Binlerce kişiye faizsiz cesaret müjdesi

MÜSİAD açıklamasına bakarak, derneğin genel merkezinde düzenlenen toplantıda GABORAS’a ilişik akıbet gelişmeler ele alındı.

Buluşmada, GABORAS’ın teknolojik düzeyi, strateji-ölçme yeteneği, yargılama izlenebilen değer haritaları, mevzuat çalışmaları, İSEDAK ülkeleri karışma arsıulusal apışlık kapasitesi ve GABORAS’ın kamu kurumlarından beklentileri konuşuldu.

Etkinlikte, Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ehemmiyet verdiği ve desteklediği projenin misil haritası, Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal başkanlığında karara bağlandı.

“Etkisiz kaynaklar ekonomiye kazandırılabilecek”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Naci Ağbal, İSEDAK bünyesinde kayran alan ülkelerin böyle aynı borsa yardımıyla aylak kaynaklarını ekonomiye kazandırılabileceğini bildirdi.

Emin Alışveriş Platformu ve gayrimenkulborsası marifet paylaşım sürecinin kurulması gerektiğini nâkil Ağbal, işin taşınır kıymetleştirilmesi boyutuyla ilgili mecmu amme kurumlarının desteğine ve aceleci aksiyonuna gerekseme duyulduğunu kaydetti.

Ağbal, bunun evvel adımı olan Türkiye taşınmazlar selen platformunun kurulabilmesi üzerine gelinen aşamada amme kurumlarından beklentilerin neler olduğunun tartışılması ve bu beklentilerin karşılanabilmesi üzere zaruri çalışmaların bir zaman geçmiş ortaya konulması gerektiğini vurguladı.

Sermaye Piyasası Oturmuş (SPK) ve Türkiye Erinç Fonu’nun konuya müspet yaklaşımı ile GABORAS’ın geldiği noktanın muştulu olduğunu belirten Ağbal, “Taşınmazlar borsasının aynı an evvel hayata geçmesi üzere Cumhurbaşkanlığı Takip ve Bütçe Başkanlığı yerine zaruri koordinasyonu yapmaya bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

“Gayrimenkulde yatan nazik sermaye harekete geçecek”

Türkiye Yaşayış Fonu Genel Müdürü Galebe Sönmez, İslam ülkeleri arasındaki ticaretin ve ümmet bilincinin artırılması noktasında yer büyük potansiyele sahip sektörün taşınmazlar olduğunu bildirdi.

Sönmez, “GABORAS, şu anda offline revan piyasaları sayısal ortama taşıyarak yiğitlik tesis edecektir. Domestik ve milli bir çalışmanın ürünü olan gayrimenkul borsası, gayrimenkulde yatan şişman sermayeyi harekete geçirecektir. Türkiye ekonomisini aynı arka lige taşıyacak bu milli projenin arkasında durmalıyız. Tığ, çalıştaylarla sürecin içre olduk bunu daha dahi ilerletip sonuçlarını, yönetim kurulumuza taşıyacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

MÜSİAD Umumi Başkanı Abdurrahman Kaan ise MÜSİAD’ın daraç içi ve mahdut dışından 11 bini çok üyesi, 60 bin işletmesi ve 91 ülkedeki organizasyon ağıyla, İSEDAK ülkelerinin karışma olduğu coğrafyalarda GABORAS projesine bindi vermeye amade olduğunu vurguladı.

Taşınmazlar sektörünün Türkiye ekonomisi açısından haddinden fazla oylumlu aynı konumda vadi aldığına dikkati calip Kaan, sektörün ilerlemesi ve Türkiye’nin serencam yıllarda elde ettiği liyakatli büyüme sürecinin devam etmesi hesabına MÜSİAD kendisine bu kadar projelere ehemmiyet verdiklerini bildirdi.

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Köse bile GABORAS’ın umum dünyaya menent olacak emlak derecelendirme ve kredilendirme kuruluşu olacağını bildirdi.

“Forslu ölçüde yabancı yatırımcı çekilecek”

Etkinlikte banak gerçekleştiren GABORAS Genel Müdürü İshak Halas Altun, yerel ve milli yazılımla, derece haritalarını yaptıklarını ve yargılama yayınladıklarını bildirdi.

Altun, ölçülen, strateji edilen gayrimenkullerin ilkin sakıncasız aynı gurur-satım ortamı oluşturacağını kaydederek, akabinde gelen endeksleşme ve borsalaşma süreciyle gayrimenkuldeki ölü sermayenin esasen piyasaya döneceğini ve Türkiye’ye forslu ölçekte yabancı yatırımcı çekilebileceğini anlattı.

Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Sinan Amut ise değer haritası çıkarılmasının yüce olduğunu ve bu konuda mahsus ihtiyaca dayanarak kendilerinin birlikte analog projeler üstünde çalıştıklarını aktardı.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk de GABORAS’ın Türkiye gayrimenkul piyasasını uluslararası platforma taşıyacağını belirterek, işi çurlatmak için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Kamu kuruluşları bunaltıcı demet gösterdi

Taşınmazlar borsası konusuyla ilişik toplantıda acilen lahzada eksiksiz amme kurumları temaşa edildi.

Toplantıya, Ağbal, Kaan, Sönmez, Altun, Amut ve Öztürk’ün beraberinde şu esame katıldı:

“Borsa İstanbul Umumi Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Kasıt Çetinkaya, Türkiye Hayat fonu Genel Müdür Yardımcısı Mithat Bülent Özmen, Belde ve Kentçilik Bakanlığı Yerli Yönetimler Umumi Müdürü Turan Han, MÜSİAD Genel Komutan Vekili Mahmut Asmalı, İslam İşbirliği Teşkilatı Iktisadi ve Tİcari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) ve Gelişen 8 Ülke Teşkilatı Umum Müdür Yardımcısı Tolga Bermek, Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Sektörler Kambiyo Genel Müdür Yardımcısı Kağan Ertürk, Dirimsel İdaresi Başkan Yardımcısı Semi Entelektüel, İçişleri Bakanlığı Koca ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürü Hüseyin Engin Sarıibrahim, Tecim Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yarkın, BDDK İkinci Başkanı Yakup Asarkaya, SPK Komutan Yardımcısı Yusuf Kayaç, TCMB Piyasalar Genel Müdürü Orhan Kamdar, DEİK Umumi Sekreteri Caner Çolak, GABORAS Umumi Heyet Başkanı Evren Köse, GABORAS Umumi Heyet Başdanışmanı Lütfi Altun, SENYAP Umumi Müdürü Ahmet Buğa ve Turkcell Regülasyon Stratejileri Müdürü Imge Kirmit.”

Share: