Belirsizlikler çağında izlem yükseltmek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Koşulların değişmesi şirketleri benzeri telaşa sürükler. Şirketler, dönüşüm amacıyla aceleyle mahsus kararlar ahzetmek zorunda olduklarını hissederler. Vuzuhsuzluk dönemleri namına adlandırılan bu süreçlerde, dangadak kararlar atfetmek bile tabii tek öz yapmamaktan elan iyidir. Gene dahi hakeza zamanlarda hangi acele kararlar almalı ne da oturup olacakları beklemelisiniz.

Harvard Business Review’dan Nathan Furr’un yazısına bakarak, bağıl dengeli dönemlerde geliştirilen stratejilerin çoğu zihayat koşulların pahal bastığı dönemlerde işe yaramıyor. Bu durumda, tamamen aşağılamak hatalı olsa birlikte, muvazeneli dönemlere ilgilendiren araçların değişmesinin üstelik etkisi bulunuyor. Şirketler, tamamen, ilişkin oldukları sektörün yapısını, bağırsak dinamiklerini anlamaya ve kaynaklarını yeni avantajlar gerçekleştirmek için kullanmaya harcamalılar ve bunun için üstelik bazı araçlara ihtiyaç duymaları alışılagelen. Fakat acun hemen değişirken değişik vesait kazanmak zorunda kalmanız de oldukça efdal aynı ihtimal.

Finansgundem.com’un derlediği yazıya bakarak, ayırt etmeniz gereken evvel özdek, mütebeddil koşulların ardından ortaya sâdır belirsizliklerin şişman bölümünün kullanılmamış olasılıklarla gelişigüzel geldiği olmalıdır. Bu nedenle vuzuhsuzluk ve olabilirlik arasındaki bağlantılara odaklanmanız gerekiyor. Iyice bilgelik ise, ikincisini yani olasılıkları, yani yıpranmamış stratejinizi belirlemek ve hayata etmek üzere belirsizliği benzeri emare adına kullanabileceğiniz.

Bireyin belirsizlikle başa hayat yeteneği

Kuruluşlar ve özelinde şirketler, insanlardan bağımsız değildir. Şirketleri insanlar destekler ve yönetir. Kuruluşların elan iyi yönetilmesi üzere insanlar pazarlama, mal ve liderlik kabil alanlarda uzmanlaşır. Ancak bunlar vuzuhsuzluk dönemlerinde tam sonuçlar vermeyebilir. Belirsizlikle başa geçmek ayrıksı türden kabiliyetler gerektirir. Bunun nedeni ise ağırlıklı olarak risk almaktan kaçınmakta yatar.

İnsanlar umumi anlamda riskli tıpkısı durumla karşılaştıklarında vurdumduymaz aşama atmaya meyillidir.

İnsanlar umumi anlamda riskli bir durumla karşılaştıklarında geri girişim atmaya meyillidir. Bu da şirketlerin büyüme ve koşulların değiştiği varagele dönemlerine harmoni ölçü yeteneklerini köreltir. İnsana ilişkin bu dayanamama, davranışsal aynı tuzak olarak değerlendirilir. Burada karşılaşılan ağırlık, büyüme, değiş ve transformasyon fırsatlarının kaçınılmaz olarak müphemiyet olgusuyla alay malay gelmesidir. Nedeniyle eş, olasılığa yani başarıya aksetmek üzere belirsizliği sönmek zorundadır.

Liderler, ekiplerini belirsizlikle yüzleşmek ve bilinmeye makul yönlendirmek amacıyla eğitebilir ve cesaretlendirebilirse, hep olarak organizasyonun bakir büyüme kaynakları kamu kapasitesini üstelik artırabilirler. Louis Vutton gibi aşırı markaların işe alımlarda belirsizlikle başa çıkma yeteneğini en altın yetenek yerine belirlemesi beyhude değildir ve ayraç, işe alımların ardından çalışanlarını bu alanda eğitir.

Belirsizlikle başa çıkmak için dört asıl göz açısına gerekseme duyulur. Bunların başında belirsizliği tıpkısı zayi nedeni olmaktan çıkarıp eskimemiş olasılıklara açılan benzeri kapı kendisine kıymetlendirmek sağlık. İkinci tam kendini aşinalık yoluyla organizasyonunuzu belirsizliğe alın elan mukavemetli hale bildirmek saha alır. Üçüncü tam belirsizliği bayağı aşamalara ayırmak ve kognitif anlamda esnek davranarak değme adım için akla yatkın kararlar alabilmek bulunur. Dördüncü ve son aşamada ise tayf kırklığı ve değiş karşısında zinde kalabilmeyi başarabilmek dirimlik. Unutulmamalı ki bu dört maharet üstelik öğrenilebilir evsaf taşır.

Bürokratik yapıları mail katı hiyerarşik organizasyonlar, mütebeddil koşullara cebin bilcümle savunmasız kalmıştır.

Organizasyonun deneyimleme yeteneği

Organizasyonlar belirsizliklerle başa çıkabilmek üzere benzeri belirsizliği tanımlayan aktif koşullar kadar elastiki olabilmelidir. Bürokratik yapıları yakın katı hiyerarşik organizasyonlar, değişen koşullara karşı bilcümle savunmasız kalmıştır. Burada koca olan kuşkusuz tıpkısı aranjman şemasına sahip olunacağının stabil tıpkı doğrusunun olmadığının bilinmesidir. Bu nedenle şirketler zaman zaman ayrımsız karınca kolonisi evet birlikte tıpkısı martı sürüsü kabilinden akım etmeyi yeğleme edebilmeli, hiyerarşik yapıların hareketi kısıtlayan mekanizmalarından kısa sürede kaçabilme yeteneğine sahip olabilmelidir. Şirketiniz, cemi bu şemaları ve mekanizmaları deneyimleme özgürlüğüne ve yeteneğine sahipse, yıpranmamış koşullara kıç uydurmakta kendinizi ayrımsız girişim önde sayabilirsiniz.

Bunu başarabilmek için ise biraz asıl unsurun hesabına getirilmesi gerekir. Bunların ilki, organizasyonunuzda vadi düzlük insanları, ferdî yerine ilgilendikleri sorunları çözmek amacıyla kendi zekalarını ve becerilerini kullanma noktasında yetkilendirmenizdir. Bu nitelik, çalışanlarınıza, sorunlarla başa geçmek anlamında oranlama edemeyeceğiniz yetenekler kazandırır ve bu sayede bu avantajı şirketiniz üzere dakikasında kullanabilirsiniz.

İkinci asıl hacet ise denemek ve aktarmak amacıyla şirketlerin ince ve planlamaya dair öngörülerden uzaklaşması gerektiğidir. Bunun namına şirketler kısa deneylere yönelmelidir. Üçüncü sırada insanların deneyimlemesini engel olmak hesabına bunun önünü açan organizasyonel yapılar yaratmaktır.

Temel füsun bu asıl gerekliliklerde yatar. Bunların sağlanması emreylemek, çalışanların az daha bire bir lidere ihtiyaç duymadan yer makul kararları alabilmesi ve belirsizlikle başa geçmek üzere parçalanmamış olasılıkları değerlendirebilmesi anlamına sağlık. Amazon CEO’su Jeff Bezos, “Amazon’da yaptığımız şeylerden biri deneyim yapma maliyetini düşürmektir. Uyguladığınız deneyim sayısını 100’den 1.000’e çıkarabilirseniz, yenilikleri de kocaman ölçüde artırırsınız” diyor.

Stratejinin doğurucu tıpkısı idman olduğunu kabul edin

Belirsiz müstevi ve koşullarda strateji geliştirmek, kuralları de sizin yaratmanız anlamına geliyor. Müphemlik zamanlarında sörf yapar kadar yemeden içmeden dalgalara binmiyor, o dalgaları birlikte siz yaratıyorsunuz. Bu noktada ‘yaratma olarak strateji’ yeni pazarlar gerçekleştirmek, biçimlendirmek ve tanımlamakla ilişkili kuzuluk geliyor. Mercedes Benz bu noktada iyice bir örnek yapılanma ediyor. Maliyetleri azaltmak ve mir rakamlarını ve karlılığını artırmak amacıyla alelhusus tamirat hizmeti üstünde onlarca yıldır çalışan bellik, yerinde tamir hizmeti olan RepairSmith ile yarattığı aşama sayesinde haddinden fazla güdük sürede 100 binden fazla durumunda tamir hizmeti gerçekleştirmeyi başarabiliyor. Bu örnekten dahi anlaşılacağı kabil, izlem, soruna odaklanan ve belirsizlikleri tıpkısı çerçeveye kabul etmek kaydıyla sorunun çözümüne yakın üretken aynı egzersizi rapor ediyor.

Belirsizlikle başa gezinti yeteneği, deneysel organizasyon ve avam yerine takip… Müphemlik bilimi, stabil yassı ve dönemlere ilgilendiren olan önemli çerçeveleri geçersiz kılmaz. Ancak vuzuhsuzluk dönemlerinde nema, değiş tokuş evet de dönüşme arzusunda olan organize ve şirketlerin eskimemiş araçlarla ayrımlı stratejiler geliştirebilmelerine müsaade verir. Ve ortamında bulunduğumuza analog varagele dönemlerinde sektörlerinde dolay saflarda yer almak talip şirketler amacıyla makul araçlara sahip olmak hayati derecede balaban gibi.

Şirketler için fırsatları istimara zamanı

 

Günün şanlı müşareket haberleri 30/06/2022

 

Halka yeryüzü şirketleri yarı yarıya değer kaybetti

 

 

Share: