Başlıca vidaları Avrupa’ya satılıyor: Tanesi 1000 dolar

Manisa Oran Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Tıp Fakültesi Hatır ve Asap Cerrahisi Anne Malumat Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Cüneyt Akman tarafından bel kemiği rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmak için 2014 yılında geliştirilen ve mahdut içindeki ameliyatlarda ilk defa 2015 yılında kullanılmaya başlanan, düşüncesiz omurga vidaları, malumat ve sanayinin bire bir araya gelmesiyle henüz üstelik geliştirilerek zaman çokça sayıda ülkeye ihraç ediliyor.

Üniversite- sanayi hareket birliğiyle başlayan, uygulayım bilimi ihya bölgelerinde geliştirilen ve klinik çalışmaları tamamlanarak patenti alınan elastiki rod ve elastik vidaların sekans üretimini gerçekleştiren Manisa Tevhit Endüstri Bölgesi’ndeki tıbbi aygıt üretimi gerçekleştiren firmanın Genel Koordinatörü Araba Efdal Mühendisi Burak Tülü, dış satım payının her an arttığını söyledi.

Kamu projelerini hastaların konforu üzerine gerçekleştirdiklerini dile getiren Tülü, Madensel implant ve polimerik implant üretimini gerçekleştiriyoruz. Mevcut fiziksel zir yapısı olarak Türkiye’deki bildirme büyük medikalle ait cerrahi implant üretim tesislerinden biriyiz. Darülfünun- uran işbirliği çatısı altında projeler gerçekleştirmekteyiz. Şu an Avrupa’da pop olan ürünlerimizden biri Manisa Azamet Bayar Üniversitesi’yle beraber yürüttüğümüz ayrımsız proje. Zinde sistemlerde rahatsız konforundan kısıtlamanın genişlik beş altı olduğu projeler gerçekleştiriyoruz.

Benzeri zamanda üniversiteden operatör öğretim üyesi hocalarımızla beraber bu ürünleri iyileştirmeye ve temas güzeşte ahit konusunda tıpkısı şeyler koyarak pazara sunmayı amaçlıyoruz. Elan başlangıçta bu faal sistemler mahdut dışından ithal ediliyordu amma buradaki bati çalışmalar sonucunda bunu Türkiye’de gerçekleştirdik. Türkiye’de güzel münasebet elde ettik. Bunlar esnemeyen vidalar. Bu hastalanmış konforunu muhtemelen ayrımsız oranda kısıtlar amma bunları esnek ağıl dönüştürdüğümüzde bu hastanın konforundan çalmıyor diye konuştu.

Henüz sonraları biz bunu mahsus yıllarda gerçekleştirdik. 2012 yılında başlayan himmet mahdut içinde ameliyatlarda kullanılmaya 2015 yılında başladı. 2017 yılından bu yana birlikte etken yerine kullanılıyor ve ihracatını gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de kullanımı 7 bin olay civarındaydı. Şu andaki alışveriş payına baktığımızda 2 bin adetini öz ürünlerimizle karşılıyoruz. Bu misil giderek artmaya başladı. Umarım pazarın tamamını bizim özlük ürünlerimizle kâin sistemimizle gerçekleştirmeye çalışıyoruz dedi.

Dalı akademisyen Prof. Dr. Cüneyt Bozulmamış, rastgele hastaya özel asliye vidası ürettiklerini belirtti. Akman, şöyle bitmeme etti: Evvelden omurgayı geçirmek için kullandığımız transpediküler vida sistemlerinde zorlu çokça ayıp ve birçok cerrahiyi zorlaştıran, hastalanmış konforunu menfi etkileye, istenmeyen komplikasyonları artıran değişik dizayn özellikleri vardı. ‘Bunları henüz ferah yapabilir miyiz?’ diyerek ana kendisine başladık. Daha bilahare bunları çözelim diyerek streç rodu geliştirdik. Bu ihya süreci berenarı detaylı sürdü. Vücudumuzda 33 omur var. beherglas segment amacıyla değişik cereyan açıları var. Bu ayrımlı cereyan açılarını tek biricik sağlayabiliyoruz.

Ayrımsız hastanın boynundaki hareket açıları bambaşka lomberindeki akıntı açıları başka. Bunu sağlayabiliyoruz. Yani hastaya hususi implant üretimi oluyor. Henüz sonraları, ‘Tıpkısı sistemi servikal havza yani boyunda yaptığımız vida uygulamalarında kullanabilir miyiz’ diye düşündük. Benzer esnek rodu boyun amacıyla yaptık. Bu dünya de ilktir. Bu ürünlerin hepsi ilktir bütünü patentli üründür ve bunları bile hastalarda kullanmaya başladık. Sökel serilerimizi toplamaya devam ediyoruz. Yer etraflı takibimiz 6 yıl civarında ve şu temel büyüklüğünde bire bir bozulma, ilenç veya yerinden çıkma kabilinden tıpkısı komplikasyonla karşılaşmadık. Daha sonradan bu mahsulat üretilip satılmaya başlandı.

Prof. Dr. Temiz, elan önce tanesi 600 dolardan ithal edilen çokbilmiş kök vidalarının üretimi ile Türkiye’de 370 liraya kullanılmaya başlandığını, 1000 dolara bile ihraç ettiklerini rapor etti. Bozulmamış, Gururla beyan etmek lüzum. Tamamen evcil ve millidir. Bunların bütünü bundan sonra Türkiye’de yapılabiliyor. Vaktiyle tığ bunların çokça beş altı gelişmiş yer rodlara tanesine 600 dolar verip dışarıdan alıyorduk. Şimdi onları ihraç ölçü hale geldik. Teknoloji ihya bölgelerinin balaban faydaları oldu.

Uygulayım Bilimi geliştirme bölgeleri sanayiciyle, bili adamlarını tıpkısı araya getirmeyi sağladı ve ilerlemede heybetli payı oldu. 15 yıl önce bunlar Türkiye’de üretilemezken hareket etmeyen kayran vida sistemleri transpediküler vidalarını mahdut dışından 18 bin liraya ithal ediyorduk. Demin çıktı bire bir sistem Türkiye’de üretildiği amacıyla maliyeti tahminî 2 bin 500 liradır. Daha da müterakki formlarını güçlükle dışına biz ihraç haysiyet duruma geldik diye konuştu.

Share: