Benzine bindirim bekleniyor

Formula 1 yarışlarının uzun tıpkı aradan sonraları Türkiye’ye düşüncesiz dönmesi, bu sporla ilgilenen ilgilenmeyen kamu kesimlerde heyecan yarattı.

Yarışlar öncesinde, 15 Orak Ayı Şüheda Köprüsü dahi karışma almak üzere, İstanbul’un farklı noktalarında pilotların konkur otomobilleri ile sergiledikleri performanslar ilgi odağı oldu.

Birkaç yönü ile başka yarışlık yarışlarından ayrılan Formula 1, 1920’lerden bu yana otomotiv endüstrisinin teknolojik gelişimini gözler önüne sererken, pilotların saatte 300 km/s hızlarda bile gözlerini kırpmadan birbirleri ile kıyasıya rekabet etmeleri ile da seçme periyot çalkantı uyandırıyor.

Ancak, dünyanın en çokça izlem edilen motosiklet sporları organizasyonları arasında kayran kayran Formula 1, pistteki rekabet haricinde ekonomik büyüklüğüyle da özen çekiyor.

Gelişigüzel hangi kadar bu yıl pandemi zımnında dünya genelindeki yarışlar sekteye uğrasa ve İstanbul yarışı üstelik seyircisiz düzenleniyor olsa dahi, pist yarışlarında zirve yerine akseptans edilen Formula 1, alışılagelen şartlarda uğradığı ülkelere yüz milyonlarca dolarlık katkı sağlıyor.

10 mızıka ve toplamda 20 uçman ile gerçekleşen yarışlarda, pistteki pilotlar haricinde engel arkasında görev yapan 4 bin hayat bulunuyor. Bu 4 bin birey sezon süresince dünyada 20’den çok kenti ziyaret ediyor. Takımların gittikleri kentlerde yaptıkları konaklama, yeme-içmece, ulaşım kabilinden harcamaların yanı sıra, temas hafta binlerce seyirci üstelik yarışların düzenleneceği kentlere atak ediyor ve o kentin ekonomisine katkı sağlıyor.

500 KONTEYNER MALZEME GELDİ

İstanbul’dan eş yüklemek icabında, pandemi olmasaydı 200 bin can İstanbul Park’ta 13-14-15 Kasım’daki yarışları izleyebilecekti. Yarışın İstanbul’da düzenleneceğinin açıklandığı tarihlerde pandemi dolayısıyla seyirci kapasitesinin nısıf yarıya düşürülmesi dahi turizmcinin yüzünü güldürmeye yetmişti. Çünkü, pandemi şartlarında 100 bin kişinin yarışı izlemesi beklenirken, kentteki otellerin de dolması öngörülüyordu.

İşte umum bu olumlu gelgel pandemi zımnında benzeri nebze sekteye uğradı. Gelinen noktada, salgının şiddetini artırması Formula 1’birlikte alışılmadık keyif önlemlerinin alınmasına öğün açtı ve yarışların seyircisiz yerine düzenlenmesine karar verildi.

Ancak, yarışlar seyircisiz olsa üstelik 4 bin kişilik konkur kafilesi İstanbul’da otellerde konaklayacak, kentin ayrımlı lokantalarında antlaşma geçirecek ve mağazalardan aksata yapacak. Mavera yandan, parçalanmamış dünyadan 600 milyon kişinin aktif yayınlardan izlem edeceği yarış üzere, 500 konteyner malzemenin kara, bahir ve albeni yollarından İstanbul’a geldiği, sadece Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise 9 jumbo jetin iniş yaptığı belirtiliyor. Yani, seyircisiz olarak birleştirme edilen tıpkı yarışın bile, İstanbul’a milyonlarca dolarlık katkı sağladığı görülüyor.

Formula 1’in İstanbul’a kafasız dönmesi amacıyla şişman emek harcayan Intercity Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak’ın, pandemi şartları altında düzenlenen yarışların İstanbul’a 100 milyon dolarlık katkı sağlayacağını söylemesi eke. Çünkü, pandemi olmasaydı yarışları yerinde izlem edecek 200 bin hayat ile alay malay bu rakamın yeryüzü birkaç 3 katına çıkması yumruk olmayacaktı.

Formula 1 Sportif Direktörü Steve Nielson’un birlikte, “Türkiye’nin 2021 takviminde yer ahiz şansı var” açıklaması dikkate alındığında, İstanbul üzere önümüzdeki yıllarda spor turizminden dev gelirlerin ufukta göründüğü söylenebilir.

2019 GELİRLERİ 2.2 MİLYAR DOLAR

Formula 1’in düzenlendiği kentlere kazançlı katkısı haricinde, zat içre de çok nazik ekonomisi bulunuyor. Örneğin konkur araçlarını geliştirmenin maliyeti 15 milyon doları buluyor.

Yarışma otomobillerinin üzerindeki sponsorluk anlaşmalarının takımlara katkısı ise 90 milyon dolara yaklaşıyor. Seçme takımın 2 aracının pistte yarıştığı ve bando sayısının bile 10 olduğu ayn önüne alındığında, yarışma günü piste çıkan hep 300 milyon dolar değerindeki araçların üzerinde 1.8 bilyon dolarlık sponsorluk anlaşması olduğu sonucuna varılıyor.

Formula 1 organizasyonun gelirleri ise yıllar süresince artarak 2019’bile 2.2 bilyon dolara yükseldi. Pandemi nedeniyle organizasyonun gelirleri bu sene yüzdelik 90’a vasıl düşüşler yaşasa da, uzmanlar pandemi sonrasında Formula 1 cirosunun kaldığı yerden devam edeceğini hesap pusulası ediyor.

Eser gelirleri, bilet satışları ve sponsorluklardan dirimsel elde eden aranjman, temas yıl toplam cironun yaklaşık yarısı kadarını takımlara kıymet dağıtıyor. Bu de, 2019’de takımların 1.1 milyar doları paylaştığı anlamına geliyor.

Öte yandan, önümüzdeki yıllarda düşürülmesi üzerine tartışmaların devam ettiği takım bütçelerinin sayı farkı tutarının 200 milyon doları bulması bile dikkat çekiyor. Bu rakam, yarıştaki 10 takımın Ar-Ge, istihsal, etkin ücretleri, kıvılcım tedariki, geri hizmet, KÖPEK, mahrukat kabilinden masraflara yılda tahminî 2 bilyon dolarlık harcama yaptıklarını ortaya koyuyor.

Bilcümle bu rakamlar, Formula 1’in sadece ayrımsız spor değil, aslında dev tıpkısı uran olduğunu bizlere gösteriyor. Akıbet namına, Formula 1’in bu kadar haddinden fazla bağ uyandırmasında, otomobillerin pistte ulaştığı faziletkâr hızlar büyüklüğünde harcanan paraların büyüklüğü ve yaratılan dev ekonominin de katkısı bulunuyor.(Habertürk)

Share: