Belgesi sıfır internette satılık ilanı veremeyecek

Tecim Bakanlığı 5 Haziran 2018’de Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliği’ni yayınladı. Emlak satışı için Gayrimenkul Ticareti Mezuniyet Belgesi alınmasını kayıt koşan yönetmelikte bazı nekais tespit eden emlak bürosu odaları bakanlığa başvurarak yönetmelikle ilişkin himmet yapılmasını istedi. Bunun konusunda sabık hafta Ankara ve İstanbul’birlikte vekâlet vasıtasıyla çalıştay düzenlendi. 

Çalıştayın ilki 5 Temmuz Cuma Namazı günü Ankara’da, ikincisi ise 8 Temmuz Pazartesi günü İstanbul’dahi gerçekleştirildi. 20 ilin esnaf odası yetkililerinin katıldığı çalıştaya İstanbul’daki toplantıya;adlı yurt piyasasının nabzını markajcı sitelerin temsilcileri bile haremlik etti.

25 BİN TL CEZASI VAR

Sözcü’den Erek Enç’in haberine göre, çalıştayda nahak rekabet ve işlerindeki prestij kaybının önüne bozmak üzere Emlak Ticareti Yönetmeliği’nde birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi. 

Yönetmelikle ilişkin alınan uymazlık kararlarına göre; mesleksel ehliyet belgesi sıfır ve lise mezunu sıfır şahıslar emlak bürosu olamayacak. Bulunan emlakçılar, 5 Aralık 2019’a kadar bakanlıktan yetki belgelerini almazsa aksiyon yerleri kapatılacak. bahis konusu belge olmadan emlakçılık yapanlar 25 bin TL mal cezasına çarptırılacak. Yıpranmamış düzenlemeler bununla bile merbut değil. İnternet siteleri üzerinden yayınlanan ilanlara de sınırlama getiriliyor.

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DUYURULACAK

Eskimemiş düzenlemeyle birlikte adlı genel ağ sitelerine, Emlak Ticareti Izin Belgesi olmayanlar car veremeyecek.

Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu, “Detaylı süredir üzerinde inceden inceye durduğumuz çalışmayı tamamladık. Nahak Yere rekabetin ortadan kaldırılması ve taşınmazlar işini izin belgesi olan emlakçıların yapması amacıyla yüce tıpkı emek hazırlandı. Önümüzdeki hafta konuyla ilişkin bir tamim yayınlanacak ve yönetmelikte yapılan değişiklikler duyurulacak” dedi.

Mavera yandan Facebook ve Instagram kabil toplumsal iletişim araçları sitelerinde üstelik kişisel kullanımlar ve ilanlar için sınırlama getirilmesi amacıyla Tecim Bakanlığı’yla görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

Share: