Binance mutluluk huzur fonları ile pay satışı amacıyla görüşüyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Meydan değeri açısından dünyanın ikinci büyük kripto parası Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, andıran zamanda kaleme aldığı yazıda birçok ulusal hükümetin toplumların, şehirlerin ve devletlerin değişen ihtiyaçlarına cevap ita üzerine “sıkı ve güç” olduğunu rapor etti. Aynı zamanda bu mütebeddil ihtiyaçlara daha streç ve dallı güllü yanıtlar verilmesi gerektiğini bile ekledi.

Ara Sıra şehirlere nazır Buterin, şehirler ortada devasa hars farklılıklarının olduğunu ve bu nedenle bile ülkelerin tamamını ikna etmektense, “kamunun bir fikri tesahup üstüne ilişkin olduğu bir tane ayrımsız şehir bulmanın” elan mahdut olacağını söyledi.

 Bu oldukça delici bir açılım. Dijital Para ve Etiket Uzmanı David G. W. Birch Forbes’ta yayınlanan yazısında bu fikre sempatiyle baktığını söyledi.

2017 yılında yayınlanan kitabı “Babylon’dan geçmiş, Bitcoin’den Sonra”de geleceğin apansızın fazla sayıdaki servet biriminin, çeşitli topluluklarla ilişkilerinin bulunacağını öne sürdü. Bunun ardındaki illet ise Birch’e göre ‘kent kimliği’. Avrupa kent merkezlerinde yaşıyor ve millet devletler topluluğu olmaktan pratikte oldukça uzak. Bu nedenle geleceğin parası, bir nice açıdan geçmişin parasıyla birlik taşıyabilir. Ekonomilerin ve iktisadi büyümenin odak noktasında olan şehirler, tekmil fiziki lokasyonların üzerinde saha alıyor. Fütürist Gill Ringland, 2050 yılı amacıyla açıkladığı finansal senaryolarında şehirlere antre, şehirlerde ticaret yapma ve emanet kabilinden hakların, değer kazanacağını söyledi. Dahası şehirlere giriş ve şehirlerde can hakkı, birçok demografik huzur sınıfının birlikte temelini oluşturacak. Geçtiğimiz yıl Londra’üstelik gerçekleşen FS Club panelinde, şehirlerin budun devletlerin politikalarını ve yönünü belirleyebilecek güce erişebileceği da dile getirildi.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak bu çerçevede Gill’mağara, sunma zengin 50 ülkeden oluşan G20 ülkelerinin yerini alacağını düşündüğü sunu varlıklı 50 kent büyüklük, yani “C50” dünya ekonomisini başöğretmen düzenek haline gelebilir. Bu gelecek tasvirinde kalburüstü ve fonksiyonel tıpkısı dünyanın gelecekteki kazançlı organizasyonu konusunda akva temeller oluşturuluyor. Yıllar ilk Martin Wolf’un Financial Times’birlikte kaleme aldığı yazıda dediği üzere, “şehirlerin çağında yaşıyoruz, millî ekonomilerin değil.”

Şehirlerin ve çevrelerinin mülk üzerine hakimiyet sahibi olduğu aynı dünya ekonomisi, bittabi elan farklı finansal bakım ve kurumlara ihtiyaç duyacak. Bu kurumlar ve hizmetler ise millî ekonomileri asıl düzlük kâin sistemden haddinden fazla henüz değişik olacak. Bu düşünüm henüz ilk, 1984 yılında Jane Jacobs’ın kitabı, “Şehirler ve Ulusların Serveti” isimli kitapta dile getirilmişti. 2017 yılında Dünya Kazançlı Forumu (WEF) eliyle yayınlanan raporda ise, “geleceğimizi budun devletler değil, şehirler belirleyecek” dendi.

NATO’nun siber güvenlik tehditleri açıklandı

 

Global finansta dijital devrimin kıç sesleri

 

Hawaii’da Zuckerberg huzursuzluğu: Bu eskimemiş monarşidir

 

Share: