Basamak fiyatları finansal istikrarın önünde coşkunluk oluşturuyor!

Avrupa Kalıp Bankası (ECB), hesaplı toparlanmaya rağmen, hele konut piyasasında efdal fiyatları finansal sistemin istikrarı için riskler oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu.

ECB, Euro Bölgesi’ne ilişik 6 mahiye Mali İstikrar Kıymetlendirme raporunu yayımladı.

Raporda, ekonomi toparlandıkça ve Kovid-19 salgını ile ilgilendiren belirsizlikler azaldıkça finans sektöründe ve hak ekonomide güdük vadeli risklerde düşüş görüldüğü fakat uzun vadeli kırılganlıkların birikmeye devam ettiği belirtildi

ECB raporunda, göz piyasalarında, yüksek riskli tahvillerde ve kripto varlıklarda kalan hareketliliğin ve beklentilerin çokça üstünde artan enflasyonun nema oranlarında elem aynı artışa defa açması yerinde kırılganlıklar oluşturacağı üstüne uyarıda bulunuldu.

Raporda, “Endişeler hele yüreklilik, geçim ve hane piyasalarındaki yüksek fiyat hareketliliği yanında Kovid-19 salgını peşi sıra kurumsal ve kamu sektörlerindeki efdal vecibe seviyeleri ile ait.” denildi.

Yılın ikinci çeyreğinde Euro bölgesinde ev fiyatlarının 2005’ten bu yana yer efdal artışı gerçekleştirdiğine vurgu yapılan raporda, basamak fiyatlarındaki bu keder artışların “keder nedeni” olmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda, şirketlerin batkı etmesi veya bankaların sıkıntıya düşmesi riskinin altı kamer öncesine bakarak kebir ölçüde henüz düşük olduğu belirtilerek, Avrupa’birlikte özellikle Kovid-19 kriz öncesi değerlemelerin erdemli olduğu ülkelerdeki gayrimenkul piyasasında düzeltme risklerinin önemli ölçüde arttığı vurgulandı.

Euro Bölgesi’nde devam fail düşük repo politikasının finansal kurumlar üzerindeki münasebetsiz etkilerinin “devir zarfında kötüleşebileceğine” düzlük verilen raporda, bankaların dijital tahavvül ve elan yeşil tıpkısı ekonomiye geçişin sonuçlarını idare etmek amacıyla ağırbaşlılık altında kalacaklarına meni edildi.

Raporda görüşlerine düzlük verilen ECB Başkan Yardımcısı Luis dahi Guintos, Euro bölgesindeki sonuç hesaplı toparlanmanın, hesaplı faaliyetlerde bastırık ve kalan yüreklilik riskine ait endişeleri hafiflettiğini belirterek, “Küresel tedbir zinciri baskıları ve mütezayit erke fiyatları, toparlanmanın gücüne ve para şişkinliği görünümüne eskimemiş güçlük getirirken, dünyanın birçok bölgesinde aşılamadaki artma kırıcı kaldığı üzere Kovid-19 salgınından kaynaklanan riskler tamamen ortadan kalkmadı.” ifadelerini kullandı.

Moody’s Avrupa’yı uyardı!

Japonya’de tedbir zinciri krizi otomotiv sektörünü vurdu

İnşaat malzemeleri sektörü çabuk koşusuna aleniyet verdi

 

Share: