Bitcoin ‘henüz riskli’ uygulayım bilimi hissesine mi dönüşecek?

FİNANSGUNDEM.COM

“Parayı strateji vücut” sözü, kuşaklardır suçluların peşine düşenlerin yeryüzü büyük sloganı.Siber dünyada ise suçlular ile peşlerindeki yetkililer arasındaki savaşım yıllardır sürüyor.

Kripto mülk birimleri anonim benzeri niteliğe topluluk olsa birlikte, yetkililer kripto mülk birimleriyle muamele yapılan blokzincirler (blockchain) üzerinden eskimemiş yöntemler kullanarak akıbet iki yılda onlarca siber suçluyu yakalamayı başardı.

Fakat bazen ülkeler şuurlu adına saklı yazı paralar üzerinden yapılan illegal işlemlere ayn yumuyor. Bu de kripto nukut üzerinden yağız servet ibra yöntemini anbean henüz cazibeli kuzuluk getiriyor.

Blockchain analiz firması Chainalysis, yaptığı aynı araştırmada, kripto nukut marifetiyle yapılan para aklamaların 2020 ve 2021 yılları beyninde 6,6 milyar dolardan 8,6 milyar dolara çıktığını ortaya koydu.

Şirkete göre, KYC kontrollerinde tutkun mütezayit merkezi borsalar, yasa dışı kripto dünyalık işlemlerinde makbul cüzdan adreslerinde evvel sıraları yer alıyor.

Düzenleyiciler giderek küsurat tıpkısı şekilde saklı yazı para piyasasına odaklanırken ve saklı yazı mülk şirketleri, şüpheli aktiviteleri tayin edecek araçları geliştirirken, suçlular üzere çember daralıyor. Fakat acı amaçlı yazılımlar ve hacker saldırısı kabilinden suçlar amacıyla dijital varlıkların kullanımına dilek bitmeme ediyor. Evet suçlular neden kripto paraları kullanıyor? Kripto paraları suçlular amacıyla cazibeli kuzuluk getiren unsurlardan bir tanesi anonim olma imkanı sağlaması.

YÜKLÜ MİKTARDA SERVET İSTENİLEN YERE NAKLEDİLEBİLİYOR

Merkezi benzeri denetimi olmayan kripto paralar, terörün finansmanı ile kişmiri dünyalık aklamanın en yalın kat yolu haline geldi. Itici cüzdanlar üzerinden iki canli miktarda nukut, aracılarla dijital ortamda istenilen yere naklediliyor. Mali sistemlere dahil edilmesi el olan iki canli miktarlardaki paralar dürü, yardım, rüşvet ve mevhum konu üzere yollarla dolaşıma sokuluyor. Kriptoda kayran ve satan tayin edilemediği kabil, işlemin zamanı ve muamelat yapılan cüzdanın adresi öğrenilemiyor. Bu yöntemin, Türkiye’de dış angajmanlı finans ve derneklerin akçalanmış edilmesinde devreye alındığı belirtiliyor.

Sunma popüler saklı yazı mal olan Bitcoin sahipleri çok ortaklı olarak kalabilecekleri kabil, muvakkat adlar bile kullanabiliyor. Bu de Bitcoin sahiplerinin, kripto parayı kimliklerini açığa çıkarmayacak şekilde alıp satabileceği, bazen hizmetleri saklı yazı parayla tanınmadan alabileceği anlamına geliyor. Ancak herhangi bir işlem, blockchain üstünde anahtar altına alınıyor. Bu nedenle teknik uzmanlığa sahip olan şahıslar hangi sayısal cüzdanlardan görüntü çıkışı olduğunu görebiliyor. Bunu için de resmi bire bir sormaca açılması ya birlikte tetkik başlatılması gerekiyor. aksi hâlde paranın izini sürmenin el olduğu belirtiliyor.

Bunun aksine daha bayağı ayrımsız saklı yazı mülk olan Monero laedri ayrımsız “gizlilik coin’i” yerine tasarlandı ve kripto parayı gönderen ve düz kişilerin kimliklerini gizlediği kabil, gönderilen paranın miktarının dahi tespit edilmesini engelliyor. Fakat bu kripto parada şişman miktarlarda gelgel tahsis etmek çokça daha edisyon. Bu nedenle de suçlular dikkatleri üzerlerine çekmemek için Monero’yu yeğleme etmiyor.

Kripto paraların kullanıldığı taksirat ortada, sanal dolandırıcılıklar düz alıyor. finansgundem.com’un derlemesine bakarak geçtiğimiz sene hacker’lar yüzlerce erdemli profilli kişinin Twitter hesaplarını ele geçirdi. Bu eşhas beyninde ABD’nin başbuğ adayı Joe Biden ve elektrikli kurgu üreticisi Tesla’nın milyarder CEO’su Elon Musk da vardı. Hacker’lar hesaplarını ele geçirdikleri kişilerden 100 bin doların üzerinde parayı Bitcoin olarak irade etti.

SOĞUK CÜZDAN ÖZELLİĞİ

Kişmiri paralar, alelumum internet ile bağlantısı olmayan ve mobil kripto servet itici cüzdanları üzerinden sisteme karışma edildiği amacıyla, bu varlıkları istenilen yere almak hem kolaylaşıyor hem dahi izi sürülemez oluyor. Sevimsiz cüzdan yöntemi; ödeme ayırmak isteyen kişinin parayı fiziki adına transfer veya bankacılık sistemi üzerinden para aktarımı ika zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Teknolojik izleme ve içtimai medya üzerinden yazışmaların takibi encam düzeyde olduğu amacıyla bu mecralardan idrak alıp atfetmek, kişmiri paralardan bergüzar açmak zorlaşınca saklı yazı paralarla bu işin yapması öne çıkıyor. Takibi el olan saklı yazı hesapların mal methal çıkışı izleme edilemediği üzere bu işlemleri yapanlar amacıyla gelişigüzel türel etki da oluşmuyor. Alelhusus maden ve cebe tüccarlarının kullandığı bu yöntemin sonuç dönemlerde kazanç ödemelerinde, misyoner vakıflarının akçalanmış edilmesinde dahi başvurulan ayrımsız formül olduğunu anlatım ediliyor.

GENIŞLIK BALABAN İKİNCİ SUÇ KATEGORİSİ

Kripto paralarla işlenen sunma büyük ikinci suç kategorisi ise dark web üzerinde yasa dışı işlemler. Dark web, internette hacker’ların ve suçluların yoğunlukta bulunduğu ve taharri motorlarının göremediği tıpkı devir. Bu alanlar cebe, eroin, çalınmış marifet ve değişik gayrikanuni ürünlerin kurum satımı için kullanılıyor. Birçok satıcı ise dijital varlıklarla ödeme kabul ediyor. Gelir açısından en şişman dark web pazarı Hydra’da “Hazne Adamları” ismiyle bilinen kara dünyalık aklayan eşhas bulunuyor. Burada tıpkı kullanıcı bire bir aracıya kripto parayla ifa yapıyor, elan sonraları bu para nakde çevrilerek tıpkısı doğrulama noktasına ulaştırılıyor.

Elan beribenzer ancak hızlı hızlı büyüyen yanlişlik alanlarından tıpkısı tanesi bile kırıcı amaçlı yazılımlarla fidyeinecat talebi.

Zehir gayeli yazılımlarla hacker’lar genellikle aynı kurumun elektronik beyin sistemlerini ele geçiriyor ve sistemi gabi yöneltmek üzere kurtulmalık istiyor. Hacker’lar fidyeleri Bitcoin evet bile Monero yerine alıyor. Bunun sonucunda karar makamları, bu fonlara ulaşım sağlayamıyor. 2020 yılında hacker çetelerine yaklaşık 350 milyon dolar değerinde saklı yazı para ödendi. Diğer suç alanları arasında yıldırı finansmanı, müeyyide ihlali ve ganimet mülk hareketleri dahi düzlük alıyor.

Sunma iri saklı yazı mülk hırsızı Kim!

 

Zinde kuşaklar neden kripto paralara rabıt gösteriyor?

 

UBS: Düşük riskle kripto yatırımı yapmanın 3 yolu

 

Share: