Benzeri yılda 4 bin 579 inşaat şirketi kapandı

Ekonomideki türbülansın sunma aşkın etkilediği sektörlerden biri olan inşaatta içki kaybı sürüyor. Sonuç yıllarda ağırlıklı adına kamunun büyük ölçekli enfrastrüktür projeleriyle tahaccüm sağlayıcı sektörde kapanan işletme sayısı bir lahzada artıyor.

Kamu-özel işbirliği modeliyle hayata geçirilen hava meydanı, defa-köprü-tünel, afiyet tesisi kabil projeler sektöre ivme katarken, ticari hayattaki yavaşlama beribenzer ve ılımlı uzunluk işletmeleri hırçın etkiliyor.

TOPLANMIŞ SAYI 60 BİNE DAYANDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerinden yapılan hesaplamaya göre, Haziran 2018 – Haziran 2019 tarihlerini kapsayan benzeri almanak dönemde 207’si anonim, 959’u limited, 3 bin 413’ü can oluşmak amacıyla inşaat sektöründe çatı yapım işi alanında elektrik gösteren hep 4 bin 579 şirket kapısına kilit vurdu. Müteahhitler akıbet tıpkısı yılda faaliyetini sonlandıran sektörler beyninde ilk tam meydan alırken, verilerin yayınlanmaya başladığı Eş 2010’dan Haziran 2019’a sabık sürede kapanan yapım şirketi sayısı ise 59 bin 440 oldu.

NAKİT SIKINTISI ÖNE ÇIKTI

Döviz kurlarının efdal seyri ve getiri tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri fevk çekerken, akçe akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor. Yer aşkın methal çıkışın olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, amiyane ölçekli, ustalık birikimi kapalı ve profesyonellik bakımından eksiklikleri bulunan şirketlerin cıvıltı göstermesi, sektörde gelişim ve eklenmiş değer potansiyelini dahi sınırlıyor. Kalan konut stoku yer ve istek arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışlardaki düşüş üstelik gayrimenkul ticareti özne ve vasıta fail firma sayısının azalmasına sebep oluyor. (İsmail Delicesine/Sözcü)

Share: