Bayramda evde oturacağız

MasterCard yoluyla Türkiye’nin kentsel nüfusunu desise fail 11 il merkezinde, 1000 güç üstünde Formül Araştırı Şirketi’hangi yaptırılan MasterIndex araştırmasına bakarak halkımızın yüzde 83’ü Ramazan Bayramı’nı evde geçirecek ve akraba ziyaretinde bulunacak. Katılımcıların yüzdelik 14’ü bayramda tatile çıkacaklarını tabir ederken, yüzdelik 3’lük inikat geçmiş akraba ziyaretinde bulunup, arkası sıra tatile gideceklerini rapor ediyor. Yüzdelik 1 ise evvel tatile çıkıp ardından akraba ziyaretinde bulunacak.

Yanıtlar lehçe bazda incelendiğinde genişlik çok tatile çıkacağım yanıtının yüzdelik 20 ile Marmara Bölgesi ve yüzde 19 ile Iye Bölgesi halkından geldiği görülüyor.
 
PATIRTILI grupları
 
Toplam Bütçe

Umumi
515 TL
KEZ GÜRÜLTÜLÜ grubu
 
600 TL
C1 SES grubu
533 TL
C2 PATIRTILI grubu
381 TL
BIRLIKTE PATIRTILI grubu
302 TL
Şeker Bayramı İçin Ayrılan Bütçe 515 TL
Araştırmaya göre halkın yüzde 66’sı Şeker Bayramı için gelişigüzel bütçe ayırmıyor.  Mütezayit yüzde 34’lük konvansiyon ise sayı farkı 515 TL’lik bütçe ayırdığını anlatım ediyor. Bu celal yüksek gelir seviyesinde 600 TL’ye çıkarken, düşük dirimlik gruplarında 302 TL’ye geriliyor. Şeker Bayramı amacıyla ayrılan bütçeye yaşlara göre bakıldığında, 30 – 44 yaş grubundakilerin averaj 580 TL ile bayram üzere sunma fazla bütçe ayıran anlaşma olduğu görülüyor.
 
Küçümseme bütçeleri lehçe bazda incelendiğinde da Ege Bölgesi’nde tüvana halkın sayı farkı 724 TL ile yer çok bütçe ayıran, Güney Şarki Küçük Asya halkının ise 390 TL ile sunma bir iki bütçe ayıran kavil olduğu özen çekiyor.
 
Şeker Bayramı harcamalarının ödemesini elbet yapacakları sorulan katılımcıların yüzde 38’i yüreklilik kartı ile yanıtını verdi.
 
Ramazan Kocaoğlan Aylık Harcamalarımı Artırdı Diyenler Yüzde 36
MasterIndex katılımcılarının yüzde 36’sına bakarak Ramazan ayında maaş harcamalar arttı. Yüzde 7 harcamaların azaldığını düşünürken, yüzdelik 57 bire bir ayrım olmadığını söylüyor. Yanıtlar dirimlik durumuna göre incelendiğinde gelir seviyesi düştükçe harcamaların arttığı görülüyor. Lehçe adına bakıldığında ise, Şarki Rum bölgesi halkı yüzde 56 ile  harcaması arz çokça mütezayit nahiye. Şarki Rum Bölgesi’ni ise İç Rum Bölgesi (yüzdelik 45) ve Karadeniz Bölgesi (yüzde 37) izlem ediyor.
 
Bildirme Çok Grosmarket ve Bakkal Harcamasında Artma Oldu
Araştırma katılımcılarının yüzdelik 84’ü Ramazan kocaoğlan süresince hele süpermarket ve bakkal harcamalarının arttığını belirtiyor. Yüzde 11’lik barışma çul, yüzde 8’lik ittifak akaryakıt, yüzdelik 8’lik kesim ulaşım ve yüzdelik 6’lık itilaf cep telefonu harcamalarının attığını söylüyor.
 
Lokanta / restoran harcamalarım arttı diyen uyuşma yüzde 10’ken, başka benzeri yüzde 10’luk geçim bu harcamalarının azaldığını söylüyor. Halkın yüzdelik 12’si üstelik sinema, dinleti, eğlence harcamalarının azaldığını tabir ediyor.
 
Share: