Benzen ve mazot satışları arttı

Acun genelinde çokbilmiş telefon ve tablet, 5G apışlık ekipmanları ile oyun konsollarına müteveccih kalan çip talebi sonrası otomobil üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Kullanılmamış iş birliği arayışları kapsamında Asya turuna sâdır Avrupa Birliği (SU) Komisyonu İç Pazardan Sorumlu Üyesi Thierry Breton, Tokyo’da hükümet yetkilileri ile ayrımsız araya geldi.

“Yarı nâkil sahasında yeni aynı jeopolitik var”

Amme yayıncısı NHK’ye verdiği röportajda Brenton, “Nısıf iletken sahasında yıpranmamış benzeri jeopolitik var. Tarz artık ÇAKER ve Avrupa değil, jeopolitiğinin merkez üssü Asya’da” sözlerini kullandı.

Asya bölgesindeki firmaların dünya geneli yarı iletken üretiminin yüzdelik 70’ini oluşturduğunu tamlayan Brenton, SUTAŞ’nin başta Japonya olmak için Asya ülkeleriyle bu sahada teşrikimesai açmak istediğini vurguladı.

DENIZ’nin nısıf nâkil yonga üretim kapasitelerini ve amme-hususi aksiyon birliklerini artırmayı hedeflediğini belirten Brenton, görüştüğü Japon hükümet yetkilileri ile hareket insanlarına, bu sahaya yatırım yapmaları çağrısında bulunduğunu kaydetti.

Sayısal Ortaklık Anlaşması

Brenton, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, Japonya Ekonomi, Endüstri ve Tecim Bakanı Kajiyama Hiroşi ile görüşmesinde, çip tedarikinde ve Dijital Katılım Anlaşması’na yönelik gelişim birliğinin artırılmasını ele aldıklarını bildirdi.

Dijital Transformasyon Bakanı Hirai Takuya ile görüşmede Kovid-19 sertifikalarının paçarız tanınması, İçişleri ve İletişim Bakanı Takeda Ryota ile görüşmede ise 6G, bireşimli zeka, siber sahalarda ikili iş birliklerini hızlandırılması görüşüldü.

Öte yandan Brenton, Tokyo seyahati kapsamında Tokyo Electron, Fujitsu, NEC kadar ara sıra Japon firmalarının arka yöneticileriyle birlikte ayrımsız araya geldi.

Borrel: Çin ve KEZ birlikte çalışmalı

 

Elon Musk: Çip sorunu ati sene bitecek

 

Share: