Bitlere ilişkin sıvıda prehistorya herif DNA’sı bulundu

Mürekkep Kraliyet, Danimarka ve Arjantin’den araştırmacılar, Güney Amerika’daki 8 mumyanın kalıntılarını inceledi ve iki mumyadaki “filo yapıştırıcısından” hem prehistorya adam çekirdeksel DNA’sı hem de mitokondriyal kehle DNA’sı elde etti.

Analiz, mumyalanmış insanların 2 bin sene yahut elan önce Amazon Havzası’nın kuzeybatısından mutedil ve batı Arjantin’deki And Dağları’na göç fail bir popülasyonun parçası olduğunu gösterdi. Bu de geçmiş teorileri doğruladı.

Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmanın yazarlarından Mikkel Pedersen şunları söyledi: “Çağ öncesine ilişkin kalıtım bilimi sebebiyle Avrupa ve Doğu Asya’ya dair haddinden fazla bilgiye sahibiz ama Amerika’evet dayalı daha hoşur isimsiz var. Bura mukaddema neler olup bittiği, orada kimlerin yaşadığı için bazı genetik bilgiler alıp alamayacağımızı ve o boşluğu doldurup dolduramayacağımızı aşağılık görmeye hizmet etmek istediğimiz yerlerden biriydi.”

Molecular Biology and Evolution akademik dergisinde yayımlanan araştırmanın başı, Reading Üniversitesi’nden Alejandra Perotti, tekniğin faydalarından birinin devir öncesine ilgili misilsiz kemik ve diş örneklerine engel vermemesi ya de onları bulunmayan etmemesi olduğunu söyledi.Bilim insanlar, kehle zamkının ayrımsız dişle bire bir miktarda evet birlikte kafatasındaki petröz kemiğinden alınacak miktarın iki zalimce büyüklüğünde herif DNA’sı sağladığını söyledi.

İnsan vücudunun bakir benzeri parçası keşfedildi

 

2 bin yıllık DNA ile üç Mısırlı erkeğin beniz morfolojisi oluşturuldu

 

Share: