Bakan Özer, Kanada Terbiye Bakanları Konseyi Başkanı Wyant ile görüştü

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Kanada ile Türkiye’nin yetişek alanındaki ilişkilerinin son 10 yılda hareket göstermesinden sevinme duyduğunu söyledi.???????

Konuşu İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Eğitim Bilimi Bakanları Toplantısı’na süzülmek üzere Paris’e mevrut Özer, Kanada’nın Saskatchewan Eyaleti Faziletkâr Terbiye Bakanı ve Kanada Terbiye Bakanları Konseyi Başkanı Gordon Wyant ile düet görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Özer, geçmiş dönemlerden bu yana Kanada ile Türkiye ortada Bakanlık ve Cumhurbaşkanlığı düzeyindeki temasların devam etmesinin mutluluk verdiğini rapor etti.

Özer, “Kanada ile Türkiye’nin eğitim alanındaki ilişkilerinin akıbet 10 yılda aksiyon göstermesinden memnuniyet duyuyoruz.” diye, Kanada’daki yüksek tahsil kurumlarında 66’sı ihtişam burslusu kalkmak amacıyla hep 2 bin 857 Türk vatandaşının öğrenimine devam etmekte olduğunu kaydetti.

Bakan Özer, “Ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarında 3’ü Türkiye bursları kapsamında almak amacıyla toplamda 218 Kanadalı mektepli eğitimlerine devam etmektedir. Misafir ettiğimiz bu gençlerin toplumlarımız arasındaki hukuk köprüsünü güçlendireceklerinden şüphem yoktur.” ifadesini kullandı.

Her iki ülkede bile düğme öğrenci sayılarının yıllar içerisinde artış göstermesinin eğitim ilişkilerini geliştirme üzerine koskocaman fırsatlar doğurduğunu kaydeden Özer, ayrıca Türkiye burslarına olan ilgiden duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Özer görüşmede, “Zamanla küreselleşen terbiye alanında Kanada ile ilişkilerimizi anlaşmalar boyutuna taşımaktan memnuniyet duyarız. Bu kasıt doğrultusunda taslakları oluşturularak ülkenizin makamlarına iletilen ‘Kültürel İşbirliği ve Eğitim Bilimi İşbirliği Anlaşmaları’nı hemencek hayata eylemek nazik öneme eş.” diyerek, Wyant’ın desteğiyle bu anlaşmalara ilişik süreci hızlandırarak Kanada ile terbiye ve kültür alanlarındaki işbirliğini derinleştirmekten memnun olacaklarını kaydetti.

Yaklaşık 3 ay ilk Milli Eğitim Bilimi Bakanlığında Kanada Senato Başkanı George Furey ve heyetini ağırladıklarını söyleyen Özer, “Namına, ilişkilerimizi anlaşmalar boyutuna taşımanın öneminden bahsetmiştim. Sayın Komutan bile analog fikirde olduğunu ve süreci hızlandırmak üzere çalışacaklarını tabir etmişti. Bu konularda feyiz sağlarsak, ilişkilerimizi güçlendirmeyi yasal zemine kavuşturmuş olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Wyant görüşmede, arsıulusal anlamda yürüttükleri mücahede stratejileri içerisinde önem verdikleri konulardan bir tanesinin dahi eğitimde birlikte ruh uğrulamak olduğunu belirtti.

Bu bağlamda üniversiteler arasındaki etkileşime ayar verdiklerini kaydeden Wyant, “Bu tür işbirliklerin hem bizim ülkemiz hem bile ülkenizin değerlerini artırmada ve öğrencilerimiz ile araştırmacılarımız açısından mefret bir vesile olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Gordon??????? Wyant, “Türkiye ile çalışmalarımızı elan birlikte artırmak açısından sizinle görüşmekten memnuniyet duyduğumu nakletmek istiyorum. Kanada’ya döndüğümde ilişkilerimizi hangi kadar çabuk geliştirebiliriz diyerek bir anda meslektaşlarımla, ayrıksı bakanlar ile görüşeceğim. Türkiye ile daha çok say yapmanın bizim için tıpkı okazyon olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Görüşme dürü takdimiyle sona erdi.

Share: