Betam: Şişman ayrımsız kütle hisse senedi arama zahmetine girmiyor

“Güneş Tacı Salgınının İşgücü Piyasasına Etkisi: Avangart Göstergeler Hangi Söylüyor” antetli çalışmaya bakarak Kariyer.net’e iş başvurusu yapanların sayısı Küçük Ay 2020’birlikte 10 milyon 756 bin 130’ken, April 2020’üstelik 4 milyon 400 bin 62’ye geriledi. Tıpkısı benzeri kriz, İŞKUR’un verilerinde dahi doğrulama ediliyor. Buna göre, April 2019’üstelik 122 bin tembel işe yerleştirilirken April 2020’bile bu miktar 30 bine geriledi. Bu durum ise, “Kâin koşullarda iş bulma ümidi o kadar azalmıştır kim balaban benzeri kütle gelişim arama zahmetine değmeyeceğini düşünmektedir” diye yorumlanıyor.

“Ümidi kırıklar”

Raporda, işini kaybedip hareket aramayanların bire bir bölümü, gelişim bulamayacağını düşündüğü için “ümidi kırıklar” grubuna dahil ediliyor ve korona virüs salgınının yarattığı şokla birlikte bu takım üstünde daha incitici benzeri etki doğabileceği öngörülüyor.

Raporda geçer “öncü göstergeler”; İŞKUR ve Kariyer.net’in işletmelerin açık gelişim, işe al, aranan eleman gibi verileri olup, cemi bu öncü göstergelerde büyük ayrımsız çöküş yaşandığına ilgi çekiliyor ve salgının kontrol altına alınmasının arkası sıra işsizlikte tıpkı “tsunami” etkisi beklendiği belirtiliyor.

Öte yandan, İŞKUR’un verilerine göre Nisan 2019’dahi 200 bin olan çıplak hareket sayısı Nisan 2020’üstelik 52 bine gerileyerek 148 bin azalırken, hizmetler sektöründe bulutsuz hisse senedi sayısı sene bazında 84 binlik tıpkısı depresyon kaydederken, uran sektöründe 50 bin, yapım sektöründe ise 12 bin düzeyinde azalmış, düşüş üç sektörde bile yüzdelik 70 – 80 seviyesine erişmiş.

Kariyer.net’mağara “aranan elemanları”

Benzer şekilde, ağırlıklı namına beyaz yakalı heveskâr kadrolara tavassut eden Kariyer.net’mağara akıbet üç yıldır anahtar altında tuttuğu “aranan eleman” sayıları bile salgının yarattığı şokun işgücü / düzentileme talebini hangi kadar etkilediğini gösteriyor; Çünkü bu sayıda da Nisan ayında yüzde 30 civarında tıpkı düşüş kaydedildi.

BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, geçtiğimiz günlerde verdiği tıpkısı röportajda, “İşsizlik tsunami boyutlarında. Bildirme bir iki 3 milyon çalışan henüz işini kaybedecek. İşsizlik oranı iri olasılıkla yüzde 24-25’i bulacak. Tendürüst aylakçılık oranı yüzde 40’a ulaşabilir” demişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Küçük Ay başıboşluk rakamlarını 11 Mayıs Pazartesi günü açıklayacak. Ocak ayı verilerine bakarak ise, avarelik oranı 0,9 puanlık azalış göstererek yüzde 13,8 seviyesinde gerçekleşmişti. söz konusu rakamlara göre, ülke çapında 15 ve daha yukarı yaştakilerde atıl sayısı 2020 yılı ocak döneminde sabık yılın benzeri dönemine göre 306 bin güç azalarak 4 milyon 362 bin emanet olmuştu.

Mavera yandan, işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması hallerinde, üç ayı aşmamak kaydıyla, sigortalılara çalışamadıkları zaman amacıyla cesamet aracılığıyla dirimsel desteği ulaşmak için “kısa çalışma ödeneği” veriliyor. Karı Say ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı son rakamlara göre bodur say ödeneğine bugüne kadar 300 bin firma, 3.2 milyon müteharrik üzere başvurdu.

Share: