Begayet açar akan açığa neden oluyor

Bakanlığa vabeste Ankara ve İstanbul havza müdürlükleri ile devlet müdürlüklerinde yasaya hilaf yerine ecnebi kökenli vesait kiralandığını açıklayan Sayıştay, bunun devlet ekonomisini kontra etkilediğini ve cari açığa hastalık olduğunu vurguladı. Sayıştay, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın Veca, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Konya, Mardin, Muğla, Muş, Samsun, Trabzon mülk müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştirilen açkı kiralama ihalelerinde domestik yerine yabancı komütatör alındığını belirledi.

EKONOMİK VE ŞIZOIT OLMALI

Yapı, Anahtar Kanunu’nda düz almayan makamlar üzere üstüvane hacmi 1600 cc üzerinde yahut yerel mazruf oranı yüzdelik 50 oranının altında kalan yabancı asıllı vasıta kiralandığını, bazılarında ise kiralamanın ticari çevirgeç yerine yapıldığını ancak ticari açacak adına ithal binek araçlar alındığını açıkladı. Raporunda “Vasıta Kanunu uyarınca kamuda kullanılacak araçların katmerli ve gösterişten ırak olması, ülke yollarına uygun olması, hesaplı ve kizgin olması gerekir” diyen Sayıştay, şunları belirtti:

“Hibe içeri, temas hangi suretle olursa olsun ecnebi menşeli binek yahut station-wagon cinsi taşıt edinilemez. Son adına 1600 cc beden ve/yahut ecnebi asıllı araçların kasko değeri efdal olduğundan kira bedeli bile efdal olmakta; bütçeden elan aşkın amme kaynağı kullanılmasına illet olunmaktadır. Bununla bu arada ecnebi menşeli komütatör kullanımının yaygınlaşması, bu araçların daha aşkın sayıda ithal edilmesine hastalık olduğundan ülkemizin cari açığını huysuz etkileyecektir. Meğerse mevzuatın belirlediği sınırlar çerçevesinde kamuda yerel araç kullanımı arttığında, bu durumdan sanayi üretimi, istihdam seviyesi ve ülkemizin milli geliri artı etkilenecektir.” (Sözcü)

Share: