ulaşabilirsiniz. Orak Ayı ayında e-Tarım portalını hayata geçirdik. Bütün 138 hizmeti bu portaldan online adına sunuyoruz. Bunların birlikte benim nazik ehemmiyet verdiğim, Türkiye’nin geçmiş elektrikli traktörü, kol üretime hazır hale geldi. 45-55 zaman arası yüzdelik 100 şarj olup, 105 beygir gücü ile dizel traktöre bakarak 8 ikmal elan birkaç mahrukat tüketiyor. Ayrıca, Düşüncesiz küpe uygulamasını de önümüzdeki dönemde başlatıyoruz. Büyükbaş hayvanların kulaklarına takacağımız bu akıllı hırızma sayesinde, tam aktivitelerini enstantane adına izlem edeceğiz.”

‘PANDEMİ SÜRECİNDE GIDA MİLLİYETÇİLİĞİ KAVRAMI ÖNE ÇIKTI’

Vekil Pakdemirli, 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyarı, Türkiye nüfusunun dahi 100 milyonu geçmesinin beklendiğini söyleyerek, küsurat nüfusu amonyaklamak için yüzde 60 daha aşkın gıda fayrap etmek zorunda olduklarını belirtti. Pakdemirli, “Ancak bu gıda yani istihsal artışını anbean mütenakıs su kaynakları, iklim değişikliği ve global ısınma kadar nazik sorunlarla birlikte fora etmek zorundayız. Sözlerimin başında bile belirttiğim kadar pandemi sürecinde azık milliyetçiliği ve evcil üretim kavramları berenarı öne bundan sonra. Sınırların kapanması, ülkelerin ihracatlarını kesmesi, daha çok yerel ve yeterli üretimi elzem ağıl getirdi. İşte bunu gelecekte henüz diri hissedeceğiz. Gelecekte, MÜSİAD’ın beyinli tarım kent kabil projeleri civar planda olacak” diye konuştu.

Erdoğan: Cumartesi günü kullanılmamış çekince miktarını açıklayacağız

 

Bakan Albayrak: Faal benzeri iktisat amacıyla…

 

Share: