“BDDK, hareketli şirketler ile yola bitmeme edecek sistemde vatandaş için riziko kalmayacak”

Vatandaşları peşinatsız, faizsiz ve kredisiz sistemle sülale ve araba sahibi eden ‘artırım finansman modeli’nde sonuç dönemece girildi. Kanuncu düzenleme ile Devlet kontrolüne uyum uydurmak için Nisan ayında Bankacılık Aranjman ve Fal Müesses’na (BDDK) referans işleyen 35 şirketten 21’inin yeterliliği karşılamadığına aksan fail FuzulEv Umumi Heyet Başkanı Akbal, “Biz FuzulEv olarak 2 seneden bu yana yasanın çıkması amacıyla Hükümet nezdinde görüşmeler yapıyorduk. Çünkü yeterli resülmal gücü ve şeffaflığı olmayan tıpkısı çokça şeriklik sisteme girmişti. Şimdi BDDK’nın huysuz çalışması ile gelişigüzel 7 işlek ve belirgin şeriklik intibaka doğruluk kazanacak ve yurttaş amacıyla üstelik riziko kalmayacak” sözlerini kullandı.

BDDK’ya nisan ayında, artırım finansman şirketlerinden 23’ü bir tane başına, 12’si ise 5 müşareket çatısı altında kavuşmak amacıyla mecmu 35 müşareket intibak başvurusunda bulunmuştu. Çekicilik, Resmi Ceride’dahi başvuru yapan 35 şirketten 21 faizsiz tasfiyesine karar verdi. FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Akbal, tasarruf finansman modelinin Türkiye amacıyla haddinden fazla değerli olduğunu ve devletin bu nedenle BDDK uyma sürecinde çok görgüsüz ve tetik olduğunu vurguladı. Yeterince sermayesi dallı güllü olmayan evet üstelik şeffaflık üzerine BDDK’nın onayını alamayan şirketlerin elenmesi ile yalnızca Türkiye’dahi değil arsıulusal piyasalarda birlikte artırım finansman modeline olan itibarın artacağını rapor etti.

Uluslararası standartlar gözetiliyor

BDDK uyum sürecine referans eden şirketlerin rastgele yönüyle titizce incelendiğini ve arsıulusal standartlara uygun olanlarla yola bitmeme edileceğini anlatım eden Akbal, “Azamet yetkilileri şirketlerin herhangi bir kalem alanda sürdürülebilirliğine baktılar ve 21 şirketin bitmeme edemeyeceğine değişmeyen verdiler. Bankalar kabil sadık sayıda zinde firma ile yola beklemek gerekti. Bunu sağlayamayan arkadaşlarımız arıtma sürecine girecekler. Mütezayit 7 firma ile proses devam edecek. Yola devam fail firmalarla tasarruf finansman modeli uluslararası standartlara kavuşacak” diye konuştu.

350 bin katılımcının yüzde 90’ı önce 7 şirkette

Artırım Finansman modeline dahil olan 350 bin katılımcının yüzdelik 90’ının FuzulEv kadar sistemde bitmeme etmeye hak kazanacak 7 müşareket bünyesinde bulunduğunu belirten Akbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Tasfiye edilen firmalardaki almaç sayısı yalnız yüzde 10 civarında. Ayrıca söz konusu tasfiye edilen şirketler yeni olduğu amacıyla vatandaşların bunlara çokça aşkın ödeme yaptıklarını düşünmüyoruz. BDDK’nın bu tasfiye edilen şirketlerdeki müşterileri, FuzulEv kabilinden intibaktan geçmesi değişmez tanıdık 7 şirkete yönlendirmesi söz konusu mümkün. İlerleyen günlerde detaylar netlik kazanacaktır.”

Share: