Basamak satışında düşük faizli bakir kampanya

Mekân ve Şehircilik Bakanı Meram Alım’un geçtiğimiz günlerde açıkladığı inşaat sektörünü hareketlendirmek amacıyla başlatılacak düşük faizli eskimemiş kampanyanın detayları netleşti.

PEŞİNAT YÜZDELIK 10

Ferda açıklanacak kampanya kapsamında konut kredisi faizleri yüzde 2’yi aşan seviyelerden yeniden 120 ay vadede yüzdelik 0.98’e indirilecek. 3 Teşrinievvel’e kadar yani 2 kamer sürecek kampanyada peşinat oranı üstelik yüzdelik 10’a çekilecek. KİPTAŞ ve Yurt Bölük GYO projeleri ilkin olmak üzere, GYODER, KONUTDER ve İNDER üyelerinin projeleri yer takanak. Kampanyanın en çokça dikkat çekici yanı ise fiyatlarda iskonto yapılması olacak. Firmalar ev fiyatlarında yüzdelik 10 ila 20 ortada indirim yapacak. Yüzdelik 20 olan peşinat oranın üstelik yüzde 10’a çekilmesi, kalan farkın küşayiş ödemeler şeklinde alınması bile planlanıyor. Kampanya ile ilgilendiren parçalanmamış detaylar ise Belde ve Kentçilik Bakanı Hedef Gelgel ile kısım temsilcilerinin katılacağı toplantıda ferda açıklanacak.

YURT BANK SAHNEDE

BERABER Yurt Bankası bile sektöre akça akışı nail olmak üzere 17 yıl aradan bilahare faaliyete geçti. Kurulacak benzeri kaynak üzerinden firmaların elindeki yığılım konutların sermaye piyasasına kazandırılması gündemde. Emlak Bank’ın anlaşılan iskontolarla firmaların stoklarını alıp, bunları vatandaşa akla yatkın koşullarla satması dahi bekleniyor. Bakanlıktan gayrı bir ümit ise önce evini alacak vatandaşa teşvikler sunması.

TOKİ’DEN BU YIL İKİNCİ İNDİRİM KAMPANYASI

Dolgun Bölük İdaresi (TOKİ) eliyle borcunu erken ödeyip tapusunu süratle kabul etmek talip ev ve işyeri alıcılarına müteveccih rastgele yıl yapılan iskonto kampanyasının bu yıl ikincisi başlıyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, 21 Ilkgüz- 19 Ilk Teşrin arası sürecek kampanyada iskonto oranını yüzde 24’e çıkardıklarını söyledi. Turan, vadesi 12 ay ve henüz az mütezayit projelerin tenzilat kampanyasına karışma edilmediğini kaydetti. (Ses Debbağ/Sabah)

Share: