Bilimsel çalışmalar Kovid-19 aşılarının çıplak taraf etkisi olmadığını gösterdi

Koronavirüs Veri Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Duyma Turan, Kovid-19 aşılarının ciddi hizmet ve aheste hastalık riskini heybetli ölçüde azalttığını belirterek, “İnme evet birlikte kalp aksesi nakil kabil riskleri aşıya bağlamanın esas tarafı yoktur. Kovid-19 aşılarının taraf etkisi yerine sav edilen inmede artma gibi belirtilenler, literatürde tekli vakalar halindedir. Bu üstelik aşıların kısık aynı yan etki profili olmadığını gösterir.” dedi.

Ankara Kent Hastanesi Sakil Bakımlar İdari Sorumlusu ve Koronavirüs Veri Yerleşmiş Üyesi Turan, AA muhabirine, Boşluk 2019’de Çin’in Vuhan kentinde tanıdık ve gelişmemiş sürede tamlık dünyayı etkisi altına düz Kovid-19 salgını ile mücadele sürecinde aşı ve kullanılmamış varyantların etkisine ilgili açıklamalarda bulundu.

Salgının önceki dönemlerindeki virüs yapısının zamanla değiştiğini tamlayan Turan, serencam namına Omicron varyantının deli dolu olmaya başladığını söyledi.

Turan, Omicron varyantına merbut çor şiddetine ilişik sonuçların, bu virüsün daha çok mevsimlik grip aynı ayrımsız klinik tabela yarattığını gösterdiğini ifade ederek hastalığın ağırlığının bağan olduğunu vurguladı. Bu durumun, hastaneye yatış ve güç bakım ihtiyacı üstünde olumlu baskı yaptığını dile getiren Turan, “Yalnız 65 yaş gövde, ilişik hastalığı kâin, muafiyet sistemi sorunu bulunan benzeri kadro hastada, Kovid dışında apayrı tıpkısı virüs da olsa vahim klinik tabela gelişebiliyor. Şu anda birlikte ağır sıklet bakım kayran Kovid artı vakalarda bu ebat yaşanıyor.” bilgisini verdi.

ABD’üstelik akıbet dönemde ortaya sâdır ve Omicron varyantının ast tipi namına tanımlanan, “Kraken-XBB.1.5” olarak isimlendirilen mutasyona ilgilendiren birlikte Turan, “Avrupa ve Amerika’da çor seyrinde bir maça yaşandığında, bundan yaklaşık 3-4 hafta bilahare ülkemize yansıması oluyor. Bu yansımayı, bahis konusu varyantta bile görebiliriz.” diye konuştu.

Turan, bakir varyantın hastalık şiddeti üzerinde bittabi tıpkısı tartı yaptığının önem taşıdığının altını çizerek şu anda riziko yaratacak benzeri durumun olmadığına dikkati çekti. Tehlikeli bakım ihtiyacına müteveccih benzeri görüntünün dahi söz konusu olmadığına bel fail Turan, “Tahminî iki aydır yüzde 8 civarında pozitif dirilik ile karşı karşıyayız. Bu kabul edilebilir ayrımsız büyüklük ve hastalık şiddeti dahi faziletkâr değil.” açıklamasında bulundu.

“Telkih sonrası gösterişli bakıma ihtiyaç duyan hastalanmış sayısı, küşade oranda azaldı”

Prof. Dr. Turan, salgınla mücadelede gelinen noktada bibi sunma nazik silahın aşı olduğunu vurguladı.

Aşıların etkinliği ve taraf etkilerine ilgilendiren arada bir ara sıra iddiaların gündeme geldiğini tabir eden Turan, bilimsel veriye çerden çöpten açıklamaları “çok dokunaklı” bulduğunu söyledi.

Turan, salgın sürecinde okkalı bakımda yatan koronavirüs hastalarını izleme ettiklerini belirterek, “Bizler, aşı öncesi ve aşılama sonrası olmak amacıyla hastalarımızı değerlendik. Istimara sonucuna bakarak Kovid-19 aşısı sonrası dokunaklı bakıma gerekseme duyan rahatsız sayısı çıplak oranda azaldı. Bu buut, aşının yardımcı ve hastalığa cebin elimizdeki yeryüzü makro cebe olduğunu gösterdi.” diyerek konuştu.

Sağlık çalışanlarının ve 65 yaş üstündeki kişilerin evvel aşılanan kişiler olduğunu anımsatan Turan, “Bu gruptakilerin, elan ahir dönemde dokunaklı hizmet ihtiyacı neredeyse yok denecek büyüklüğünde beş altı oldu. Bu dahi aşıların etkinliği açısından cesim aynı veridir.” dedi.

“Riskleri, aşıya bağlamanın töz tarafı yoktur”

Turan, rastgele aşının, gelişigüzel ilacın faydasının birlikte bazı taraf etkilerinin birlikte olabileceğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 aşılarının yan etkisi kendisine argüman edilen inmede çoğalma gibi belirtilenler, literatürde tekli vakalar halindedir. Bu da aşıların bunaltıcı tıpkısı yan etki profili olmadığını gösterir. Şişman kapsamlı icraat üstelik gösteriyor kim aşılama sonrası iğne yerindeki veca dışında sarih ayrımsız yan etki yoktur. Bunu net tıpkı şekilde söyleyebiliriz.

Ayrıca aşı evet da derman üzere her yapılan pratikte avantaj-uymazlık ilişkisi düşünülür. Olgun insanları olarak salgın sürecinde dahi açık tıpkısı şekilde gördük ki aşıların yararı yüksek seviyededir. Doğrusu, Kovid-19 münasebetli ağırbaşlı hastalık geçirildiğinde mezellet riski, telkih ile alınan riskten kestirmece 10 tekmil fazladır. O yüzden aşının yardımcı, yan tesir profilinin bağan olduğunu vurgulamakta kâr var. Hele ağır bakımlarda ilkah sonrası parasız ve ahiret yolculuğu oranlarının vazıh şekilde azaldığı görüldü. Bunun dışında ilmî çalışmalar, bu aşıların doğurganlık üstünde karşıt yüklülük yaptığını göstermiyor. Unutulmamalı kim, düşkünlük ya dahi ruh-huy hastalıkları açısından alttaki yatan tıpkısı hastalığı olanlar, aşılama olmasa üstelik kalp krizi ve zül nakil riskiyle balaban oranda alın karşıyadır. Aşı, bu durumların gelişmesinde bire bir risk faktörü değildir.”

Turan, 40 yaş üstündekilerin cezir evet bile kalp krizi geçirme riskinin seçkin antlaşma bulunduğuna dikkati çekerek hele familya öyküsü bulunanların mutlak izleme edilmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Turan, “İnme evet de ruh kirizi nakil kabilinden riskleri aşıya bağlamanın ana tarafı yoktur. Koruyucu doz amacıyla tanımlaması yapılan şahıslar banko aşılarını olmalı.” ifadelerini kullandı.

Salgın sürecinde geçmiş kendisine keyif çalışanlarına telkih uygulaması yapılmasının, sürecin yönetiminde bile olumlu yük yarattığını aktaran Turan, “Aşılamada geçmiş grubun afiyet çalışanları olması çok akıllıcasına tıpkı yaklaşımdı. Bu sayede, o dönemde hastalandıkları için hastaneye gelemeyen arkadaşlarımızın eksikliğini tamamlayabildik. Sonunda, afiyet çalışanlarının virüsle enfekte olma ihtimalinin çıplak oranda azaldığı görüldü.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: