Bankalardan çek talebi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Okumuş, ”Bankaların çek yaprağı başına olan sorumluluklarının kaldırılmasını kâm ediyoruz” dedi.
Güven Anahtar Bürosu’nun (KKB) Ataşehir’deki yeni binasının açılışı ile çek ve risk raporlarının elektronik ortama taşındığı ”E-Ifade Sistemi”nin tanıtımında Vazıh, küresel ekonominin koşulları dikkate alındığında riskin gür yönetenler için punt, yönetemeyenler amacıyla ise gözdağı oluşturabileceğini söyledi.
Riziko almayanların büyümesi ve rakiplik gücünün ise ilişkin kalacağını tamlayan Işıklı, şunları aktardı:
”İşletmelerimizin sağlıklı namına büyümesi üzere belirleyici olan temel faktörlerden bir tanesinin özkaynaklarımız olduğunu hepimiz biliyoruz. Özkaynakların güçlendirilmesi kadar heybetli benzeri laf borçlanmanın tutumlu yapılması, risklerin akıllıcasına fiyatlanması ve yönetilmesidir. Riske dayalı yönetim mehabetli ve yetersiz anlamda çağcıl dalavere anlayışının anne konularından tıpkı tanesidir. Bu hesap hele mali sektördeki düzenlemelere elan fazla yansımakta risk ve anamal arasındaki muamele geçmişe nazaran haddinden fazla daha kıpırdak kurulmaktadır.
Riskleri doğru yönetmenin asıl kuralı cesaret değerliliğin ve ödeme gücünün ölçülmesini sağlayacak akilane bilgidir. Risk merkezi bu anlamda çokça yüce benzeri işleve ehil olacaktır. Kurumsal ve bireysel, artı ve olumsuz risk bilgilerinin teferruatlı kendisine bir zamanlar ve soylu erki namına izlenmesine imkan vererek riziko ve fiyatlama yelpazesinin daha açık aralıklarda uygulanmasını tür kılacaktır.”
Sonunda kazançlı faaliyetin finansmanında çokça daha metin kararlar alınabileceğine dikkati calip Entelektüel, ”Bunun anlamı kaynakların daha mübarek kullanılması ve tasarrufun artmasıdır” dedi.
Risk merkezinin, Forma Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), cesaret veren ve müdür finansal kurumların işbirliği ile oluşturulmakta olduğunu belirten Aydınlık, ”Riziko Merkezi finansal kurumlar yanı sıra kurumsal ve bireysel müşterilere ilişkin riziko bilgilerine sahip mali sıfır kuruluşların da hikmet aktaracağı ve paylaşacağı bire bir yapıda kurulmuştur” ifadelerini kullandı.
Bu yönü ile riziko merkezinin mecmu sektörler ile işbirliği içerisinde olacağını dile getiren Ziyalı, şunları söyledi:
”Bugün bu yolda oylumlu adımlardan bir tanesi atılacaktır. Bu vesile ile risk merkezi çalışmalarının ilerlemekte olduğunu, bu ay zarfında Format Bankası’ndaki bilgilerin riziko merkezi eliyle teslim alınacağını, sınav gayeli üç aylık bire bir dönemden sonraları ikinci çeyrekten itibaren paralel uygulamaya geçileceğini ve yılın ikinci yarısından itibaren riziko merkezinin, yasanın ve düzenlemelerin öngördüğü işlevine başlayacağını devretmek isterim. Bilgilerin toplanması, işlenmesi ve paylaşılması risk merkezi sorumluluğunda fakat KKB yoluyla yapılacaktır.”
-Bankaların çek yaprağı başına olan sorumlulukları…-
Bu aşamada ayrımsız konuyu dile haberdar etmek istediğini ve bugün tanıtımı yaptıkları sistemle çek akseptans edenlerin çek keşidecisinin bilgilerini lüzum bankalardan isterse elektronik yöntemle güdük sürede görebileceklerini ifade eden Kültürlü, sözlerini şu şekilde tamamladı:
”Bu nedenle bankaların çek yaprağı başına olan sorumluluklarının kaldırılmasını murat ediyoruz. Bu sayede bankalar çek defterleri için resülmal fayrap etmek zorunda kalmayacakları için maliyetler düşecektir. Çek defteri amacıyla inanca istenmeyeceğinden özellikle küçük işletmelerimiz ve esnaflarımız açısından çek kullanımı elan hesaplı ağıl gelebilecektir. Ciddi bölüm temsilcileri tarafından birlikte destekleneceğini beklediğimiz talebimizin hükümetimiz aracılığıyla makul görülerek düzenlemelerde kısa sürede zaruri değişikliğin yapılmasını arz ediyoruz.

Share: