BENDE Muamma Servisi 102 milyon dolarlık kriptoya umum koydu

Kullanılmamış evlat dolandırıcılar ortaya çıkarmış olan saklı yazı paralar, güçlü haddinden fazla ihtişam amacıyla tehlikeli benzeri sevgili haline geldi. Istihbarat Servisi bu nedenle yasa dışı dijital servet işlemlerini ve çetelerini çökertmeyi hedefliyor.

Soruşturmayı örümcek yönetmen yardımcısı David Smith, ajanların ve analistlerin blok zincirindeki Bitcoin ve başka saklı yazı para birimlerinin akışını etken adına izlediğini söyledi.

Smith, Istihbarat Servisi genel merkezinde verdiği röportajda, 

“Aynı sayısal mülk cüzdanını strateji ettiğinizde bu esasta bu bire bir e-nöbet adresindeki hareketleri takip etmekten ayrımlı değildir. Bire Bir birey başka tıpkı kişi ile muamele yaptığında ve bu blok zincirine girdiğinde, o adresleri izleme ika ve blok zinciri süresince takip olanağına sahibiz.” dedi.

Gizli Servis tarafından derlenen istatistiklere göre, 2015’ten bu yana 254 ayrı vakada 102 milyon dolardan çok kripto para ele geçirildi.

Bulutsuz arttırma vasıtasıyla dolandırıcılık

Bunlar arasında Romanya Millî Polisi ile KUL’nin birlikte yürüttüğü ve ABD genelinde 900 kurbanın amaç alındığı tıpkı anket de düz alıyor.

Dolandırıcılar pop sanal müzayede sitelerinde gerçekte var sıfır taşkın ürünler satışa çıkarıyor. Bunlar amacıyla yapmacıklı reklamlar yayınlanıyor ve sanki “etkili şirketler” üzerinden faturalar konfirmasyon edilerek işlemleri gerçekmiş kabilinden gösteriyor.

Euronews’den Sertaç Aktan’ın haberine bakarak, Istihbarat Servisi yetkililerinin aktardığına göre failler daha sonra kurbanlardan aldıkları paraları sayısal varlıklara dönüştürüp kişmiri mal aklıyor.

Tıpkı gayrı operasyonda kişmiri servet tebriye etmek üzere bir saklı yazı borsası kullanan Acımasız siber cürüm örgütünün yanı sıra, Moskof ve Kuzey Koreli suçlulara sınırlı bir fidye yazılımı de amaç alındı; bu operasyonda, MEMLUK şirketleri aracılığıyla saldırıları kaplamak için bitcoin ödemeleri şüphelilerin saklı yazı cüzdanlarına gönderildi.

Smith, “Saklı Yazı dünyalık birimi ile ilişik şeylerden biri, parayı geleneksel formattan daha aceleci akım ettiriyor olması” dedi ve işlemlerin çabuk temposunun onu hem Amerikalı tüketiciler hem bile suçlular üzere albenili kıldığını üstelik sözlerine ekledi. “Suçluların ayırmak istediği, suları bir nevi bulandırmak ve faaliyetlerini esmerleştirmek amacıyla ceht söylemek. Fayrap Etmek istediğimiz şey, bunu oldukça çabuk, oldukça agresif ve doğrusal benzeri şekilde fark etmek.”

Smith, ajansların ve analistlerin acun çapındaki kripto para birimi işlemlerini kurumun umumi merkezindeki emin benzeri odadan izleme ettiğini belirtti. “GIOC” namına tanıdık bu ‘Küresel Araştırı Operasyonları Merkezi’ dünyadaki genişlik ümranlı izleme sistemlerinden biri.

Smith, GIOC’un yasadışı faaliyeti tespit ettikten sonradan, “bu işlemlerde elan derine inmek ve yapıyı fora etmek” amacıyla çalıştığını söyledi. Smith, “Bana tıpkı e-postayla zehir bir özdek gönderiyorsun, o e-kat adresiyle münasebetli ara sıra yanlışlık etkinlikleri olduğunu biliyorum, o e-kere adresine ilk defa methal yaptığında veya kaydolduğunda kullandığın gelişigüzel tür bilgiyi çözebilir ve bulabilirim.” diyor.

GIOC müfettişleri, hırsızların çalınan bitcoin ve özge sayısal para birimlerini bir noktada anadan görme çakılı türden mülk birimlerine çevireceğini biliyor ve bunu tespit ediyor.

Kripto servet hırsızlığının arkasında Kuzey Kore var

 

Kripto girişimine milyon dolarlık yatırım

 

Kripto para uzmanına ‘Kuzey Kore’ cezası

 

Firari kriptocu aktif pişmanlıktan nüfuz etmek istiyor

 

Share: