Basamak fiyatlarındaki artış devam ediyor

Türkiye’bile hane fiyatlarındaki ciddi artış serisi bitmeme etti.

Türkiye Cumhuriyet Tarz Bankası’nın (TCMB) yayımladığı ev fiyat endeksine göre almanak bazda göz fiyat artışı yüzde 31, mahiye bazda yüzdelik 2,8 yükseldi.

Göz Kıymet Endeksi (KFE), tıpkısı geçmiş yılın benzeri ayına bakarak temel kendisine ise yüzde 10,2 oranında arttı.

Böylelikle göz fiyatlarındaki artışın şişkinlik üzerindeki seyri devam etti.

İzmir’dahi fiyatlar yüzdelik 30’un üstünde yükseldi

İller bazında bakıldığında orak ayı ayında güzeşte yılın benzeri ayına göre bildirme efdal artma yüzde 31,4 ile İzmir’üstelik yaşandı. Yıllık bazda fiyatlar İstanbul’da yüzdelik 28,1, Ankara’da yüzdelik 27,1 yükseliş kaydetti.

Temmuz ayında bir önceki ayak tabanı göre ise yer yüksek artım yüzde 2,7 ile İstanbul’da yaşandı. Ankara ve İzmir’de ise yüzdelik 2,3’lük çoğalma gözlendi.

Yeni bölük fiyatlarındaki artış yüzdelik 35’in üstünde

Eskimemiş basamak eşit endeksi bile Türkiye genelinde yüzdelik 35,4 yükseldi.  İstanbul’da yüzde 28,1 mütezayit metrekare fiyatları, Ankara’da yüzdelik 35,8, İzmir’da ise yüzdelik 31,5 yükseliş kaydetti.

Türkiye genelinde konutların ünite metrekare başına sayı farkı fiyatı 4 bin 669 TL olurken, bu nicelik İstanbul’da 6 bin 943 TL, İzmir’üstelik 5 bin 748 TL ve Ankara’da 3 bin 409 TL oldu.

Bakir olmayan bölük fiyatları ise Türkiye genelinde güzeşte yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 29,7 arttı. İzmir’bile kullanılmamış olmayan konutların fiyatı yüzde 29,6 artarken, İstanbul’da artış yüzdelik 27,5 namına kaydedildi.

TL ile tersleşti, işinden oldu!

Türkiye’nin dış vecibe ödemeleri 26,75 milyar dolar oldu

Krediler ve tevdiat artma gösterdi

Yerli yatırımcının döviz ilgisi ivme kaybetti

Akıbet 6 ayda en faziletli yabancı girişi

TCMB rezervleri 1,61 bilyon dolar artma kaydetti

 

Share: