Bitcoin’in 5 balaban düzenlilik riski

ABD’nin Florida eyaletinde aynı süredir devam fail ve ilk bakışta az çok sıradan ve bunaltıcı zahirî bire bir ülkü var. Davanın tarafları cansız ayrımsız adamın ailesi ile eski ortağı, amacı ise ahiret yolculuğu dolayısıyla biten ortaklığa ait varlıkların kimin olacağını belirlemek. Fakat bu ziyadesiyle bayağı zahirî dava, çağımızın genişlik büyük sırlarından birinin çözülmesini sağlayabilir.

Davaya konu olan mevcudat bugünkü değeri 64 milyar Dolar civarında olan 1 milyon bitcoinlik benzeri hesap. Hesabın sahibi ise Bitcoin’in Satoshi Nakamoto uyumsuz adıyla maruf yaratıcısından diğeri değil.

Davayı açan sülale, ölen can ile bozuk ortağının bir araya gelerek Bitcoin’i yarattığını, nedeniyle Satoshi Nakamoto karakterinin yarısının dahi ölen babaları olduğunu öne sürüyor. Bunun sonucunda de aile, Nakamoto’nun varlığının yarısı üstünde doğruluk kanıt ediyor.

Satoshi Nakamoto’nun kimliği, günümüzde mal dünyasının yer iri sırlarından biri. Nakamoto tek benzeri hayat mi yoksa beş altı kişiden oluşan benzeri kadro mu? Ve elan üstelik önemlisi bu can evet de eşhas milyarlarca dolar değerindeki bu servetin bozukluk ayrımsız kuruşuna de dokunmadı? Bu soruların cevapları hem Florida’birlikte görülen davanın temelini hem üstelik Bitcoin’le ait tartışmaların zeminini oluşturuyor.

BITCOIN’İ KİM, HASTALIK YARATTI?

Bugün Bitcoin, trilyonlarca dolar değerinde tıpkı etraf haline gelmiş durumda. Gâh hükümetler bu saklı yazı dünyalık biriminin piyasalarını düzenleyebilmek için adımlar atarken, ara sıra ülkeler Bitcoin’i resmi para birimi kabul ettiklerini duyuruyor. Bazıları Bitcoin’mağara eğin planında çalışan teknolojinin, global para sisteminin kurallarının yeniden yazılması anlamına geldiğini söylüyor. Ne var kim, Bitcoin’in ki tarafından ve bozukluk yaratıldığıyla ilgilendiren sorulara halen yanıt bulunabilmiş değil.

Uzanım böyle olunca dünyanın genişlik şişman ferdî servetlerinden birini kimin yöneteceği konusu birlikte haddinden fazla büyük tıpkısı maslahat haline geliyor. Dolayısıyla Florida’daki davanın jürisini oldukça el günler bekliyor.

Wall Street Journal’ın aktardığına göre, davayı açan taraf merhum David Kleiman’ın ailesi, müddeialeyh ise Londra’de kıpırdak 51 yaşındaki Avustralyalı yazılımcı Craig Wright.

YEGÂNE KİŞİ Mİ, ORTAKLIK MI?

Wright, Bitcoin’i yakından izlem edenlerin dokuz canlı yabancı olmadığı tıpkı beşer. 2016 yılından bu yana Bitcoin’mağara yaratıcısı olduğunu rastgele fırsatta dile getiren Wright’ın bu iddiasının Bitcoin topluluğu vasıtasıyla kabul edildiğini inandırmak ağırbaşlı.

Kleiman’ın ailesi ise iki ortağın Bitcoin’mağara yaratımı ve madenciliği üstünde gelişigüzel çalıştığını, zımnında eksik milyon Bitcoin’in kendilerine kalması gerektiğini savunuyor.

Kleiman ailesinin avukatlarından Vel Freedman, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, “Delillerin 1 milyon Bitcoin’in yaratımı ve madenciliğinin bir iştirak sonucu gerçekleştiğini gösterdiğine inanıyoruz” dedi. Sülale, Kleiman ve Wright’ın Bitcoin’mağara ortaya çıkışından itibaren gelişigüzel çalıştığına belen edecek deliller sunmaya hazırlanıyor.

Craig Wright (sağdan ikinci) Coingeek konferansında

ARZ ÖNEMLİ DELİL OLAN HESABIN ANAHTARI KİMDE?

Davayı izleyen bire bir avukat olan Tibor Nagy birlikte gazeteye yaptığı açıklamada, “Davanın özünde aralarında katılım birlikte bulunan iki refik ve bu arkadaşlardan birinin gayr öldükten bilahare her şeyi kendine alması yatıyor” ifadelerini kullandı.

Savunma makamı ise elde Wright’ın Bitcoin’i tek başına yarattığını ve Kleiman’ın süreçte hiç rolü olmadığını gösterecek deliller bulunduğunu belirtiyor. Wright’ın avukatı Andres Rivero, yaptığı açıklamada, “Mahkemenin beyninde bir paydaşlık olduğuna dair hiçbir işaret evet birlikte pusat olmadığına hükmedeceğine inanıyoruz” dedi.

Bitcoin meraklıları için ise Satoshi Nakamoto’nun kimliğini stabil yerine gösterecek hemen ayrımsız beyyine bulunuyor: Nakamoto’nun 1 milyon Bitcoin’i sakladığı hesabı kontrol eden hususi anahtar. Satoshi Nakamoto olduğunu sav fail kişinin, bu iddiasını kanıtlayabilmesi amacıyla, bu hesaptan 1 Bitcoin de olsa aktarma edebilmesi yiyecek görülüyor.

GELIŞIGÜZEL MOLEKÜL 13 YIL EVVEL BAŞLADI

Satoshi Nakamoto’nun esrarı, Bitcoin’le ilgili sunma fazla iptila edilen konuların başında geliyor. Nakamoto ilk kez 31 Teşrinievvel 2008’dahi var oldu.

O tarihte bu ismi kullanan ayrımsız kişi eliyle tıpkısı ekip kriptografa gönderilen 9 sayfalık bir metinde, insanların bire bir bankaya ya de eksantrik tıpkı şahsa gerekseme duymadan derece alışverişi yapabilecekleri ayrımsız “elektronik akçe” sisteminin ayrıntıları anlatılıyordu. Beş Altı kamer süresince Bitcoin zehir canlıya daha çok ve Nakamoto geçmiş tıpkı yılda 1 milyon Bitcoin biriktirdi.

Kleiman’ın ailesine göre, Wright, 2008 yılının başlarında ortağından, nihayetinde o 9 sayfalık metinde anlatılacak sistemi inşa etmek üzere yardım istedi. İkili ilk teorik çerçeveyi çizdi, peşi sıra dahi alay malay Bitcoin’i hayata geçirdi.

RASTGELE MOLEKÜL BLOK ZİNCİRİNE KAYITLI

Bitcoin, şifreleme, kriptografi, dağıtık hesaplama ve baziçe teorisini aynı araya getiriyor. Bitcoin yardımıyla dünyanın seçme yerinde internet bağlantısına ehil iki herif, bire bir ara bulucu olmaksızın dakikalar içinde mali amal gerçekleştirebiliyor.

Sayısı 650 milyondan aşkın olan bu işlemlerin seçkin birinin kaydı “block chain” (blok zinciri) adı sunulan ve herkese belirtik benzeri defterde tutuluyor.

Dijital paranın hareketini nezaret etmek amacıyla iki aralık dizisi bulunuyor. Bunların biri herkese yalınlık tıpkısı anahtar, diğeri da aynı özel anahtar. Boş olan anahtarı, talip herkesin mal gönderebileceği benzeri asıl IBAN numarası kendisine ummak cins. Hususi olan anahtar ise hemen o hesabı taharri fail kişide yani Bitcoin’mağara sahibinde bulunuyor.

NAKAMOTO BİR ANDA ORTADAN KAYBOLDU

Bitcoin’mağara geçmiş zamanları on paralık kimesne Nakamoto’nun kimliğiyle ilgilenmiyordu. O zamanlar Bitcoin’mağara elle tutulur tıpkı değeri yoktu, destekçilerinin sayısı ise aynı elin parmaklarını geçmiyordu. Nakamoto aşağı üst iki sene boyunca Bitcoin’in geliştirme çalışmalarını sürdürdü. O dönemde çeşitli sıkıntı tahtalarına yorumlar bırakıyor, geliştiricilerle yazışıyordu.

İki e-nöbet adresi kullanıyordu ve mukayyet tıpkısı genel ağ sitesi bulunuyordu. Ancak Antrakt 2010’üstelik Nakamoto çabucak mecmu yazışmalara serencam vererek adeta ortadan kayboldu.

Acun üzerinde Bitcoin’i yaratabilecek uzmanlık seviyesine cemaat insanların sayısı berenarı sadık. Bu kişilerin birçoğu üzerine geçtiğimiz yıllarda Nakamoto olabileceklerine dair iddialar ortaya atıldı. bahis konusu kişilerin hepsi iddiaları reddederken Bitcoin’in yaratım sürecine dair kesme tıpkı delil dahi ortaya çıkmadı.

“EGO DORIAN NAKAMOTO DEĞİLİM”

Farklı yandan Kleiman, 2011 yılında W&K Info Defense Research isimli aynı şirketi ABD’nin Florida eyaletinde tescil ettirdi. Kleiman’ın ailesi bu şirketin tıpkısı paydaşlık olduğunu fakat Wright’ın elan sonra şirketin yüzde 100’ü üstünde hak iddia ettiğini öne sürüyor. Savunma ise beyninde aynı katılım olmadığını belirtiyor.

Kleiman, 26 Mesafe 2013’te hayatını kaybetti.

Tıpkı yıl sonradan Newsweek dergisi, Satoshi ile tıpkı soyada topluluk Dorian Nakamoto isimli benzeri kişinin Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu yazdı. Dorian Nakamoto iddiayı yalanladı. Satoshi Nakamoto aracılığıyla kullanıldığı tanıdık benzeri adisyon marifetiyle üstelik aynı rey tahtasına tek cümlelik ayrımsız icazet mesajı yazıldı. “Ego Dorian Nakomoto değilim” diyen bu tema Satoshi Nakamoto’nun bilinen sonuç halka sarih yazışması oldu.

WRIGHT İDDİA ETTİ, SONRALARI İDDİASINI GERİ ÇEKTİ

Mayıs 2016’birlikte Wright, Bitcoin’mağara yaratıcısı olduğunu car etti. Bitcoin’mağara erken zaman yatırımcılarından birçoğuyla toplantılar işleyen Wright, üç medya kuruluşuna hususi röportajlar verdi, aynı genel ağ sitesini zat yazdığı kriptografi ve Bitcoin’le müntesip makalelerle doldurdu.

Üç zaman sonradan eleştiriler karşısında ansız kadem atan Wright, Bitcoin’mağara yaratıcısı olduğu iddiasını kalın kafalı çekti. İnternet sitesindeki kül makaleleri kaldırdı dakika Wright onun yerine dört paragraflık ayrımsız defo mesajı yayımladı. Mesajda, “Kırıldım. Cesaretim yok. Yapamam” diyordu. Fakat ilerleyici zamanda Bitcoin’mağara yaratıcısı olduğu yönündeki ısrarlarını yeniledi.

Dorian Nakamoto’nun yüzüyle kenarlı ayrımsız ‘coin’ 

BUNU YAPMIŞ OLABİLİRLER Mİ?

Wright’ın ya bile Kleiman’ın Bitcoin’i fotoğraflamak için lüzumlu bilgiye cemaat olup olmadığı konusu de oldukça suratsız.

Wright’ı en sert dille eleştiren Bitcoin yatırımcılarından biri olan Arthur Van Pelt, “Wright’ın insanları kandırıp dolandırdığını ve atılganlık oyunu oynadığını” belirterek “Ortada tek şekilde asıl, müstakil ve emniyetli bir tez bulunmuyor” dedi.

Fakat Kleiman’ın hesaplama konusundaki uzmanlığının şümullü olduğu da söyleniyor. Ava Labs’in kurucusu Emin Gün Sirer, Kleiman’ın Bitcoin’i yaratmış olabileceğini ancak emin olunabilecek büyüklüğünde çok hikmet olmadığını söyledi. Sirer, “Bu ayan benzeri istifham” ifadesini kullandı.

Macaristan’birlikte Bitcoin’mağara Mucidi Satoshi Nakamoto’nun heykeli dikildi

 

Bitcoin’in mucidinin heykeli dikilecek

 

Share: