‘Bisfenol A’ uyarısı: Gıdayla temasını kısıtlayın

ÇAKER’da Mekân Defans Fonu (EDF) marifetiyle KÖLE Besin ve İlaç Dairesi’ne (FDA) gönderilen resmi benzeri dilekçede, marifet insanları, hükümetin ABD’lilerin kimyasallara maruz kalmasını çelmek için müstacel adımlar atması gerektiğini savundu.

EDF’nin kıdemli direktörü Tom Neltner, yaptığı açıklamada, “Amerikalıların BPA’ya 5 binden fazla kez maruz kalmasıyla, ajans bunu yeryüzü şişman evleviyet haline getirmeli ve sonuncu benzeri değişmeyen vermelidir” dedi.

Dokuncalı etkileri haddinden fazla düşük seviyelerde dahi görülüyor

Dilekçe, Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi (EFSA) aracılığıyla sabık kamer yayınlanan ve BPA’ya maruz kalmaktan kaynaklanan zararlı etkilerin önceleri varsayıldığından 100 bin bitirme elan düşük seviyelerde meydana gelebileceğini tamlayan bulgulara yöneltme yapıyor.

Belge, FDA’nın maruz kalma tahminlerine binaen, averaj tıpkısı Amerikalının BPA maruziyetinin, Avrupa kurulu eliyle emniyetli akseptans edilen eskimemiş seviyeden 5 bin bitirme henüz çok olduğunu belirtiyor.

Dilekçeye bakarak, gıdalarda BPA’ya maruz kalma, muafiyet ve üreme sistemlerinin aklık işleyişine zarar verebilir.

Dilekçede tavsiyeler meydan alıyor

Dilekçede düzlük düz tadilat ortada, FDA’nın, gıdaların paketlenmesi, taşınması yahut saklanmasında kullanılması maksut yapıştırıcılarda ve kaplamalarda BPA onaylarını tağyir etmesine yönelik ayrımsız başvuru düz alıyor.

Istida antrparantez, Avrupa panelinin mesafe ayındaki bulgularının sonuçlarına binaen, günce diyetle alınan BPA alımının tolere edilmesi üstüne bire bir anket çağrısında bulunuyor.

Ehlihibre adlar imza attı

Dilekçeye imza atanlar arasında Belde Savunma Fonu, Bicik Kanseri Önleme Ortakları, Akman Akarsu Eylemi/Temiz Akarsu Fonu, Bitiren Raporları, Endokrin Derneği, Çevresel Mücahede Grubu ve Dosdoğru Bebekler Millî Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü (NIEHS) ve Millî Toksikoloji Programı çarkıt direktörü da bulunuyor.

ÇAKER’li ilim adamı uyardı: Kovid-19 bu yüzyılın sonuna büyüklüğünde hayatımızdan çıkmayacak

 

Bilirkişi anatomi uyardı: Hipoglisemiyi ciddiye alın!

 

 

 

 

Share: