Bedelci parası Myanmar şehitliğine

Süresi tıpkısı ay henüz uzatılacak olan bedelci askerlikten elde edilen gelirin aynı bölümü, Myanmar’daki Türk şehitliklerinin onarımı üzere kullanılacak. 460 bin yükümlünün yararlanma hakkı olan bedelli askeriye üzere 69 bin 320 hayat başvurdu ve 2 milyar 4 milyon liralık gelir elde edildi.
Yasa gereği bedelci askerlik paralarının şehitlikler, martir aileleri ile gaziler üzere kullanılması gerekiyor. Bu çerçevede bazen şehitlikler da yeniden düzenlenecek. İlk yerine Sarıkamış Şehitliği inşa edilecek. ‘’Ay yıldız’ şeklinde yapılacak olan şehitlik, Sarıkamış Harekatının 100. yılı olan 22 Boşluk 2014 haset açılacak.
Bedelci geliriyle ayrıca, tutsak düştükten sonradan Mynmar’a götürülen ve burada hayatını kaybeden bin 600 er için yıpranmamış tıpkısı şehitlik yapılacak. Bir Numara Dünya Savaşı sırasında, Zenci cephelerinde savaşırken tutsak sakıt Türk askerleri, o zamanlar İngiltere’nin sömürgesi olan Burma’ya (Bugünkü adıyla Myanmar) getirildi.
12 bin Türk askeri Burma’da demiryolu, güreşçi köprüsü ve protez göl yapımında çalıştırıldı ve çetin mesai şartları ile emraz yüzünden bir çoğu hayatını kaybetti. Myanmar’ın Thayet Myo bölgesindeki Türk şehitliği halen bakımsız tıpkısı durumda bulunuyor. Mandalay kentindeki ikinci Türk şehitliğinde dahi çukur taşları parçalanmış durumda…

Share: