Bitcoin hisse üzere mi akıntı ediyor?

Dünyada veriş büyüklüğü 2 trilyon doları aşan sektörde, 451 borsada 16 binden aşkın saklı yazı mülk cinsi muamele görüyor.

Kullanıcı sayısı açısından Avrupa’bile birinci, acun genelinde bile dördüncü tam vadi alan Türkiye’da kestirmece 14 milyon hayat bu borsalarda muamele yaptı.

Kripto servet dolandırıcılığı sabık sene yüzde 81 artarak 7,7 bilyon dolara çıkarken, halı çekmenin gerçekleşme oranı yüzde 77’ye büyüklüğünde yükseldi.

“Dolandırıcıların hedefi oluyor”

Toptan Enformatik Derneği (BİDER) Başkanı Şenol Yurtsever, kripto mülk üstüne Türkiye’da ağır sıklet veriş büyüklüğünün söz konusu olduğunu söyledi.

Türk borsalarının günce muamelat hacimlerinin 1 bilyon dolar seviyesine kadar çıkabildiğini tamlayan Yurtsever, “Hele saklı yazı mal tarafı hem Türkiye hem dahi dünyada bati anlamda bent çektiği üzere bura dolandırıcıların hedefi oluyor. Bunlardan yer kesif bilinenlerinden biri son dönemde gündeme mevrut ‘rug pull’ yani halı çekme dolandırıcılığı. Kripto mülk geliştiricilerinin, alıcıları çekip paranın değerini yükselttikten sonradan alım satım işlemlerini durdurarak elde ettikleri parayla kaçtığı, kripto parayı likitsiz bıraktığı dolandırıcılık yöntemine halı çekmece deniyor.” dedi.

Fenomen dizinin adıyla dolandırıldılar

Yurtsever, yeryüzü şişman halı incizap dolandırıcılıklarından birinin “Squid Games” isimli saklı yazı parada yaşandığına değindi.

Cenup Kore yapımı dizinin adının kullanıldığı projede tokenların evvel çağ 1 sentten muamelat görmeye başladığına, hoppadak 72 saat içerisinde 4,42 dolara kadar çıktığına dikkati çeken Yurtsever, “Peşi Sıra 1 Teşrinisani Pazartesi haset 3,5 saat içerisinde 38 dolardan 2 bin 861 dolara kadar yükseldi. Ancak bu süreçte yatırımcıların ne mal çekebilmelerine hangi üstelik satmalarına izin verildi. Arkası Sıra 5 zaman içerisinde yüzdelik 99.99 düşüşle az daha sıfıra geldi. Yani genişlik tepedeki seviyeden 100 bin dolar envestisman yapmış birisinin parası 1 doların altına düştü.” diyerek konuştu.

Laedri profillerle ya dahi bu projeyle ilgili kol üyelerinin dahi olmadığı web siteleri üzerinden bölüt yalınlık satışlar yapıldığını ve buralarda çok kısık mağduriyetlerin yani halı çekme vakalarının yaşandığını anlatan Vatansever, şöyle bitmeme etti:

“Tabiatıyla burada sektörü yönlendirenler ortada Twitter’de kilolu kalkışmak için fenomenler var. Bunların takipçilerinin birlikte beklentisi ‘Ben 1 koyayım 50 alayım, 100 allahsız yapayım’ şeklinde olduğu için az çok riskli projelere cümle varlığıyla envestisman yapıldığında kırıcı anlamda bastırık yaşanabiliyor. Tamamen gözden çıkarabileceğimiz tıpkı miktarla yani kenarda duran paranızla yatırım yapabilirsiniz.”

“Burada vatandaşların korunması kebir”

Yurtsever, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın saklı yazı servet yasa düzenlemesinin TBMM’ye geleceğine müteveccih açıklamasının arkası sıra sektörün hareketlendiğini bildirdi.

Twitter’bile 26 Aralık’ta oluşturulan “Kripto yasa taslağını konuşuyoruz” isimli kardeşçe odasında YANLIŞSIZ Öğür Ekip Başkanvekili Mustafa Elitaş’a konunun önemini aktardıklarını dile getiren Vatansever, “Bu vakit kaybetmeden idrak gayeli matrut ayrımsız aranjman değil. Burada vatandaşların korunması oylumlu. İşte Thodex vakası elan önceki yaşanmıştı. Ondan sonraları da yaşanan vakalar oldu. Bu yasa, vatandaşların dolandırılmaması, kripto mal borsalarının düzenlenmesi, değişik taraftan birlikte özellikle kazançlı anlamda Türkiye’ye eskimemiş fırsatların kapılarının açılmasını sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Elitaş’ın konuyla ilişik kesimleri TBMM’bile bile dinlediğini anlatan Yurtsever, “Sonunda bu konuda tıpkı öncecilik başlatıldı. Girişimci İş Adamları Vakfı (GİV) aile sahipliğinde sektördeki paydaşlar ayrımsız araya geldi. Sivil sosyete kuruluşları ve kripto servet borsası temsilcileri, fenomenler, az buçuk önce bahsettiğim çözümleri sağlayıcı firmaların temsilcileri, akademisyenler, hukukçularla 4 Ocak’ta Bahariye Mevlevihanesi’nde bulunan genel merkezde bununla ilişkin olarak tıpkısı müşavere toplantısı yapıldı” diyerek konuştu.

Thodex’in yatırımcı çekmece politikası planlıydı

Enformatik Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün ise “İnsanların bu işin teknolojisini çokça çok kazara, kimler marifetiyle bu teknolojinin yönlendirildiğinin dahi farkında olmadan bir nice birikimini hassaten bankadan yüreklilik eksiltmek eliyle evini ve arabasını harcamak suretiyle bu mecralara yatırdığını, buradan haddinden fazla çabuk bir biçimde mülk iktisap umudu taşıdığını görüyoruz.” dedi.

Mevhum dünyalık değerlerinin acul düşüşlerden kaynaklı kayıpların çokça arttığına dikkati calip Ergün, şöyle devam etti:

“Söz Gelişi Thodex, o dönem itibariyle bakıldığında Türkiye’nin sunu şişman geçmiş 3 saklı yazı servet platformundan aynı tanesiydi ve insanların gözetiminde emniyetli benzeri mecra kendisine nitelendiriliyordu. Bu olayda alelhusus fiş çekmeden önceki serencam hafta değerlendirildiğinde Ethereum fiyatları açısından bakıldığında ağır sıklet tıpkı ucuzlama oldu. Yani alışılagelen ortalık değerlerinin çok altında Ethereum satışı gerçekleşmişti. Bu tıpkısı nevi azrail, yatırımcı çekmece politikasıydı ve burada dahi ciddi anlamda başarı sağladılar. Alelhusus serencam hafta yatırımlarına bakıldığında umumi yatırım dağılımından haddinden fazla henüz aşkın mülk girişinin olduğunu görüyoruz. O zaman bakımından bu tıpkı nevi kaçışa hazırlıktı.”

Ergün, acun ve Türkiye’birlikte geliştiricileri çok isimsiz bazen tokenlarda çabuk yükselişler yaşandığına bel etti.

Çabuk yükselişlerle beraber sınırlı traksiyon dahilinde ortadan koruyucu projeler olduğunu aktaran Ergün, “İnsanlar ihtimal 1’e 50, 1’e 100 mantığıyla bu sistemlere karışma oluyorlar. Bu şekilde vergi elde edeceklerini düşünüyorlar.” dedi.

Yasa ile herhangi bir elini kolunu sallayan platformları kuramayacak

Teknolojik platformların ahbaplık denetimi altında olmasının mecburi olduğunu vurgulayan Ergün, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu yasada işin esası, Thodex kadar ahval yaşanmasın, bundan ahir süreçte bu platformların muamele güvenliği sağlansın, kullanıcılar haddinden fazla ferah ferah işlemlerini gerçekleştirebilsin düşüncesiyle tıpkı regülasyon ika zorunluluğuydu. Bakıldığı ant henüz kanuncu düzenleme devreye girmediği üzere ayrımsız dil kiralama şirketi bina etmek, aynı kripto mal platformu kurmaktan hukuki ve muamele anlamında çokça daha edisyon. Halbuki bu platformlarda milyonlarca dolarlık amal yapılıyor. Banka hacimlerine yaklaşır şekilde iş hacimleri bahis konusu. Zımnında bunların denetim altına alınmasıyla alay malay daha çok değme elini kolunu sallayan, gelişigüzel internet sitesi yapma kabiliyetine cemaat sevimli kalkıp bu platformları kuramayacak.”

Kızıl fiyatları ve saklı yazı paralar sebep düşüyor?

 

Sabık yıl saklı yazı para dolandırıcılığı 14 milyar dolarla rekor kırdı

 

Saklı Yazı mülk düzenlemesinde neler var

Share: